Athletes & Results

Australia Delhi 2010

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Delhi 2010

Sport / Event Athlete / Team Result
Archery
Compound Bow Individual - Men Pat Coghlan 3-4
Compound Bow Individual - Men Clint Freeman 2-4
Compound Bow Individual - Men Robert Timms 3-7
Compound Bow Individual - Women Bec Darby 0-4
Compound Bow Individual - Women Fiona Hyde 3 - 7
Compound Bow Individual - Women Cassie McCall 7 - 3
Compound Bow Team - Men Australia 232-234
Compound Bow Team - Women Australia 220-227
Recurve Bow Individual - Men Matthew Gray 4-6
Recurve Bow Individual - Men Mathew Masonwells 5-6
Recurve Bow Individual - Men Taylor Worth 2-4
Recurve Bow Individual - Women Deonne Bridger 1 - 5
Recurve Bow Individual - Women Lexie Feeney 0-6
Recurve Bow Individual - Women Dawn Nelson 0-4
Recurve Bow Team - Men Australia 219 - 212
Recurve Bow Team - Women Australia 201-205
Athletics
10000m - Men Collis Birmingham 29:35.65
10000m - Men Ben St Lawrence 28:49.47
10000m - Women Eloise Wellings 33:36.76
100m - Men Aaron Rouge-Serret 10.30
100m - Women Melissa Breen 11.78
100m - Women Sally PEARSON DSQ
100m Hurdles - Women Sally McLellan 12.67 (GR)
100m Para Sport T37 - Women Jodi Elkington 15.08
100m Para Sport T46 - Men Heath Francis 27.64
100m Para Sport T46 - Men Gabriel Cole 11.92
100m Para Sport T46 - Men Simon Patmore 11.14
1500m - Men Jeremy Roff 3:43.53
1500m - Men Mitchell Kealey 3:44.57
1500m - Women Kaila McKnight 4:15.22
1500m Para Sport Wheelchair - Men Richard Colman 3:20.90
1500m Para Sport Wheelchair - Men Kurt Fearnley 3:19.86
1500m Para Sport Wheelchair - Men Jake Lappin 58.91
200m - Men Matt Davies 21.42
20km Walk - Men Luke Adams 1:22:31
20km Walk - Men Jarrad Tallent 1:22:18 (GR)
20km Walk - Men Christopher Erickson 1:28:35
20km Walk - Women Cheryl Webb 1:42:03
20km Walk - Women Claire Tallent 1:36:55
3000m Steeplechase - Men Youcef Abdi 8:33.20
4 x 100m Relay - Men Australia 39.14
4 x 400m Relay - Men Australia 3:03.30
4 x 400m Relay - Women Australia 3:30.29
400m - Men Sean Wroe 45.46
400m - Men Joel Milburn 45.71
400m - Men Ben Offereins 46.00
400m Hurdles - Men Brendan Cole 50.14
400m Hurdles - Women Lauren Boden 56.31
5000m - Men Collis Birmingham 13:39.59
5000m - Men David McNeill 13:47.40
5000m - Men Ben St Lawrence 13:46.90
5000m - Women Eloise Wellings 16:11.97
800m - Men Lachlin Renshaw DNS
Discus Throw - Men Benn Harradine 65.45
Discus Throw - Men Julian Wruck 56.69
Hammer Throw - Men Tim Driesen 66.67
Hammer Throw - Men Simon Wardhaugh 68.15
Hammer Throw - Women Bronwyn Eagles 63.43
Hammer Throw - Women Gabrielle Neighbour 63.46
Hammer Throw - Women Karyne Di Marco 62.38
High Jump - Men Liam Zamel-Paez 2.15
High Jump - Women Ellen Pettitt 1.78
Javelin Throw - Men Jarrod Bannister 81.71
Javelin Throw - Women Kathryn Mitchell 54.25
Javelin Throw - Women Kimberley Mickle 60.90
Long Jump - Men Fabrice Lapierre 8.30
Long Jump - Men Christopher Noffke 7.68
Marathon - Men Martin Dent 2:20:19
Marathon - Men Jeffrey Hunt 2:25:03
Marathon - Men Michael Shelley 2:15:28
