Athletes & Results

Australia Gold Medals Kuala Lumpur 1998

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Gold Medals Kuala Lumpur 1998

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10km Walk - Women Jane Kara Saville 43:57 (GR)
200m - Women Nova Maree Peris-Kneebone 22.77 sec
20km Walk - Men Nicholas A'Hern 1:24:59 hours
4 x 100m Relay - Women Australia 43.39 mins
4 x 400m Relay - Women Australia 3:27.28 mins
5000m - Women Kate Anderson 15:52.74 mins
Decathlon - Men Jagan Graeme Hames 8490 hours
Hammer Throw - Men Stuart Rendell 74.71 m
Hammer Throw - Women Deborah Sosimenko 66.56 m
Javelin Throw - Women Louise McPaul 66.96 m
Long Jump - Men Peter Burge 8.22 m
Marathon - Women Heather Turland 2:41:24 hours
Pole Vault - Women Emma George 4.20 m
Cycling Road
Road Race - Men Jay Sweet 4:31:56 hours
Road Race - Women Anna Wilson 37:34 mins
Cycling Track
1km Time Trial - Men Shane John Kelly 1:04.018 mins
4000m Individual Pursuit - Men Bradley John McGee 4:30.594 mins
4000m Team Pursuit - Men Australia 4:13.405 mins
Points Race - Women Alayna Burns 34 points
Scratch Race - Men Michael Rodgers 25:18.340 mins
Sprint - Men Darryn William Hill 10.533 sec
Diving
10m Platform - Women Vyninka Arlow 456.48 points
1m Springboard - Women Chantelle Michell 271.56 points
3m Springboard - Men Shannon Roy 608.37 points
Gymnastics Artistic
Beam - Women Trudy McIntosh 9.550 points
Floor - Men Andrei Kravtsov 9.325 points
Individual All-Around - Men Andrei Kravtsov 54.675 points
Individual All-Around - Women Zeena McLaughlin 37.917 points
Parallel Bars - Men Andrei Kravtsov 9.637 points
Pommel Horse - Men Andrei Kravtsov 9.487 points
Rings - Men Pavel Mamine 9.337 points
Team Competition - Women Australia 111.408 points
Uneven Bars - Women Lisa Skinner 9.612 points
Hockey
Hockey - Women Australia points
Lawn Bowls
Pairs - Men Australia
Netball
Netball - Women Australia points
Shooting
10m Air Pistol - Women Annemarie Forder 480.6 points
10m Air Pistol (Pair) - Women Australia 748 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men Australia 1138 points
25m Sport Pistol - Women Christine Trefry 672.8 points
25m Sport Pistol (Pair) - Women Australia 1140 points
50m Rifle 3 Position - Men Timothy Quentin Lowndes 1235.3 points (GR)
50m Rifle 3 Position - Women Susan McCready 667.3 (GR)
50m Rifle Prone (Pair) - Women Australia 1174 (GR)
Clay Pigeon Trap - Men Michael Constantine Diamond 144 points
Squash
Doubles - Mixed Australia
Singles - Women Michelle Martin
Swimming
100m Backstroke - Women Giaan Rooney 1:02.43 mins
100m Breaststroke - Men Simon Peter Cowley 1:02.00 mins
100m Breaststroke - Women Helen Denman 1:08.71 mins
100m Butterfly - Men Geoff Huegill 52.81 sec
100m Butterfly - Women Petria Ann Thomas 59.42 sec
100m Freestyle - Men Michael Klim 49.43 sec
1500m Freestyle - Men Grant Hackett 14:50.92 mins
200m Breaststroke - Men Simon Peter Cowley 2:13.13 mins
200m Breaststroke - Women Samantha Riley 2:27.30 mins
200m Butterfly - Women Susan O'Neill 2:06.60 mins
200m Freestyle - Men Ian James Thorpe 1:46.70 mins
200m Freestyle - Women Susan O'Neill 2:00.24 mins
200m Individual Medley - Men Matthew Stephen Dunn 2:00.26 mins (GR)
4 x 100m Freestyle Relay - Men Australia 3:17.83 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Australia 3:42.61 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Australia 3:38.52 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Australia 4:06.36 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men Australia 7:11.86 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women Australia 8:03.73 mins
400m Freestyle - Men Ian James Thorpe 3:44.35 mins
400m Freestyle - Women Susan O'Neill 4:12.39 mins
400m Individual Medley - Men Trent Joseph Steed 4:19.89 mins
800m Freestyle - Women Rachel Amanda Harris 8:42.23 mins
Tenpin Bowling
Doubles - Mixed Australia 3605 points (GR)
Doubles - Women Australia 3678 points (GR)
Singles - Women Cara Jane Honeychurch 6406 points (GR)
Weightlifting
56kg Snatch - Men Mehmet Yagci 107.5
77kg Clean and Jerk - Men Damian Gerard Brown 187.5 kg (GR)
77kg Combined - Men Damian Gerard Brown 327.5 kg (GR)
94kg Clean and Jerk - Men Kiril Kounev 205.0 kg (GR)
94kg Combined - Men Kiril Kounev 370.0 kg (GR)
94kg Snatch - Men Kiril Kounev 165.0 kg
Total Gold Medals 79