Athletes & Results

England Delhi 2010

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

England Delhi 2010

Sport / Event Athlete / Team Result
Archery
Compound Bow Individual - Men Duncan Busby 6-2
Compound Bow Individual - Men Liam Grimwood 0-4
Compound Bow Individual - Men Christopher White 2-6
Compound Bow Individual - Women Danielle Brown 6-14
Compound Bow Individual - Women Nicky Hunt 6-4
Compound Bow Individual - Women Nichola Simpson 0-4
Compound Bow Team - Men England 231-229
Compound Bow Team - Women England 232-229
Recurve Bow Individual - Men Simon Terry 2-6
Recurve Bow Individual - Men Alan Wills 0-4
Recurve Bow Individual - Men Laurence Godfrey 3-7
Recurve Bow Individual - Women Naomi Folkard 0-4
Recurve Bow Individual - Women Amy Oliver 2-6
Recurve Bow Individual - Women Alison Williamson 0-6
Recurve Bow Team - Men England 218 - 221
Recurve Bow Team - Women England 206-207
Athletics
10000m - Men John Beattie 31:01.67
10000m - Men Christopher Thompson 28:50.47
10000m - Men Andy Vernon 29:44.91
10000m - Women Charlotte Purdue 33:13.02
100m - Men Mark Lewis-Francis 10.20
100m - Women Montell Douglas 11.62
100m - Women Katherine Endacott 11.44
100m - Women Laura Turner DSQ
100m Hurdles - Women Louise Hazel DNS
100m Para Sport T37 - Women Katrina Hart 14.36
100m Para Sport T37 - Women Bethany Woodward 15.27
100m Para Sport T46 - Men Olayanju Abidogun 11.50
110m Hurdles - Men William Sharman 13.50
110m Hurdles - Men Andrew Turner 13.38
110m Hurdles - Men Lawrence Clarke 13.70
1500m - Men Andrew Baddeley 3:43.33
1500m - Men Thomas Lancashire 3:43.58
1500m - Men Colin McCourt 3:59.68
1500m - Women Helen Clitheroe 4:08.89
1500m - Women Hannah England 4:06.83
200m - Men Marlon Devonish 20.75
200m - Men Leon Baptiste 20.45
200m - Women Laura Turner DNS
200m - Women Joice Maduaka 23.57
200m - Women Abiodun Oyepitan 23.26
20km Walk - Men Thomas Bosworth 1:30:44
20km Walk - Men Luke Finch 1:29:37
20km Walk - Men Alexander Wright 1:34:26
20km Walk - Women Johanna Jackson 1:34:22
20km Walk - Women Lisa Kehler 1:40:33
3000m Steeplechase - Men Luke Gunn 8:40.44
3000m Steeplechase - Men Stuart Stokes 8:32.24
3000m Steeplechase - Women Helen Clitheroe 9:56.37
3000m Steeplechase - Women Tina Brown 10:13.34
4 x 100m Relay - Men England 38.74
4 x 100m Relay - Women England 44.19
4 x 400m Relay - Men England 3:03.97
4 x 400m Relay - Women England 3:29.51
400m - Men Graham Hedman 47.02
400m - Men Robert Tobin 46.27
400m - Men Conrad Williams 45.88
400m - Women Victoria Barr 53.51
400m - Women Nadine Okyere 52.89
400m - Women Kelly Massey 53.24
400m Hurdles - Men David Hughes 50.48
400m Hurdles - Men Richard Yates 49.84
400m Hurdles - Women Meghan Beesley 58.36
5000m - Men Christopher Thompson 13:39.28
5000m - Men Lee Emanuel 14:31.38
5000m - Women Charlotte Purdue 16:16.13
800m - Men Darren St Clair 1:52.15
800m - Men Niall Brooks 1:48.33
800m - Men Andrew Osagie 1:47.52
800m - Women Hannah England 2:00.47
800m - Women Emma Frances Jackson 2:00.46
Decathlon - Men Martin Brockman 4:26.28 (769) 01
Decathlon - Men Benjamin Hazell 4:30.91 (739) 02
Decathlon - Men Kevin Sempers 5:04.93 (532) 11
Discus Throw - Men Carl Myerscough 60.64
Discus Throw - Men Christopher Scott 57.05
Discus Throw - Men Chukwuemeka Udechuku 59.59
Discus Throw - Women Jade Nicholls 57.62
Hammer Throw - Men Michael Floyd 69.34