Marathon - Women Lisa Flint DNF
Marathon - Women Lisa Weightman 2:35:25
Pole Vault - Men Steve Hooker 5.60
Pole Vault - Women Amanda Bisk 4.25
Pole Vault - Women Alana Boyd 4.40
Pole Vault - Women Liz Parnov 3.95
Shot Put - Men Dale Stevenson 19.99
Shot Put - Women Joanne Mirtschin 16.23
Shot Put Para Sport - Men Damien Bowen 9.92
Shot Put Para Sport - Men Hamish MacDonald 9.92
Shot Put Para Sport - Women Louise Ellery 6.17
Shot Put Para Sport - Women Brydee Moore 5.85
Badminton
Doubles - Men Australia 0-2
Doubles - Men Australia 1-2
Doubles - Mixed Australia 0-2
Doubles - Mixed Australia 1 - 2
Doubles - Mixed Australia 0-2
Doubles - Women Australia 1-2
Doubles - Women Australia 2-1
Singles - Men Nicholas Kidd 0-2
Singles - Men Jeff Tho 0-2
Singles - Women Leanne Choo 0-2
Singles - Women Chia-Chi Huang 0-2
Team Event - Mixed Australia 1-3
Boxing
52kg - Men Jason Moloney PTS 3:5
56kg - Men Ibrahim Balla PTS 2:7
60kg - Men Luke Christopher Jackson PTS 2:7
64kg - Men Luke Woods PTS 3:8
69kg - Men Cameron Hammond PTS 2:4
75kg - Men Damien Hooper PTS 3:+3
81kg - Men Dane MULIVAI PTS 4:9
91kg - Men Giancarlo Squillace PTS 4:7
over 91kg - Men Alexey Mukhin PTS 4:7
under 49kg - Men Andrew Moloney PTS 3:5
Cycling Road
Individual Time Trial - Men Rohan Dennis 50:21.56
Individual Time Trial - Men Luke Durbridge 48:19.22
Individual Time Trial - Women Alexis Rhodes 39:22.54
Individual Time Trial - Women Ruth Corset 41:30.88
Individual Time Trial - Women Victoria Whitelaw 40:05.47
Road Race - Men Allan Davis 3:49:48
Road Race - Men Rohan Dennis DNF
Road Race - Men Travis Meyer DNF
Road Race - Men Christopher Sutton 3:49:52
Road Race - Men Luke Durbridge DNF
Road Race - Men Michael Matthews DNF
Road Race - Women Alexis Rhodes 2:49:38
Road Race - Women Rochelle Gilmore 2:49:30
Road Race - Women Ruth Corset 2:49:57
Road Race - Women Victoria Whitelaw 2:49:30
Road Race - Women Megan Dunn 2:49:38
Road Race - Women Chloe Hoskings 2:49:30
Cycling Track
1km Time Trial - Men Scott Sunderland 1:01.411 (GR)
3000m Individual Pursuit - Women Josephine Tomic 3:37.961
3000m Individual Pursuit - Women Ashlee Ankudinoff 3:45.656
4000m Individual Pursuit - Men Jack Bobridge 4:414.845 (GR)
4000m Individual Pursuit - Men Michael Hepburn 4:19.598
4000m Team Pursuit - Men Australia 3:55.421
500m Time Trial - Women Anna Meares 33.758 (GR)
500m Time Trial - Women Kaarle McCulloch 34.780
Keirin - Men Shane Perkins 7
Keirin - Men Jason Niblett 4
Points Race - Men Cameron Meyer 89
Points Race - Men Luke Durbridge 3
Points Race - Women Megan Dunn 45
Points Race - Women Belinda Goss 8
Points Race - Women Josephine Tomic 2
Scratch Race - Men Jack Bobridge DNF
Scratch Race - Men Michael Freiberg 2
Scratch Race - Men Cameron Meyer 1
Scratch Race - Women Megan Dunn 1
Scratch Race - Women Belinda Goss 5
Scratch Race - Women Ashlee Ankudinoff DNF
Sprint - Men Shane Perkins 2-0
Sprint - Men Scott Sunderland 0-2
Sprint - Men Daniel Ellis 10.429
Sprint - Women Anna Meares 2-0 Win
Sprint - Women Kaarle McCulloch DSQ
Sprint - Women Emily Rosemond 2-0 Win
