Athletes & Results

Wales Kuala Lumpur 1998

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Wales Kuala Lumpur 1998

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Women Hayley L. Nash 35:20.14 mins
100m - Men Kevin S. Williams 10.43, 5th QF4 sec
100m - Men Christian Sean Malcolm 10.33, 5th SF2 sec
100m - Men James Henthorn 10.52, 7th QF3 sec
100m Hurdles - Women Rachel King 13.73, 6th ht2 sec
110m Hurdles - Men Paul Gray 13.62 sec
1500m - Men Christian Stephenson 3:44.82 mins
1500m - Women Emma Davies dns mins
200m - Men Christian Sean Malcolm 20.29 sec
200m - Men James Henthorn 21.02, 5th QF3 sec
200m - Men Douglas Turner 20.64, 5th SF2 sec
3000m Steeplechase - Men Christian Stephenson 8:42.95 mins
4 x 100m Relay - Men Wales 38.73 mins
4 x 400m Relay - Men Wales 3:01.86 mins
400m - Men Iwan Gwyn Thomas 44.52 (GR)
400m - Men James Steven Baulch 45.30 sec
400m Hurdles - Men Paul Gray dns ht3 sec
400m Hurdles - Men Matthew Elias 52.34, 8th ht1 sec
800m - Women Emma Davies 2:05.03, 7th SF2 mins
800m - Women Rachel Newcombe 2:03.28, 7th SF1 mins
Discus Throw - Men Lee Jon Newman 56.28 m
Discus Throw - Women Philippa Roles 54.10 m
Hammer Throw - Women Sarah Louise Moore 47.79 m
High Jump - Women Julie Crane 1.80 m
Javelin Throw - Men Nigel Charles Bevan 73.06 m
Marathon - Men Steven Brace 2:29:21 hours
Marathon - Men Dale Rixon 2:26:50 hours
Pole Vault - Women Rhian Clare Clarke 3.80 m
Shot Put - Men Shaun Desforges Pickering 19.33 m
Badminton
Doubles - Men Wales
Doubles - Men Wales 3rd Round
Doubles - Mixed Wales
Doubles - Women Wales 3rd round
Doubles - Women Wales 3rd Round
Singles - Men Mathew Lee Hughes 2nd round
Singles - Men Richard Vaughan 4th round
Singles - Men Geraint Lewis 4th round
Singles - Men John Leung QF
Singles - Women Kelly Morgan
Singles - Women Gail Osborne 2nd round
Singles - Women Natasha Groves-Burke 2nd round
Singles - Women Katy Howell
Team Event - Men Wales 3rd, pool C
Team Event - Women Wales 4th, pool B
Boxing
51kg - Men Darren Hyde
60kg - Men Ceri Hall
67kg - Men Karl Thomas
75kg - Men Sean Pepperhall
81kg - Men Steven Donaldson QF
91kg - Men Kevin Evans
Cycling Road
Individual Time Trial - Men Matthew Postle 57.02 mins
Road Race - Men Chris Williams dnf hours
Road Race - Men Julian Winn 4:32:27 hours
Road Race - Men David Rand dnf hours
Road Race - Men Anthony Malarczyk dnf hours
Road Race - Men Matthew Beckett dnf hours
Road Race - Men Paul Esposti 4:31:59 hours
Road Race - Women Louise Jones 2:26:35 hours
Road Race - Women Clare Greenwood dnf hours
Road Race - Women Megan Hughes dnf hours
Cycling Track
4000m Team Pursuit - Men Wales 4:28.644 mins
Points Race - Men Alun Owen 3 points
Points Race - Men Huw Pritchard 4 points
Points Race - Men Paul Sheppard 5 points
Points Race - Women Louise Jones points
Points Race - Women Megan Hughes 13 points
Sprint - Women Louise Jones 13.059 (in prelim.) sec
Diving
10m Platform - Men Robert Morgan 517.77 points
Gymnastics Artistic
Beam - Women Natalie Lucitt 9.050 points
Individual All-Around - Men David Eaton 47.650 points
Individual All-Around - Men Paul Morris 48.525 points
Individual All-Around - Men Jason Wink 47.850 points
Individual All-Around - Women Natalie Lucitt 34.280 points
Individual All-Around - Women Sonia Lawrence 33.860 points
Individual All-Around - Women Janine Mortimer 33.805 points
Rings - Men Paul Morris 8.575 points
Team Competition - Men Wales 145.075 points
Team Competition - Women Wales 104.383 points
Uneven Bars - Women Sonia Lawrence 9.075 points
Uneven Bars - Women Janine Mortimer 8.125 points
Vault - Women Sonia Lawrence 9.118 points
Gymnastics Rhythmic
Individual All-Around - Women Jennifer Maunton-Gardiner 33.135 points
Lawn Bowls
Fours - Men Wales
Pairs - Men Wales
Pairs - Women Wales
Singles - Men John Price
Shooting
10m Air Pistol - Men Ian Harris 566 in qualif. points
10m Air Pistol - Men Stephen Craft 537 in qualif. points
10m Air Pistol (Pair) - Men Wales 1122 points
10m Air Rifle - Men Martyn Blake 567 points
10m Air Rifle - Men Stewart Daltrey 575 points
10m Air Rifle - Women Julie Malcolm 381 points