Hammer Throw - Men Alexander Smith 72.95
Hammer Throw - Men Matthew Lambley 62.95
Hammer Throw - Women Zoe Derham 64.04
Hammer Throw - Women Sarah Holt 57.91
Heptathlon - Women Louise Hazel 2:20.33 (819) 04
Heptathlon - Women Grace Clements 2:16.06 (878) 02
Heptathlon - Women Phyllis Agbo DNS
High Jump - Men Martyn Bernard 2.13
High Jump - Men Samson Oni 2.23
High Jump - Men Thomas Parsons 2.23
High Jump - Women Vikki Hubbard 1.83
High Jump - Women Kay Humberstone 1.78
High Jump - Women Stephanie Pywell 1.78
Javelin Throw - Women Isabelle Jeffs 46.31
Javelin Throw - Women Laura Whittingham 58.61
Long Jump - Men Gregory Rutherford 8.22
Long Jump - Men Christopher Tomlinson NM
Marathon - Men Andrew Jones DNF
Marathon - Men Ben Moreau 2:24:34
Marathon - Women Michelle Ross-Cope 2:46:13
Marathon - Women Helen Jane Decker 2:49:24
Marathon - Women Holly Rush 2:49:24
Pole Vault - Men Luke Cutts NM
Pole Vault - Men Maxwell Eaves 5.40
Pole Vault - Men Steven Lewis 5.60
Pole Vault - Women Kate Dennison 4.25
Pole Vault - Women Emma Lyons 4.10
Shot Put - Men Carl Myerscough 19.74
Shot Put - Men Scott Rider 17.73
Shot Put - Women Eleanor Gatrell 15.23
Shot Put - Women Rebecca Peake 16.28
Shot Put Para Sport - Men Daniel West 10.78
Shot Put Para Sport - Women Gemma Prescott 5.54
Triple Jump - Men Onochie Achike 16.59
Triple Jump - Men Nathan Douglas 16.96
Triple Jump - Women Yasmine Regis-Moses 13.55
Triple Jump - Women Nadia Williams 13.66
Badminton
Doubles - Men England 0-2
Doubles - Mixed England 1-2
Doubles - Mixed England 1-2
Doubles - Mixed England 0-2
Doubles - Women England 0-2
Doubles - Women England 1-2
Singles - Men Theratil Rajiv Ouseph 0-2
Singles - Men Carl Baxter 0-2
Singles - Women Elizabeth Cann 2-0
Team Event - Mixed England 3-1
Boxing
52kg - Men Thomas Stubbs PTS 1:+1
56kg - Men Iain Weaver PTS 6:11
60kg - Men Thomas Stalker PTS 11:3
64kg - Men Bradley Saunders PTS 2:11
69kg - Men Callum Smith PTS 6:11
75kg - Men Antony Ogogo PTS 4:16
81kg - Men Obed Mbwakongo PTS 2:6
91kg - Men Simon Vallily RSCH R1 1:58
over 91kg - Men Amin Isa PTS 5:8
Cycling Road
Individual Time Trial - Men Alex Dowsett 48:13.48
Individual Time Trial - Men Christopher Froome 49:38.83
Individual Time Trial - Women Emma Pooley 40:25.22
Individual Time Trial - Women Emma Trott 40:19.52
Individual Time Trial - Women Julia Shaw 39:09.52
Road Race - Men Alex Dowsett 3:54:08
Road Race - Men Christopher Froome 3:57:10
Road Race - Men Erick Rowsell 3:57:10
Road Race - Men Simon Yates 3:57:14
Road Race - Women Elizabeth Armitstead 2:49:30
Road Race - Women Katie Colclough 2:49:30
Road Race - Women Lucy Martin 2:49:30
Road Race - Women Emma Pooley 2:50:19
Road Race - Women Emma Trott 2:50:17
Road Race - Women Sharon Laws 2:49:45
Cycling Track
3000m Individual Pursuit - Women Anna Blyth 3:51.252
3000m Individual Pursuit - Women Laura Trott 3:40.329
3000m Individual Pursuit - Women Sarah Storey 3:39.964
4000m Individual Pursuit - Men Erick Rowsell 4:39.710
4000m Individual Pursuit - Men George Atkins 4:34.490
500m Time Trial - Women Anna Blyth 36.807
Keirin - Men David Daniell 2
Keirin - Men Peter Mitchell 5
Points Race - Men Erick Rowsell 1
Points Race - Men Simon Yates -15
Points Race - Men George Atkins 52
Points Race - Women Katie Colclough 24
Points Race - Women Lucy Martin 1
Points Race - Women Laura Trott 5
