Athletes & Results

New Zealand Kuala Lumpur 1998

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

New Zealand Kuala Lumpur 1998

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
100m - Men Chris Donaldson 10.19 sec
100m Hurdles - Women Rowena Morton 13.67, 5th ht1 sec
1500m - Men Hamish Christensen 3:43.93 mins
1500m - Women Toni Hodgkinson 4:10.99 mins
200m - Men Chris Donaldson 20.62 sec
200m - Men Mathew James Coad 21.12, 5th QF2 sec
400m Hurdles - Men Zion Armstrong 50.77, 5th ht1 sec
5000m - Men Alan Bunce 14:02.98 mins
50km Walk - Men Craig Barrett dnf hours
50km Walk - Men Tony R. Sargisson 4:45:04 hours
800m - Men Shaun Farrell 1:49.21, 7th SF1 mins
800m - Women Toni Hodgkinson 2:04.00, 5th SF2 mins
Decathlon - Men Simon Poelman 7425 hours
Decathlon - Men Douglas Pirini 8007 hours
Discus Throw - Men Ian Winchester 60.16 m
Discus Throw - Women Beatrice Roini Liua Faumuina 65.92 m (GR)
Hammer Throw - Men Philip Jensen 69.63 m
Hammer Throw - Women Tasha Williams 56.21 m
Heptathlon - Women Joanne Carol Henry 6096 points
Javelin Throw - Men Diggory Brooke 75.55 m
Long Jump - Men Aaron Langdon 7.50Q m
Long Jump - Women Chantal Brunner 6.35 m
Long Jump - Women Frith Maunder 6.20 m
Marathon - Men Phillip Costley 2:29:39 hours
Marathon - Women Lee-Ann McPhillips 2:49:36 hours
Pole Vault - Men Denis Petushinsky dq m
Pole Vault - Women Cassandra Kelly 3.90 m
Pole Vault - Women Melina Hamilton 3.90 m
Pole Vault - Women Jenny Dryburgh 3.90 m
Shot Put - Men Ian Winchester 18.35 m
Shot Put - Women Beatrice Roini Liua Faumuina 16.41 m
Shot Put - Women Tania Lutton-Senior 16.03 m
Badminton
Doubles - Men New Zealand 3rd round
Doubles - Men New Zealand 2nd Round
Doubles - Mixed New Zealand QF
Doubles - Mixed New Zealand QF
Doubles - Mixed New Zealand 2nd Round
Doubles - Women New Zealand
Doubles - Women New Zealand 3rd Round
Singles - Men Geoffrey Robert Bellingham 4th round
Singles - Men Christopher Blair 2nd round
Singles - Men Nicholas Hall QF
Singles - Men Jarrod King 3rd round
Singles - Women Rhona Robertson QF
Singles - Women Rebecca Gordon 3rd round
Singles - Women Amanda Carter 3rd round
Singles - Women Feng Li 2nd round
Team Event - Men New Zealand (Pool D)
Team Event - Women New Zealand 2nd, pool A
Boxing
63.5kg - Men Robert Walker
75kg - Men Daryl Litchwark
91kg - Men Garth da Silva
over 91kg - Men Paufail Palamoe QF
Cricket
Cricket - Men New Zealand points
Cycling Road
Individual Time Trial - Men Lee Vertongen 56:17 mins
Road Race - Men Graeme John Miller 4:41:13 hours
Road Race - Men Glen Mitchell 4:41:13 hours
Road Race - Men Gordon McCauley dnf hours
Road Race - Men Brendon Vesty 4:32:27 hours
Road Race - Men Scott Guyton 4:33:46 hours
Road Race - Women Susannah Pryde 2:24:59 hours
Road Race - Women Jacinta Coleman 2:29:48 hours
Road Race - Women Rebecca Bailey 2:33:14 hours
Road Race - Women Maria Hassan 2:37:47 hours
Road Race - Women Joanna Lawn 2:29:47 hours
Cycling Track
1km Time Trial - Men D. McKenzie-Potter 1:06.309 mins
1km Time Trial - Men Matt Sinton 1:06.211 mins
1km Time Trial - Men Hayden Godfrey 1:07.284 mins
3000m Individual Pursuit - Women Sarah Ulmer 3:41.667 mins
4000m Team Pursuit - Men New Zealand 4:17.933 mins