Team Sprint - Men Australia 43.772
Team Sprint - Women Australia 33.811
Diving
10m Platform - Men Matthew John Mitcham 509.15
10m Platform - Men Ethan Warren 445.25
10m Platform - Men James Connor 408.50
10m Platform - Women Melissa Paige Wu 369.50
10m Platform - Women Alexandra Croak 355.40
10m Platform - Women Anabelle Smith 320.85
10m Platform Synchronised - Men Australia 423.81
10m Platform Synchronised - Women Australia 325.50
10m Platform Synchronised - Women Australia 335.76
1m Springboard - Men Scott Stephen Robertson 409.15
1m Springboard - Men Matthew John Mitcham 441.00
1m Springboard - Men Grant Nel 366.70
1m Springboard - Women Sharleen Marie Stratton 299.15
1m Springboard - Women Jaele Patrick 283.60
1m Springboard - Women Olivia Wright 268.35
3m Springboard - Men Scott Stephen Robertson 417.45
3m Springboard - Men Grant Nel 456.55
3m Springboard - Men Ethan Warren 407.90
3m Springboard - Women Sharleen Marie Stratton 376.00
3m Springboard - Women Anabelle Smith 324.30
3m Springboard - Women Jaele Patrick 326.15
3m Springboard Synchronised - Men Australia 395.07
3m Springboard Synchronised - Men Australia 424.47
3m Springboard Synchronised - Women Australia 295.32
3m Springboard Synchronised - Women Australia 300.84
Gymnastics Artistic
Beam - Women Ashleigh Brennan 10.500
Beam - Women Georgia Bonora 11.950
Beam - Women Emily Little 12.300 R
Beam - Women Lauren Mitchell 14.475
Floor - Men Samuel Offord 14.250
Floor - Men Joshua Jefferis 13.800
Floor - Men Thomas Pichler 14.675
Floor - Men Luke WIWATOWSKI 12.875
Floor - Women Ashleigh Brennan 13.425
Floor - Women Georgia Bonora 13.200
Floor - Women Emily Little 13.050
Floor - Women Lauren Mitchell 13.925
Horizontal Bar - Men Samuel Offord 13.550
Horizontal Bar - Men Joshua Jefferis 13.950
Horizontal Bar - Men Thomas Pichler 13.600
Horizontal Bar - Men Luke WIWATOWSKI 12.725
Individual All-Around - Men Samuel Offord 83.350
Individual All-Around - Men Joshua Jefferis 84.750
Individual All-Around - Men Prashanth Sellathurai 42.950
Individual All-Around - Men Thomas Pichler 81.850
Individual All-Around - Men Luke WIWATOWSKI 44.850
Individual All-Around - Women Ashleigh Brennan 37.300
Individual All-Around - Women Georgia Bonora 54.950
Individual All-Around - Women Emily Little 55.850
Individual All-Around - Women Lauren Mitchell 58.200
Individual All-Around - Women Georgia Wheeler 13.600
Parallel Bars - Men Samuel Offord 13.750
Parallel Bars - Men Joshua Jefferis 14.625
Parallel Bars - Men Prashanth Sellathurai 14.000
Parallel Bars - Men Thomas Pichler 13.950
Pommel Horse - Men Samuel Offord 12.000
Pommel Horse - Men Joshua Jefferis 12.950
Pommel Horse - Men Prashanth Sellathurai 15.500
Pommel Horse - Men Thomas Pichler 10.450
Rings - Men Samuel Offord 14.825
Rings - Men Joshua Jefferis 14.600
Rings - Men Prashanth Sellathurai 13.750
Rings - Men Thomas Pichler 13.900
Team Competition - Men Australia 259.050
Team Competition - Women Australia 163.700
Uneven Bars - Women Georgia Bonora 13.925
Uneven Bars - Women Emily Little 13.700