Scratch Race - Men Erick Rowsell 15
Scratch Race - Men Simon Yates DNF
Scratch Race - Men George Atkins DNF
Scratch Race - Women Lucy Martin 11
Scratch Race - Women Anna Blyth 3
Scratch Race - Women Laura Trott 9
Sprint - Men David Daniell 0-2
Sprint - Men Peter Mitchell 10.542
Diving
10m Platform - Men Max Brick 409.35
10m Platform - Men Thomas Daley 538.35
10m Platform - Women Tonia Couch 315.20
10m Platform - Women Monique Gladding 335.95
10m Platform Synchronised - Men England 439.65
10m Platform Synchronised - Women England 319.68
10m Platform Synchronised - Women England 311.94
1m Springboard - Men Oliver Dingley 352.35
1m Springboard - Men Nicholas Robinson-Baker 385.10
1m Springboard - Women Alicia Blagg 253.85
1m Springboard - Women Rebecca Gallantree 262.30
3m Springboard - Men Nicholas Robinson-Baker 435.50
3m Springboard - Men Jack Laugher 370.20
3m Springboard - Women Alicia Blagg 243.30
3m Springboard - Women Rebecca Gallantree 313.20
3m Springboard Synchronised - Men England 349.20
3m Springboard Synchronised - Men England 400.95
3m Springboard Synchronised - Women England 293.04
Gymnastics Artistic
Beam - Women Laura Edwards 12.750
Beam - Women Jocelyn Hunt 13.150
Beam - Women Imogen Cairns 11.950
Beam - Women Charlotte Lindsley 10.500
Floor - Men Reiss Beckford 14.625
Floor - Men Luke Folwell 13.950
Floor - Men Steven Jehu 14.250
Floor - Men Max Whitlock 13.400
Floor - Women Laura Edwards 12.925
Floor - Women Jocelyn Hunt 12.850
Floor - Women Imogen Cairns 14.200
Floor - Women Charlotte Lindsley 12.150
Horizontal Bar - Men Reiss Beckford 13.475
Horizontal Bar - Men Luke Folwell 12.650
Horizontal Bar - Men Danny Lawrence 13.600
Horizontal Bar - Men Max Whitlock 13.575
Individual All-Around - Men Reiss Beckford 85.450
Individual All-Around - Men Luke Folwell 85.550
Individual All-Around - Men Steven Jehu 39.800
Individual All-Around - Men Danny Lawrence 42.850
Individual All-Around - Men Max Whitlock 84.450
Individual All-Around - Women Laura Edwards 52.900
Individual All-Around - Women Jocelyn Hunt 53.600
Individual All-Around - Women Imogen Cairns 54.650
Individual All-Around - Women Charlotte Lindsley 48.800
Parallel Bars - Men Reiss Beckford 13.550
Parallel Bars - Men Luke Folwell 14.200
Parallel Bars - Men Danny Lawrence 13.800
Parallel Bars - Men Max Whitlock 13.300
Pommel Horse - Men Reiss Beckford 12.400
Pommel Horse - Men Luke Folwell 13.300
Pommel Horse - Men Steven Jehu 11.150
Pommel Horse - Men Max Whitlock 15.125
Rings - Men Reiss Beckford 14.200
Rings - Men Luke Folwell 14.750
Rings - Men Steven Jehu 14.150
Rings - Men Max Whitlock 13.850
Team Competition - Men England 256.750
Team Competition - Women England 158.200
Uneven Bars - Women Laura Edwards 11.350
Uneven Bars - Women Jocelyn Hunt 11.225
Uneven Bars - Women Imogen Cairns 12.300
Uneven Bars - Women Charlotte Lindsley 11.900
Vault - Men Reiss Beckford 15.000
Vault - Men Luke Folwell 15.762
Vault - Men Danny Lawrence 14.750
Vault - Women Imogen Cairns 13.775
Gymnastics Rhythmic
Ball - Women Rachel Ennis 21.700 R
Ball - Women Francesca Fox 21.050
Ball - Women Lynne Hutchison 20.675
Group All-Around - Women England 220.475
Hoop - Women Rachel Ennis 22.850
Hoop - Women Francesca Fox 22.200
Hoop - Women Lynne Hutchison 22.500
Individual All-Around - Women Rachel Ennis 86.375
