Athletes & Results

Scotland Victoria 1994

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Scotland Victoria 1994

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men John Ian Sherban dnf mins
10000m - Women Victoria McPherson 33:02.74 mins
10000m - Women Yvonne Carole Grace Murray 31:56.97 mins
100m - Men Elliot John Bunney 10.50, 8th SF1 sec
100m - Men James Alexander Henderson 10.49, 6th QF4 sec
10km Walk - Women Verity Beatrice Larby-Snook 46:06 mins
110m Hurdles - Men Kenneth William Campbell 13.86 sec
1500m - Men Gareth Brown 3:42.66 mins
1500m - Men David Maxwell Strang 3:48.70 mins
200m - Men Douglas Walker 21.08, 6th SF1 sec
200m - Men Ian Mackie 20.99, 5th QF3 sec
3000m - Women Yvonne Carole Grace Murray dns mins
3000m - Women Laura Margaret Adam 9:06.63 mins
30km Walk - Men Martin Bell dnf hours
4 x 100m Relay - Men Scotland 39.56 sec
400m - Men Brian Whittle 47.00, 5th QF1 sec
400m - Women Melanie Neef 52.09 sec
400m Hurdles - Women Jane Kathryn Low 58.43, 5th ht1 sec
800m - Men Gareth Brown 1:49.61, 6th ht1 mins
800m - Men David Maxwell Strang dns ht4 mins
800m - Men Thomas McKean 1:50.81 mins
Decathlon - Men Jamie Stephen Quarry 7610 hours
Discus Throw - Men Darrin Lee Morris 54.98 m
Discus Throw - Women Alison Helen Grey nm m
Hammer Throw - Men Stephen Anthony Whyte 63.36 m
Hammer Throw - Men James Devine 61.90 m
Heptathlon - Women Emma Lindsay 5353 points
High Jump - Men Geoffrey Peter Parsons 2.31 m
High Jump - Women Hazel Melvin 1.80Q m
Javelin Throw - Women Karen Costello 48.58 m
Long Jump - Men Duncan Graham Mathieson Q 7.36 m
Long Jump - Men John MacKenzie Q dns m
Long Jump - Women Ruth Irving 5.90 m
Marathon - Women Karen Margaret Anne MacLeod 2:33:16 hours
Marathon - Women Lynn Harding 2:40:57 hours
Shot Put - Men Stephen Anthony Whyte 16.17 m
Shot Put - Women Alison Helen Grey 15.25 m
Triple Jump - Men John MacKenzie Q 16.12 m
Badminton
Doubles - Men Scotland QF
Doubles - Men Scotland QF
Doubles - Mixed Scotland 1/8F
Doubles - Mixed Scotland
Doubles - Mixed Scotland
Doubles - Mixed Scotland
Doubles - Women Scotland
Doubles - Women Scotland QF
Singles - Men Bruce Flockhart 1/8F
Singles - Women Jennifer Allen 1/16F
Singles - Women Aileen Travers 1/8F
Singles - Women Anne Gibson 1/8F
Boxing
51kg - Men Paul Shepherd
54kg - Men Ronnie McPhee
57kg - Men Brian Carr
60kg - Men James Coyle
63.5kg - Men James Pender QF
67kg - Men Alan Wolecki
71kg - Men Joseph Townsley
81kg - Men John Wilson
under 48kg - Men Lee Munro
Cycling Road
Road Race - Men Andrew Young 5:02:04
Road Race - Men Roddy Riddle 4:54:00
Road Race - Men Andrew Wilson dnf
Road Race - Men Kenneth Riddle dnf
Road Race - Women Sarah Phillips 2:57:53
Cycling Track
10 Mile Scratch Race - Men Anthony Stirrat mins
10 Mile Scratch Race - Men Graeme Herd dnf mins
1000m Match Sprint - Men Stewart Brydon (11.324 in Qualifier) sec
1km Time Trial - Men Anthony Stirrat 1:09.448 mins
3000m Individual Pursuit - Women Sarah Phillips 4:01.211 in qualifier mins
Points Race - Men Anthony Stirrat 9 points
Points Race - Men Graeme Herd points
Points Race - Men Roddy Riddle points
Points Race - Women Sarah Phillips 10 points
Gymnastics Artistic
Horizontal Bar - Men Steve Frew 9.075 points
Individual All-Around - Men Steve Frew 51.650 points
Individual All-Around - Women Sinead Lyons 33.750 points
Pommel Horse - Men Steve Frew 8.175 points
Gymnastics Rhythmic
Ball - Women Joanne Walker 8.600 points
Clubs - Women Joanne Walker 8.700 points
Group All-Around - Women Scotland 94.600
Hoop - Women Joanne Walker 8.900 points
Individual All-Around - Women Lynsey Johnston 30.100 points
Individual All-Around - Women Joanne Walker 35.250 points
Ribbon - Women Joanne Walker 8.650 points
Lawn Bowls
Fours - Men Scotland
Fours - Women Scotland
Pairs - Men Scotland
Pairs - Women Scotland
Para-Sport Singles Visually Impaired - Men Robert Brand
Para-Sport Singles Visually Impaired - Women Aileen Fraser
Singles - Men Richard Corsie
Singles - Women Joyce Lindores
Shooting
10m Air Rifle - Men Robert Law 673.3 points
10m Air Rifle - Men David Rattray 678.2 points
10m Air Rifle (Pair) - Men Scotland 1145 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men Scotland 908 points
50m Rifle 3 Position - Men Alister Allan 1224.8 points