Uneven Bars - Women Lauren Mitchell 14.150
Uneven Bars - Women Georgia Wheeler 13.600
Vault - Men Thomas Pichler 14.275
Gymnastics Rhythmic
Ball - Women Naazmi Johnston 25.100
Ball - Women Janine Murray 23.250
Ball - Women Danielle Prince 22.400
Group All-Around - Women Australia 235.775
Hoop - Women Naazmi Johnston 24.350
Hoop - Women Janine Murray 22.550 R
Hoop - Women Danielle Prince 22.350
Individual All-Around - Women Naazmi Johnston 100.100
Individual All-Around - Women Janine Murray 91.375
Individual All-Around - Women Danielle Prince 89.000
Ribbon - Women Naazmi Johnston 24.600
Ribbon - Women Janine Murray 23.550
Ribbon - Women Danielle Prince 21.925
Rope - Women Naazmi Johnston 25.100
Rope - Women Janine Murray 22.900
Rope - Women Danielle Prince 22.325
Hockey
Hockey - Men Australia 6-0
Hockey - Women Australia 2-2 (PS4-2)
Lawn Bowls
Pairs - Men Australia 0-2
Pairs - Women Australia 1-1
Singles - Men Leif Selby 1-1
Singles - Women Kelsey Cottrell 1-1
Triples - Men Australia 1-1
Triples - Women Australia 1-1
Netball
Netball - Women Australia 64-66
Rugby Sevens
Rugby Sevens - Men Australia 17-24
Shooting
10m Air Pistol - Men Daniel Repacholi 575-21x
10m Air Pistol - Men Christopher Roberts 566-12x
10m Air Pistol - Women Pamela McKenzie 370- 5x
10m Air Pistol - Women Dina Aspandiyarova 380- 9x
10m Air Pistol (Pair) - Men Australia 1137-26x
10m Air Pistol (Pair) - Women Australia 759-21x
10m Air Rifle - Men Edwin Gouw 591-42x
10m Air Rifle - Men Tyren Vitler 588-39x
10m Air Rifle - Women Alethea Sedgman 388-21x
10m Air Rifle - Women Robyn van Nus 388-22x
10m Air Rifle (Pair) - Men Australia 1170-70x
10m Air Rifle (Pair) - Women Australia 780 - 51x
25m Rapid Fire Pistol - Men Bruce James Quick 283 - 9x
25m Rapid Fire Pistol - Men David Chapman 565 - 18x
25m Rapid Fire Pistol (Pair) - Men Australia 1125-27x
25m Sport Pistol - Women Lalita Yauhleuskaya 772
25m Sport Pistol - Women Linda Ryan 769.4
25m Sport Pistol (Pair) - Women Australia 1146-23x
25m Standard Pistol - Men David Keith Moore 547.0- 7x
25m Standard Pistol - Men Christopher Roberts 549.0- 7x
25m Standard Pistol (Pair) - Men Australia 1096-14x
50m Free Pistol - Men Bruce James Quick 536-6x
50m Free Pistol - Men David Keith Moore 630
50m Free Pistol (Pair) - Men Australia 1080-20x
50m Rifle 3 Position - Men Benjamin Burge 1141-37x
50m Rifle 3 Position - Men William John Godward 1133 - 41x
50m Rifle 3 Position - Women Alethea Sedgman 575 - 26x
50m Rifle 3 Position - Women Robyn van Nus 574 - 19x
50m Rifle 3 Position (Pair) - Men Australia 2277 - 86x
50m Rifle 3 Position (Pair) - Women Australia 1127-31x
50m Rifle Prone - Men Warren James Potent 594-41x
50m Rifle Prone - Men David Clifton 585-31x
50m Rifle Prone - Women Susannah Smith 590-36x
50m Rifle Prone - Women Deborah Lowe 572-17x
50m Rifle Prone (Pair) - Men Australia 1174-64x
50m Rifle Prone (Pair) - Women Australia 1158-42x
Centre Fire Pistol - Men David Keith Moore 567-14x
Centre Fire Pistol - Men Michelangelo Giustiniano 574-19x
Centre Fire Pistol (Pair) - Men Australia 1117 - 24x