Individual All-Around - Women Francesca Fox 87.300
Individual All-Around - Women Lynne Hutchison 88.100
Ribbon - Women Rachel Ennis 21.450
Ribbon - Women Francesca Fox 21.250
Ribbon - Women Lynne Hutchison 22.150
Rope - Women Rachel Ennis 20.400
Rope - Women Francesca Fox 22.150
Rope - Women Lynne Hutchison 21.450
Hockey
Hockey - Men England 3-5
Hockey - Women England 1-0
Lawn Bowls
Pairs - Men England 0.5-1.5
Pairs - Women England 1-1
Singles - Men Samuel Tolchard 1-1
Singles - Women Natalie Melmore 2-0
Triples - Men England 2-0
Triples - Women England 1.5-0.5
Netball
Netball - Women England 70-47
Rugby Sevens
Rugby Sevens - Men England 7-17
Shooting
10m Air Pistol - Men Nicholas Baxter 569-15x
10m Air Pistol - Men Michael Gault 574-19x
10m Air Pistol - Women Georgina Geikie 370- 5x
10m Air Pistol - Women Julia Lydall 374- 6x
10m Air Pistol (Pair) - Men England 1143-30x
10m Air Pistol (Pair) - Women England 745-12x
10m Air Rifle - Men James Huckle 591-46x
10m Air Rifle - Men Kenneth Parr 593-43x
10m Air Rifle - Women Sheree Cox 389-27x
10m Air Rifle - Women Sharon Lee 389-26x
10m Air Rifle (Pair) - Men England 1174-105x
10m Air Rifle (Pair) - Women England 779 - 47x
25m Sport Pistol - Women Georgina Geikie 562-7x
25m Sport Pistol - Women Julia Lydall 765.5
25m Sport Pistol (Pair) - Women England 1122-18x
25m Standard Pistol - Men Michael Gault 551.0-12x
25m Standard Pistol - Men Iqbal Ubhi 540.0- 6x
25m Standard Pistol (Pair) - Men England 1098-18x
50m Free Pistol - Men Nicholas Baxter 635.7
50m Free Pistol - Men Michael Gault 632.3
50m Free Pistol (Pair) - Men England 1073-14x
50m Rifle 3 Position - Men James Huckle 1157-45x
50m Rifle 3 Position - Men Kenneth Parr 1136-37x
50m Rifle 3 Position - Women Sharon Lee 556 - 20x
50m Rifle 3 Position - Women Michelle Smith 562 - 12x
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men England 2308 - 105x
50m Rifle 3 Position (Pair) - Women England 1118-37x
50m Rifle Prone - Men Michael Babb 592-37x
50m Rifle Prone - Men Richard Wilson DSQ
50m Rifle Prone - Women Sharon Lee 586-30x
50m Rifle Prone - Women Michelle Smith 591-33x
50m Rifle Prone (Pair) - Men England 1178-59x
50m Rifle Prone (Pair) - Women England 1169-52x
Centre Fire Pistol - Men Michael Gault 574-12x
Centre Fire Pistol - Men Iqbal Ubhi 555-13x
Centre Fire Pistol (Pair) - Men England 1124 - 35x
Double Trap - Men Steven Scott 181
Double Trap - Men Stevan Paul Walton 190 (GR)
Double Trap (Pair) - Men England 189 (GR)
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Parag Patel 396-42v (GR)
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Jonathan Underwood 374-39v
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open England 584-48v
Skeet - Men Clive James Bramley 143
Skeet - Men Richard Brickell 144
Skeet (Pair) - Men England 191
Trap - Men Aaron Heading 147 (GR)
Trap - Men David Kirk 116
Trap - Women Abbey Burton 68
Trap - Women Anita North 93
Trap (Pair) - Men England 193-0x
Trap (Pair) - Women England 91
Squash
Doubles - Men England 0-2
Doubles - Men England 2-1
Doubles - Mixed England 0-2
Doubles - Mixed England 1-2
Doubles - Women England 0-2
Doubles - Women England 2-0
Singles - Men Peter Barker 3-0
Singles - Men Daryl Selby 1-3
Singles - Men Nicholas Matthew 3-0
Singles - Men James Willstrop 0-3
Singles - Women Jennifer Duncalf 0-3
Singles - Women Laura-Jane Massaro 0-3