Points Race - Men Glen Thomson 35 points
Points Race - Men Timothy Carswell 10 points
Points Race - Men Greg Henderson 24 points
Points Race - Women Sarah Ulmer 31 points
Points Race - Women Fiona Ramage points
Points Race - Women Rawea Greenwood dnf points
Scratch Race - Men Timothy Barswell 25:18.340 mins
Sprint - Men David Fitzsimmons 11.067 sec
Sprint - Women Fiona Ramage 12.153 (in prelim.) sec
Diving
1m Springboard - Men Wayne Cobb 258.78 points
1m Springboard - Women Kate Anne Stevely 188.70 points
3m Springboard - Men Wayne Cobb 433.98 points
3m Springboard - Women Kate Anne Stevely 413.85 points
Gymnastics Artistic
Floor - Men David Phillips 8.737 points
Floor - Women Laura Robertson 9.212 points
Individual All-Around - Men Paul Mikkelson 45.750 points
Individual All-Around - Men Shane Lyons 48.500 points
Individual All-Around - Men Brendan Wilde 46.475 points
Individual All-Around - Women Laura Robertson 35.349 points
Individual All-Around - Women Alethea Boon 32.824 points
Individual All-Around - Women Danielle Hart 34.430 points
Parallel Bars - Men David Phillips 7.950 points
Team Competition - Men New Zealand 145.325 points
Team Competition - Women New Zealand 101.817 points
Gymnastics Rhythmic
Group All-Around - Women New Zealand 88.985 points
Hoop - Women Felicity Gould-Thorpe 9.250 points
Individual All-Around - Women Simone Clark 35.369 points
Individual All-Around - Women Felicity Gould-Thorpe 36.342 points
Ribbon - Women Felicity Gould-Thorpe 8.983 points
Rope - Women Felicity Gould-Thorpe 9.216 points
Hockey
Hockey - Women New Zealand points
Lawn Bowls
Singles - Men Rowan James Brassey
Singles - Women Millie Cecilia Khan
Netball
Netball - Women New Zealand points
Rugby Sevens
Rugby Sevens - Men New Zealand points
Shooting
10m Air Pistol - Men Michael Smith 549 in qualif. points
10m Air Pistol - Men Gregory Yelavich 677.4 points
10m Air Pistol - Women Jocelyn Lees 368 in qualif. points
10m Air Pistol - Women Tania Corrigan 476.3 points
10m Air Pistol (Pair) - Women New Zealand 747 points
10m Air Rifle - Men Dean Gibbs 571 points
10m Air Rifle - Men Bobson Tsai 574 points
10m Air Rifle - Women Ruth Stuart 379 points
10m Air Rifle - Women Emily Tsai 375 points
10m Air Rifle (Pair) - Men New Zealand 1133 points
10m Air Rifle (Pair) - Women New Zealand 755 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men New Zealand 1133 points
25m Sport Pistol - Women Jocelyn Lees 560 points
25m Sport Pistol - Women Tania Corrigan 663.7 points
25m Sport Pistol (Pair) - Women New Zealand 1138 points
50m Free Pistol - Men Gregory Yelavich points
50m Free Pistol - Men Jason Wakeling 521 points
50m Free Pistol (Pair) - Men New Zealand 1056 points
50m Rifle 3 Position - Men Lindsay Smith 1107 in qualif. points
50m Rifle 3 Position - Men Dean Gibbs 1102 in qualif. points
50m Rifle 3 Position - Women Sally Johnston 523 in qualif.
50m Rifle 3 Position - Women Emily Tsai 548 in qualif.
50m Rifle 3 Position (Pair) - Women New Zealand 1062
50m Rifle Prone - Men Stephen Petterson 697.4 points
50m Rifle Prone - Men Lindsay Arthur 586 in qualif. points
50m Rifle Prone - Women Sally Johnston 587
50m Rifle Prone - Women Ruth Stuart 575 in qualif.