Double Trap - Men Russell Andrew Mark 183
Double Trap - Men Nicholas Kirley 133
Double Trap (Pair) - Men Australia 184
Fullbore Rifle Queens Prize - Open James Corbett 395-40v
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Australia 556-50v
Skeet - Men Clive Barton 142
Skeet - Men Anthony Sottosanti 115
Skeet (Pair) - Men Australia 184
Trap - Men Michael Constantine Diamond 146
Trap - Men Adam Joseph Vella 144
Trap - Women Stacy Roiall 62
Trap - Women Laetisha Scanlan 66
Trap (Pair) - Men Australia 198-0x (GR)
Trap (Pair) - Women Australia 93 (GR)
Squash
Doubles - Men Australia 2-0
Doubles - Men Australia 1-2
Doubles - Mixed Australia 0-2
Doubles - Mixed Australia 2-1
Doubles - Women Australia 2-1
Doubles - Women Australia 1-2
Singles - Men David Palmer 2-3
Singles - Men Stewart Boswell 1-3
Singles - Men Ryan Cuskelly 0-3
Singles - Men Cameron Pilley 0-3
Singles - Women Amelia Pittock W/O
Singles - Women Kasey Brown W/O
Singles - Women Lisa Camilleri W/O
Singles - Women Donna Urquhart 1-3
Swimming
100m Backstroke - Men Daniel Arnamnart 00:55.66
100m Backstroke - Men Ashley Delaney 00:54.51
100m Backstroke - Men Hayden Stoeckel DNS
100m Backstroke - Women Sophie Edington 01:00.81
100m Backstroke - Women Emily Seebohm 00:59.79 (GR)
100m Backstroke - Women Belinda Hocking 01:00.81
100m Breaststroke - Men Christian Sprenger 01:00.29
100m Breaststroke - Men Brenton Rickard 01:00.46
100m Breaststroke - Men Craig Calder 01:03.60
100m Breaststroke - Women Leisel Jones 01:05.84
100m Breaststroke - Women Sarah Anne Katsoulis 01:08.49
100m Breaststroke - Women Samantha Marshall 01:07.97
100m Butterfly - Men Andrew Lauterstein DNS
100m Butterfly - Men Geoff Huegill 00:51.69 (GR)
100m Butterfly - Men Chris Wright 00:52.66
100m Butterfly - Women Felicity Galvez 00:58.83
100m Butterfly - Women Ellen Gandy 00:58.06
100m Butterfly - Women Yolane Kukla 00:58.47
100m Butterfly - Women Alicia Coutts 00:57.53
100m Butterfly Para Sport S9 - Women Annabelle J. Williams 01:14.07
100m Butterfly Para Sport S9 - Women Ellie Cole 01:14.04
100m Freestyle - Men Eamon Sullivan 00:48.69
100m Freestyle - Men Tommaso D'orsogna 00:49.40
100m Freestyle - Men Kyle Richardson 00:49.26
100m Freestyle - Women Yolane Kukla 00:55.96
100m Freestyle - Women Emily Seebohm 00:54.30
100m Freestyle - Women Alicia Coutts 00:54.09
100m Freestyle Para Sport S10 - Men Matthew John Cowdrey 00:55.57 (GR)
100m Freestyle Para Sport S10 - Men Andrew Pasterfield 00:55.04
100m Freestyle Para Sport S8 - Men Benjamin James Austin 01:00.44
100m Freestyle Para Sport S8 - Men Blake Cochrane 01:00.95
100m Freestyle Para Sport S9 - Women Annabelle J. Williams 01:05.82
100m Freestyle Para Sport S9 - Women Ellie Cole 01:05.20
1500m Freestyle - Men Robert Hurley DNS
1500m Freestyle - Men Ryan Napoleon 15:28.70
200m Backstroke - Men Ashley Delaney 01:58.18
200m Backstroke - Men Hayden Stoeckel 02:01.76
200m Backstroke - Women Emily Seebohm 02:08.28
200m Backstroke - Women Belinda Hocking 02:09.01
200m Backstroke - Women Meagen Nay 02:07.56 (GR)
200m Breaststroke - Men Christian Sprenger 02:11.44