Singles - Women Sarah Kippax W/O
Singles - Women Alison Waters W/O
Swimming
100m Backstroke - Men Ryan Bennett 00:55.85
100m Backstroke - Men Liam Tancock 00:53.59 (GR)
100m Backstroke - Men Christopher Walker-Hebborn 00:55.04
100m Backstroke - Women Stephanie Proud 01:01.25
100m Backstroke - Women Elizabeth Simmonds 01:01.42
100m Backstroke - Women Gemma Spofforth 01:00.02
100m Breaststroke - Men Daniel Sliwinski 01:01.68
100m Breaststroke - Men Richard Webb 01:01.84
100m Breaststroke - Men Andrew Willis 01:01.84
100m Breaststroke - Women Rebecca Ajulu-Bushell 01:10.73
100m Breaststroke - Women Kate Haywood 01:08.29
100m Breaststroke - Women Stacey Tadd 01:10.12
100m Butterfly - Men Antony James 00:52.50
100m Butterfly - Men Michael Rock 00:55.20
100m Butterfly - Women Francesca Halsall 00:59.84
100m Butterfly - Women Jessica Sylvester 00:59.40
100m Butterfly Para Sport S9 - Women Stephanie Millward 01:13.11
100m Freestyle - Men Adam Brown 00:49.82
100m Freestyle - Men Simon Burnett 00:48.54
100m Freestyle - Men Grant Turner 00:49.92
100m Freestyle - Women Francesca Halsall 00:54.57
100m Freestyle - Women Emma Saunders 00:56.17
100m Freestyle - Women Amy Smith 00:54.91
100m Freestyle Para Sport S10 - Men Robert Welbourn 00:55.10
100m Freestyle Para Sport S9 - Women Stephanie Millward 01:03.69
1500m Freestyle - Men Richard Charlesworth 15:42.77
1500m Freestyle - Men Daniel Fogg 15:13.50
200m Backstroke - Men Ryan Bennett 02:01.86
200m Backstroke - Men Christopher Walker-Hebborn 01:59.00
200m Backstroke - Men James Goddard 01:55.58 (GR)
200m Backstroke - Women Stephanie Proud 02:09.12
200m Backstroke - Women Elizabeth Simmonds 02:07.90
200m Backstroke - Women Gemma Spofforth 02:09.08
200m Breaststroke - Men Richard Webb 02:16.83
200m Breaststroke - Men Andrew Willis 02:11.49
200m Breaststroke - Women Stacey Tadd 02:28.48
200m Breaststroke - Women Kate Hutchinson 02:34.08
200m Butterfly - Men Michael Rock 01:57.15
200m Butterfly - Men Roberto Pavoni 01:58.13
200m Butterfly - Men Joseph Roebuck 01:57.44
200m Butterfly - Women Anne Bochmann 02:17.29
200m Butterfly - Women Jessica Dickons 02:11.24
200m Freestyle - Men Robert Bale 01:48.73
200m Freestyle - Men Ross Davenport 01:48.60
200m Freestyle - Men Thomas Parris DNS
200m Freestyle - Women Emma Saunders 02:01.51
200m Freestyle - Women Rebecca Adlington 01:58.47
200m Freestyle - Women Joanne Jackson 01:58.66
200m Individual Medley - Men James Goddard 01:58.10 (GR)
200m Individual Medley - Men Roberto Pavoni 02:03.37
200m Individual Medley - Men Joseph Roebuck 01:59.86
200m Individual Medley - Women Kate Hutchinson 02:15.75
200m Individual Medley - Women Anne Bochmann 02:18.07
200m Individual Medley - Women Aimee Willmott 02:15.38
4 x 100m Freestyle Relay - Men England 03:15.05
4 x 100m Freestyle Relay - Women England 03:40.03
4 x 100m Medley Relay - Men England 03:36.31
4 x 100m Medley Relay - Women England 04:00.09
4 x 200m Freestyle Relay - Men England 07:16.57
4 x 200m Freestyle Relay - Women England 07:58.61
400m Freestyle - Men Richard Charlesworth 03:58.50
400m Freestyle - Men Robert Bale 03:55.71
400m Freestyle - Men Daniel Coombs 03:54.74
400m Freestyle - Women Anne Bochmann 04:08.30
400m Freestyle - Women Rebecca Adlington 04:05.68
400m Freestyle - Women Joanne Jackson 04:10.37
400m Individual Medley - Men Roberto Pavoni 04:19.81