50m Rifle 3 Position - Men William Murray 1216.7 points
50m Rifle 3 Position - Women Shirley McIntosh 642.2 points
50m Rifle 3 Position - Women Patricia Littlechild 537 in prelim points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men Scotland 2271 points
50m Rifle 3 Position (Pair) - Women Scotland 1095 points
50m Rifle Prone - Men Alister Allan 690.6 points
50m Rifle Prone - Men John Oliphant 581 in prelim points
50m Rifle Prone - Women Shirley McIntosh 586 points
50m Rifle Prone - Women Patricia Littlechild 585 points
50m Rifle Prone (Pair) - Men Scotland 1176 points
50m Rifle Prone (Pair) - Women Scotland 1158 points
Centre Fire Pistol - Men James Cairns 574 points
Centre Fire Pistol - Men Hugh Hunter 558 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men Scotland 1115 points
Clay Pigeon Trap - Men Gary Peacock 104 in prelim points
Clay Pigeon Trap - Men Ewen MacColl 94 in prelim points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Scotland 582 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Lindsay Peden 395 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open J. Baillie-Hamilton 381 points
Rapid Fire Pistol - Men James Cairns 536 in prelim points
Rapid Fire Pistol - Men Hugh Hunter 664.3 points
Skeet - Men Ian Marsden 113 in prelim points
Skeet - Men Michael Thomson 115 in prelim points
Skeet (Pair) - Open Scotland 186 points
Trap (Pair) - Men Scotland 178 points
Swimming
100m Backstroke - Men Andrew Aitken 0:59.03 mins
100m Backstroke - Men Jonathan Hunter 0:58.07 mins
100m Backstroke - Women Jill Ewing 1:07.44 mins
100m Breaststroke - Men Neil Hudghton 1:05.92 mins
100m Breaststroke - Men Euan Stewart 1:08.26 mins
100m Butterfly - Men Euan Stewart 56.11 mins
100m Butterfly - Women Jill Ewing 1:07.71 mins
100m Freestyle - Men Euan Stewart 53.70 mins
100m Freestyle - Women Alison Sheppard 58.86 mins
100m Freestyle - Women Angela Pendrich 1:01.13 mins
100m Freestyle Para Sport S9 - Men Iain Matthew 1:06.34 mins
100m Freestyle Para Sport S9 - Men Gary Humes 1:17.00 mins
100m Freestyle Para Sport S9 - Women Anna-Gail Tizzard 1:23.28 mins
1500m Freestyle - Men Graeme Smith 15:13.61 mins
200m Backstroke - Men Jonathan Kerr 2:06.51 mins
200m Backstroke - Men Andrew Aitken 2:07.85 mins
200m Backstroke - Men Jonathan Hunter 2:06.43 mins
200m Breaststroke - Men Neil Hudghton 2:19.77 mins
200m Butterfly - Women Angela Pendrich 2:25.90 mins
200m Freestyle - Men Andrew Aitken 2:01.82 mins
200m Freestyle - Women Angela Pendrich 2:08.70 mins
200m Individual Medley - Men Jonathan Kerr 2:07.20 mins
200m Individual Medley - Men Fraser Walker 2:04.28 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Scotland 3:35.03 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Scotland 3:55.45 mins
400m Freestyle - Men Graeme Smith 3:58.14 mins
400m Freestyle - Women Angela Pendrich 4:28.37 mins
400m Individual Medley - Men Jonathan Kerr 4:31.45 mins
50m Freestyle - Men Jonathan Hunter 25.35 sec
50m Freestyle - Men Euan Stewart 24.47 sec
50m Freestyle - Women Alison Sheppard 26.69 sec
Synchronized Swimming
Duet - Women Scotland 155.6744 points
Solo - Women Sarah Burgon 156.6515
Weightlifting
64kg Clean and Jerk - Men David Leverage 120.0 kg
64kg Combined - Men David Leverage 220.0 kg
64kg Snatch - Men David Leverage 95.0 kg
76kg Clean and Jerk - Men James Owens 132.5 kg
76kg Clean and Jerk - Men Raymond Cavanagh 135.0 kg
76kg Combined - Men James Owens 242.5 kg
76kg Combined - Men Raymond Cavanagh 245.0 kg
76kg Snatch - Men James Owens 110.0 kg
76kg Snatch - Men Raymond Cavanagh 110.0 kg
83kg Clean and Jerk - Men John McEwan kg
83kg Clean and Jerk - Men Charles Hamilton 140.0 kg
83kg Combined - Men John McEwan kg
83kg Combined - Men Charles Hamilton 255.0 kg
83kg Snatch - Men John McEwan 130.0 kg
83kg Snatch - Men Charles Hamilton 115.0 kg
99kg Clean and Jerk - Men Thomas Neil 155.0 kg
99kg Clean and Jerk - Men Charles Murray 160.0 kg
99kg Combined - Men Thomas Neil 285.0 kg
99kg Combined - Men Charles Murray 277.5 kg
99kg Snatch - Men Thomas Neil 130.0 kg
99kg Snatch - Men Charles Murray 117.5 kg
Wrestling Freestyle
52kg - Men David Connelly
57kg - Men Paul Nedley
62kg - Men James Breen
68kg - Men Gregor McNeil
74kg - Men Calum McNeil
82kg - Men Thomas Watson
90kg - Men Graeme English
over 100kg - Men Douglas Thomson