200m Breaststroke - Men Brenton Rickard 02:10.89 (GR)
200m Breaststroke - Men Craig Calder 02:13.39
200m Breaststroke - Women Leisel Jones 02:25.38
200m Breaststroke - Women Sarah Anne Katsoulis 02:25.92
200m Breaststroke - Women Tessa Wallace 02:25.60
200m Butterfly - Men Nick D'arcy 01:58.48
200m Butterfly - Men Jayden Hadler 01:57.37
200m Butterfly - Men Chris Wright 01:57.32
200m Butterfly - Women Jessicah Schipper 02:07.04
200m Butterfly - Women Felicity Galvez 02:13.19
200m Butterfly - Women Ellen Gandy 02:07.75
200m Butterfly - Women Samantha Hamill 02:07.84
200m Freestyle - Men Kenrick Monk 01:47.90
200m Freestyle - Men Nicholas Ffrost 01:49.65
200m Freestyle - Men Thomas Fraser-Holmes 01:48.22
200m Freestyle - Women Kylie Palmer 01:57.50
200m Freestyle - Women Bronte Barratt 02:00.37
200m Freestyle - Women Blair Evans 01:58.83
200m Individual Medley - Men Leith Brodie 02:00.00
200m Individual Medley - Men Thomas Fraser-Holmes 02:02.31
200m Individual Medley - Men Tommaso D'orsogna 02:06.38
200m Individual Medley - Women Emily Seebohm 02:10.83
200m Individual Medley - Women Alicia Coutts 02:09.70 (GR)
4 x 100m Freestyle Relay - Men Australia 03:13.92 (GR)
4 x 100m Freestyle Relay - Women Australia 03:36.36 (GR)
4 x 100m Medley Relay - Men Australia 03:33.15 (GR)
4 x 100m Medley Relay - Women Australia 03:56.99
4 x 200m Freestyle Relay - Men Australia 07:10.29 (GR)
4 x 200m Freestyle Relay - Women Australia 07:53.71 (GR)
400m Freestyle - Men Kenrick Monk DNS
400m Freestyle - Men Robert Hurley 03:57.46
400m Freestyle - Men Ryan Napoleon 03:48.59
400m Freestyle - Women Kylie Palmer 04:07.85
400m Freestyle - Women Bronte Barratt 04:17.06
400m Freestyle - Women Katie Goldman 04:14.09
400m Individual Medley - Men Jayden Hadler 04:27.73
400m Individual Medley - Men Thomas Fraser-Holmes 04:17.99
400m Individual Medley - Women Blair Evans 04:41.51
400m Individual Medley - Women Katie Goldman DNS
400m Individual Medley - Women Samantha Hamill 04:39.45
50m Backstroke - Men Daniel Arnamnart 00:25.66
50m Backstroke - Men Ashley Delaney 00:25.21
50m Backstroke - Men Hayden Stoeckel 00:25.08
50m Backstroke - Women Sophie Edington 00:28.00 (GR)
50m Backstroke - Women Emily Seebohm 00:28.33
50m Backstroke - Women Grace Loh 00:28.66
50m Breaststroke - Men Christian Sprenger 00:27.87
50m Breaststroke - Men Brenton Rickard 00:27.67
50m Breaststroke - Women Leisel Jones 00:31.10
50m Breaststroke - Women Sarah Anne Katsoulis 00:31.43
50m Breaststroke - Women Leiston Pickett 00:30.84
50m Butterfly - Men Andrew Lauterstein 00:24.17 Q
50m Butterfly - Men Geoff Huegill 00:23.37
50m Butterfly - Men Mitchell Patterson 00:23.65
50m Butterfly - Women Ellen Gandy 00:26.80
50m Butterfly - Women Marieke Guehrer 00:26.27
50m Butterfly - Women Yolane Kukla 00:26.41
50m Butterfly - Women Emily Seebohm 00:26.29
50m Freestyle - Men Ashley John Callus DSQ
50m Freestyle - Men Eamon Sullivan 00:22.51
50m Freestyle - Men Cameron Prosser 00:22.46
50m Freestyle - Women Alice Mary Mills 00:25.50
50m Freestyle - Women Marieke Guehrer 00:25.26