400m Individual Medley - Men Joseph Roebuck 04:15.84
400m Individual Medley - Women Stephanie Proud 04:46.17
400m Individual Medley - Women Aimee Willmott 04:44.87
400m Individual Medley - Women Keri-Anne Payne 04:41.07
50m Backstroke - Men Liam Tancock 00:24.62 (GR)
50m Backstroke - Women Elizabeth Simmonds DNS
50m Backstroke - Women Gemma Spofforth 00:28.03
50m Backstroke - Women Emma Saunders 00:29.59
50m Breaststroke - Men Daniel Sliwinski 00:28.12
50m Breaststroke - Women Rebecca Ajulu-Bushell 00:31.56
50m Breaststroke - Women Kate Haywood 00:31.17
50m Butterfly - Men Antony James 00:24.29
50m Butterfly - Men Michael Rock DNS
50m Butterfly - Women Francesca Halsall 00:26.24
50m Butterfly - Women Amy Smith 00:27.23
50m Freestyle - Men Adam Brown 00:22.51
50m Freestyle - Men Simon Burnett 00:22.44
50m Freestyle - Men Grant Turner 00:22.78
50m Freestyle - Women Francesca Halsall 00:24.98
50m Freestyle - Women Jessica Sylvester 00:26.31
50m Freestyle - Women Amy Smith 00:25.74
50m Freestyle Para Sport S9 - Men Simon Miller 00:26.70
50m Freestyle Para Sport S9 - Women Stephanie Millward 00:29.69
800m Freestyle - Women Rebecca Adlington 08:24.69
800m Freestyle - Women Aimee Willmott 08:49.31
800m Freestyle - Women Sasha Matthews 08:45.28
Synchronized Swimming
Duet - Women England 45.084
Solo - Women Jenna Randall 45.417
Table Tennis
Doubles - Men England 3-2
Doubles - Men England 2-3
Doubles - Mixed England 3-1
Doubles - Mixed England 1-3
Doubles - Mixed England 0-3
Doubles - Mixed England 1-3
Doubles - Women England 3-0
Doubles - Women England 3-0
Singles - Men Andrew Baggaley 0-4
Singles - Men Darius Knight 0-4
Singles - Men Liam Pitchford 0-4
Singles - Men Daniel James Reed 0-4
Singles - Men Paul Drinkhall 2-4
Singles - Women Hannah Charlotte Hicks 0-4
Singles - Women Karina Lefevre 1-4
Singles - Women Joanna Parker 1-4
Singles - Women Kelly Sibley 1-4
Singles Para Sport Wheelchair - Women Hannah Coulthurst 0-3
Singles Para Sport Wheelchair - Women Leanne Stephen 3-0
Team - Men England 1-3
Team - Women England 2-3
Tennis
Doubles - Men England 1-2
Doubles - Men England 1-2
Doubles - Mixed England 1-2
Doubles - Mixed England 2-1
Doubles - Women England 0 - 2
Singles - Men Ross Hutchins 0-2
Singles - Men James Ward 0-2
Singles - Men Joshua Goodall 1-2
Singles - Women Anna Smith 0-2
Singles - Women Katie O'Brien 1-2
Weightlifting
+105kg - Men Joseph Muskett 314.0
105kg - men Gurbinder Cheema 328.0
53kg - Women Joanne Calvino 159.0
58kg - Women Helen Jewell 170.0
58kg - Women Zoe Smith 188.0
62kg - Men Christopher Freebury 235.0
63kg - Women Emily Godley DNF
69kg - Men Halil Zorba 250.0
69kg - Women Kerri-Ann Wotenick 165.0
77kg - Men Jack Oliver 269.0
Bench Press Para Sport - Men Ali Jawad 182.3
Bench Press Para Sport - Men Christopher Rattenbury 147.3
Bench Press Para Sport - Women Zoe Newson 100.4
Wrestling Freestyle
120kg - Men Mark Cocker 0-3
51kg - Women Joanna Elizabeth Madyarchyk 2-16
55kg - Men Scott Gregory 1-2
59kg - Women Louisa Salmon 0-5
60kg - Men Oleksandr Madyarchyk WBF R2
66kg - Men Philip Roberts 0-3
74kg - Men Michael Grundy 4-10
84kg - Men Jagroop Singh Bhullar 4-13
96kg - Men Leon Rattigan 4-1
Wrestling Greco-Roman
120kg - Men Mark Cocker 0-2
60kg - Men Terence Bosson LBF R2
66kg - Men Myroslav Dykun 4-0
84kg - Men Mohamed Malak Osman LBF R1