50m Rifle Prone (Pair) - Men New Zealand 1175 points
50m Rifle Prone (Pair) - Women New Zealand 1153
Centre Fire Pistol - Men Gregory Yelavich 573 points
Centre Fire Pistol - Men Jason Wakeling 564 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men New Zealand 1134 points
Clay Pigeon Trap - Men Desmond Coe 141 points
Clay Pigeon Trap - Men Brant Ian Woodward 118 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open New Zealand 296 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Peter Newman 383 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Ross Geange 394 points
Rapid Fire Pistol - Men Jason Wakeling 663.6 points
Rapid Fire Pistol - Men Alan Earle 574 in qualif. points
Skeet - Men Geoffrey Jukes 115 in qualif. points
Skeet - Men Brian Thomson 108 in qualif. points
Skeet (Pair) - Men New Zealand 178 points
Trap (Pair) - Men New Zealand 183 points
Squash
Doubles - Men New Zealand
Doubles - Men New Zealand
Doubles - Mixed New Zealand
Doubles - Mixed New Zealand QF
Doubles - Women New Zealand QF
Singles - Women Leilani Joyce QF
Swimming
100m Backstroke - Men John Henry Davis 0:59.09 mins
100m Backstroke - Men Jonathan Winter 0:57.27 mins
100m Backstroke - Women Nikki Jean Tanner 1:03.56 mins
100m Backstroke - Women Helen Pamela Norfolk 1:06.54 mins
100m Backstroke - Women Lydia Jane Lipscombe 1:04.56 mins
100m Breaststroke - Men Steven Sean Ferguson 1:04.59 mins
100m Butterfly - Men Jonathan Winter 56.76 sec
100m Butterfly - Women Helen Pamela Norfolk 65.04 sec
100m Freestyle - Men John Steel 52.03 sec
100m Freestyle - Men Trent Antony Bray 50.26 sec
100m Freestyle - Men Nicholas Tongue 52.00 sec
100m Freestyle - Women Toni Maree Jeffs 58.52 sec
200m Backstroke - Women Nikki Jean Tanner 2:14.17 mins
200m Backstroke - Women Helen Pamela Norfolk 2:18.55 mins
200m Backstroke - Women Lydia Jane Lipscombe 2:17.70 mins
200m Breaststroke - Men Steven Sean Ferguson 2:24.62 mins
200m Butterfly - Men Danyon Joseph Loader 2:01.46 mins
200m Freestyle - Men Danyon Joseph Loader 1:48.47 mins
200m Freestyle - Men Trent Antony Bray 1:49.36 mins
200m Freestyle - Women Lydia Jane Lipscombe 2:08.04 mins
200m Individual Medley - Men Steven Sean Ferguson 2:07.72 SF mins
200m Individual Medley - Women Helen Pamela Norfolk 2:23.27 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men New Zealand 3:22.35 mins
4 x 100m Medley Relay - Men New Zealand dq mins
4 x 200m Freestyle Relay - Men New Zealand 7:24.52 mins
400m Freestyle - Men Danyon Joseph Loader 3:49.11 mins
400m Freestyle - Men Scott Mark Cameron 4:06.02 mins
400m Individual Medley - Women Helen Pamela Norfolk 4:58.68 mins
50m Freestyle - Men Trent Antony Bray 23.91 sec
50m Freestyle - Men Nicholas Tongue 24.07 sec
50m Freestyle - Women Toni Maree Jeffs 26.07 sec
Synchronized Swimming
Solo - Women Nicole Esplin 75.510
Tenpin Bowling
Doubles - Men New Zealand 2986 points
Doubles - Mixed New Zealand 2979 points
Doubles - Mixed New Zealand 3021 points
Doubles - Women New Zealand 2764 points
Singles - Men Graham Watson 1929 in qual. points
Singles - Men David Davies 5353 points
Singles - Women Glennis Rolton 4885 points
Singles - Women Koia Shannon 5152 points
Weightlifting
+105kg Clean and Jerk - Men Darren Liddel 202.5 kg
+105kg Clean and Jerk - Men Phil Silverman 175.0 kg
+105kg Combined - Men Darren Liddel 367.5 kg
+105kg Combined - Men Phil Silverman 317.5 kg
+105kg Snatch - Men Darren Liddel 165.0 kg
+105kg Snatch - Men Phil Silverman 142.5 kg
105kg Clean and Jerk - Men Nigel Avery 185.0 kg
105kg Combined - Men Nigel Avery 340.0 kg
105kg Snatch - Men Nigel Avery 155.0 kg
85kg Clean and Jerk - Men James Swann 170.0 kg
85kg Combined - Men James Swann 310.0 kg
85kg Snatch - Men James Swann 140.0 kg