50m Freestyle - Women Yolane Kukla 00:24.86
50m Freestyle Para Sport S9 - Men Benjamin James Austin 00:27.53
50m Freestyle Para Sport S9 - Men Matthew John Cowdrey 00:25.33 (WR)
50m Freestyle Para Sport S9 - Men Blake Cochrane 00:27.68
50m Freestyle Para Sport S9 - Women Annabelle J. Williams 00:29.42
50m Freestyle Para Sport S9 - Women Ellie Cole 00:30.23
800m Freestyle - Women Melissa Gorman 08:32.37
800m Freestyle - Women Blair Evans 08:39.66
800m Freestyle - Women Katie Goldman 08:38.65
Synchronized Swimming
Duet - Women Australia 39.750
Solo - Women Tarren Otte 39.584
Table Tennis
Doubles - Men Australia 2-3
Doubles - Men Australia 2-3
Doubles - Mixed Australia 0-3
Doubles - Mixed Australia 1-3
Doubles - Mixed Australia 1-3
Doubles - Mixed Australia 0-3
Doubles - Women Australia 2-3
Doubles - Women Australia 0-3
Singles - Men William Henzell 3-4
Singles - Men Robert Frank 3-4
Singles - Men Simon Gerada 2-4
Singles - Men Justin Han 1-4
Singles - Men Nam Ho Oh 0-4
Singles - Women Peri Campbell-Innes 1-4
Singles - Women Miao Miao 1-4
Singles - Women Jian Fang Lay 4-2
Singles - Women Zhenhua Vivian Tan 1-4
Singles - Women Xi Aomin Chen 0-4
Singles Para Sport Wheelchair - Women Catherine Morrow 1-3
Team - Men Australia 3-0
Team - Women Australia 3-0
Tennis
Doubles - Men Australia 2-1
Doubles - Men Australia 2-0
Doubles - Mixed Australia 1-2
Doubles - Mixed Australia 1-2
Doubles - Women Australia 1-2
Doubles - Women Australia 2-1
Singles - Men Matt Ebden 2-0
Singles - Men Greg Jones 0-2
Singles - Men Peter Luczak 0-2
Singles - Women Sally Elizabeth PEERS 2-1
Singles - Women Anastasia RODIONOVA 2-1
Singles - Women Olivia ROGOWSKA 1-2
Weightlifting
+105kg - Men Corran Hocking DNF
+105kg - Men Damon Joseph Kelly 397.0 (GR)
+75kg - Women Deborah Acason 245.0 (GR)
105kg - men Robert Galsworthy 329.0
48kg - Women Erika Yuriko Iris Yamasaki DNF
48kg - Women Vivian Lee 160.0
58kg - Women Seen Lee 192.0
62kg - Men Vannara Be 258.0
62kg - Men Daniel Koum Koum 264.0
69kg - Men Francois Etoundi DNF
69kg - Women Belinda Van Tienen 187.0
75kg - Women Amanda Susan Phillips 196.0
75kg - Women Jenna Myers 208.0
77kg - Men Benjamin Alexander Turner 308.0
85kg - Men Simplice Ribouem 333.0
Bench Press Para Sport - Men Abebe Fekadu 179.5
Bench Press Para Sport - Men Leigh Skinner 157.9
Bench Press Para Sport - Men Cameron WHITTINGTON 146.7
Bench Press Para Sport - Women Deahnne McIntyre 98.5
Wrestling Freestyle
120kg - Men Denis Roberts 3-4
55kg - Men Justin Holland 0-5
55kg - Women Emily Bensted LBF R2
59kg - Women Carli Renzi 3-6
60kg - Men Farshad Tarash DNS
63kg - Women Louise Randle LBF R1
66kg - Men Farshad Tarash 1-4
67kg - Women Emma Chalmers 0-13
72kg - Women Cassie Field LBF R1
74kg - Men Kostya Ermakovich LBF R2
84kg - Men Gene Kapaufs 0-6
96kg - Men Bilal Abdo LBF R2
Wrestling Greco-Roman
120kg - Men Ivan Popov 8-0
55kg - Men Shane Parker 0-7
60kg - Men Masoud Sadegh Pour 0-5
66kg - Men Cory Leigh O'Brien LBF R1
74kg - Men Hassan Shahsavan 7-0
84kg - Men Gene Kapaufs 5-3
96kg - Men Hassene Fkiri 0-6