10m Air Rifle - Women Rhin Wyke 374 points
10m Air Rifle (Pair) - Men Wales 1145 points
10m Air Rifle (Pair) - Women Wales 750 points
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men Wales 1116 points
50m Rifle 3 Position - Men Martyn Blake 1123 in qualif. points
50m Rifle 3 Position - Women Julie Malcolm 643.3
50m Rifle 3 Position (Pair) - Women Wales 555
50m Rifle Prone - Men Terence Wakefield 584 in qualif. points
50m Rifle Prone - Men Frederick Brown 579 in qualif. points
50m Rifle Prone - Women Julie Malcolm 582 in qualif.
50m Rifle Prone - Women Johanne Brekke 581 in qualif.
50m Rifle Prone (Pair) - Men Wales 1161 points
50m Rifle Prone (Pair) - Women Wales 1167
Centre Fire Pistol - Men Stephen Pengelly 566 points
Centre Fire Pistol - Men Stephen Craft 559 points
Centre Fire Pistol (Pair) - Men Wales 1112 points
Clay Pigeon Trap - Men James Birkett-Evans 69 points
Clay Pigeon Trap - Men Robert Davies 69 points
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Wales 298 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Christopher Hockley 391 points
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open David Davies 396 points
Rapid Fire Pistol - Men Stephen Pengelly 370 in qualif. points
Rapid Fire Pistol - Men Richard Craven 567 in qualif. points
Skeet - Men Desmond Davies 145 points
Skeet - Men Malcolm Allen 113 in qualif. points
Skeet (Pair) - Men Wales 178 points
Trap (Pair) - Men Wales 186 points
Squash
Doubles - Men Wales
Doubles - Men Wales QF
Doubles - Mixed Wales QF
Doubles - Mixed Wales
Doubles - Women Wales
Singles - Men Greg Tippings 2nd round
Singles - Men David Evans QF
Singles - Men Alex Gough
Singles - Men Matthew Benjamin 2nd round
Swimming
100m Backstroke - Men Christopher Jones 0:58.43 mins
100m Breaststroke - Men Andrew Ayers 1:05.54 mins
100m Breaststroke - Men Jonathan Lewis 1:05.22 mins
100m Breaststroke - Women Caroline Warren 1:14.66 mins
100m Butterfly - Men Michael Watkins 55.44 sec
100m Butterfly - Men Mark Jones 57.23 ht2 sec
100m Freestyle - Women Sara Hopkins 57.36 sec
100m Freestyle - Women Catrin Davies 58.56 sec
200m Backstroke - Men Christopher Jones 2:04.69 mins
200m Backstroke - Women Bethan Francis Coole 2:25.76 mins
200m Breaststroke - Men Andrew Ayers 2:21.13 mins
200m Breaststroke - Men Jonathan Lewis 2:21.09 mins
200m Breaststroke - Women Caroline Warren 2:37.75 mins
200m Butterfly - Men Michael Watkins 2:03.46 mins
200m Butterfly - Women Charlotte Niblett 2:21.30 mins
200m Butterfly - Women Suzanne Flook 2:18.34 mins
200m Freestyle - Women Bethan Francis Coole 2:08.99 mins
200m Freestyle - Women Victoria Hale 2:06.31 mins
200m Individual Medley - Men Christopher Jones 2:08.54 SF mins
200m Individual Medley - Women Charlotte Niblett 2:23.37 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Men Wales 3:28.09 mins
4 x 100m Freestyle Relay - Women Wales 3:53.94 mins
4 x 100m Medley Relay - Men Wales 3:48.81 mins
4 x 100m Medley Relay - Women Wales 4:25.14 mins
4 x 200m Freestyle Relay - Women Wales 8:31.17 mins
400m Individual Medley - Women Charlotte Niblett 4:59.66 mins
50m Freestyle - Women Sara Hopkins 26.40 sec
50m Freestyle - Women Catrin Davies 27.36 sec
50m Freestyle - Women Victoria Hale 28.04 sec
Tenpin Bowling
Doubles - Men Wales 2897 points
Doubles - Mixed Wales 2667 points
Doubles - Mixed Wales 2998 points
Doubles - Women Wales 2914 points
Singles - Men G. Gladwyn-Ball 1791 in qual. points
Singles - Men Ronald Chamberlain 1974 in qual. points
Singles - Women Tricia Outrim 1684 in qual. points
Singles - Women Cynthia Fortt 1819 in qual. points
Weightlifting
105kg Clean and Jerk - Men Gareth Hives 170.0 kg
105kg Combined - Men Gareth Hives 310.0 kg
105kg Snatch - Men Gareth Hives 140.0 kg
69kg Snatch - Men Anthony Morgan 130 kg
77kg Snatch - Men David Morgan 145 kg
85kg Clean and Jerk - Men Neil Taylor 150.0 kg
85kg Combined - Men Neil Taylor 272.5 kg
85kg Snatch - Men Neil Taylor 122.5 kg
94kg Clean and Jerk - Men Robert Earwicker 157.5 kg
94kg Clean and Jerk - Men Jonathan Roberts 155.0 kg
94kg Combined - Men Robert Earwicker 287.5 kg
94kg Snatch - Men Robert Earwicker 130.0 kg