Athletes & Results

Squash Singles - Men Delhi 2010

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Squash Singles - Men Delhi 2010

Final

Position Name Country Opponent Result
1 - Gold Nicholas Matthew England ENG-James WILLSTROP 3-0 - Win
2 - Silver James Willstrop England ENG-Nicolas MATTHEW 0-3 - Loss

3rd and 4th

Position Name Country Opponent Result
3 - Bronze Peter Barker England MAS-Mohd Azlan ISKANDAR 3-0 - Win
4 Mohd Azlan Iskandar Malaysia ENG-Peter BARKER 0-3 - Loss

Classic Plate Final

Position Name Country Opponent Result
Loss Alan Clyne Scotland MAS-Chee Wern YUEN 2-3 - Loss
Win Chee Wern Yuen Malaysia SCO-Alan CLYNE 3-2 - Win

Plate Final

Position Name Country Opponent Result
Loss Kelvin Ndhlovu Zambia SCO-Chris SMALL 0-3 - Loss

Consolation Plate Final

Position Name Country Opponent Result
Loss Bruce Anthony Edward Burrowes Jamaica BER-Nicholas KYME 1-3 - Loss

Plate Final

Position Name Country Opponent Result
Win Chris Small Scotland ZAM-Kelvin NDHLOVU 3-0 - Win

Consolation Plate Final

Position Name Country Opponent Result
Win Nicholas Kyme Bermuda JAM-Bruce Anthony Edward BURROWES 3-1 - Win

Plate Semi Finals

Position Name Country Opponent Result
Loss James Bentick St. Vincent & The Grenadines JAM-Bruce Anthony Edward BURROWES 0-3 - Loss
Win Bruce Anthony Edward Burrowes Jamaica SVG-James BENTICK 3-0 - Win

Consolation Plate Semi Finals

Position Name Country Opponent Result
Loss Joseph Chapman British Virgin Islands BER-Nicolas KYME 0-3 - Loss

Plate Semi Finals

Position Name Country Opponent Result
Loss Michael Hopkins Jersey ZAM-Kelvin NDHLOVU 0-3 - Loss
Loss Ray Simbule Zambia SCO-Chris SMALL 0-3 - Loss

Consolation Plate Semi Finals

Position Name Country Opponent Result
Win Nicholas Kyme Bermuda IVB-Joseph CHAPMAN 3-0 - Win

Plate Semi Finals

Position Name Country Opponent Result
Win Chris Small Scotland ZAM-Ray SIMBULE 3-0 - Win
Win Kelvin Ndhlovu Zambia JEY-Michael HOPKINS 3-0 - Win

Semi Finals

Position Name Country Opponent Result
Win Nicholas Matthew England ENG-Peter BARKER 3-0 - Win
Win James Willstrop England MAS-Mohd Azlan ISKANDAR 3-0 - Win
Loss Peter Barker England ENG-Nicholas MATTHEW 0-3 - Loss
Loss Mohd Azlan Iskandar Malaysia ENG-James WILLSTROP 0-3 - Loss

Classic Plate Semi Finals

Position Name Country Opponent Result
Loss Colin Ramasra Trinidad & Tobago SCO-Alan CLYNE 0-3 - Loss
Loss Harry Leitch Scotland MAS-Chee Wern YUEN 1-3 - Loss
Win Alan Clyne Scotland TRI-Colin RAMASRA 3-0 - Win
Win Chee Wern Yuen Malaysia SCO-Harry LEITCH 3-1 - Win

Consolation Plate Quater Finals

Position Name Country Opponent Result
Loss Henry Birch Guernsey BER-Nicholas KYME 0-3 - Loss
Loss Julius Taulo Malawi SVG-James BENTICK 2-3 - Loss
Loss Othniel Stclair Wendel Bailey St. Vincent & The Grenadines JAM-Bruce Anthony Edward BURROWES 2-3 - Loss
Win Nicholas Kyme Bermuda GGY-Henry BIRCH 3-0 - Win
Win Bruce Anthony Edward Burrowes Jamaica SVG-Othniel Stclair Wendel BAILEY 3-2 - Win
Win James Bentick St. Vincent & The Grenadines MAW-Julius TAULO 3-2 - Win
Loss Md. Masud RANA Bangladesh IVB-Joseph CHAPMAN W/O - Loss
Win Joseph Chapman British Virgin Islands BAN-Md. Masud RANA W/O - Win

Quarter Finals

Position Name Country Opponent Result
Win James Willstrop England AUS-David PALMER 3-2 - Win
Loss Daryl Selby England MAS-Mohd Azlan ISKANDAR 1-3 - Loss
Loss David Palmer Australia ENG-James WILLSTROP 2-3 - Loss

Classic Plate Quarter Finals

Position Name Country Opponent Result
Loss Andrew McDougall Canada SCO-Alan CLYNE 0-3 - Loss
Loss Robin Clarke Canada Harry LEITCH 1-3 - Loss
Win Alan Clyne Scotland CAN-Andrew MCDOUGALL 3-0 - Win
Win Harry Leitch Scotland CAN-Robin CLARKE 3-1 - Win

Quarter Finals

Position Name Country Opponent Result
Win Mohd Nafiizwan Mohd Adnan Malaysia ENG-Daryl SELBY 3-1 - Win

Classic Plate Quarter Finals

Position Name Country Opponent Result
Win Chee Wern Yuen Malaysia PAK-Danish Atlas KHAN W/O - Win
Loss Bradley Hindle Malta TRI-Colin RAMASRA W/O - Loss
Loss Danish Atlas Khan Pakistan MAS-Chee Wern YUEN W/O - Loss
Win Colin Ramasra Trinidad & Tobago MTL-Bradley HINDLE W/O - Win

Consolation Plate Round of 16

Position Name Country Opponent Result
Bye Micheal Nsaale Uganda Bye Bye
Loss Lekgotla Mosope Botswana SVG-James BENTICK W/O - Loss
Loss James Matewere Malawi IVB-Joseph CHAPMAN 0-3 - Loss
Win Joseph Chapman British Virgin Islands MAW-James MATEWERE 3-0 - Win
Bye Md. Masud RANA Bangladesh Bye Bye
Bye Bruce Anthony Edward Burrowes Jamaica Bye Bye
Bye Julius Taulo Malawi Bye Bye
Win Nicholas Kyme Bermuda UGA-Ian RUKUNYA W/O - Win
Loss Lefika Ragontse Botswana SVG-Othniel Stclair Wendel BAILEY W/O - Loss
Win James Bentick St. Vincent & The Grenadines BOT-Lekgotla MOSOPE W/O - Win
Win Othniel Stclair Wendel Bailey St. Vincent & The Grenadines BOT-Lefika RAGONTSE W/O - Win
Loss Ian Rukunya Uganda BER-Nicholas KYME W/O - Loss

Quarter Finals

Position Name Country Opponent Result
Win Nicholas Matthew England AUS-Cameron PILLEY 3-0 - Win
Win Peter Barker England AUS-Stewart BOSWELL 3-1 - Win
Loss Cameron Pilley Australia ENG-Nicholas MATTHEW 0-3 - Loss
Loss Stewart Boswell Australia ENG-Peter BARKER 1-3 - Loss

Plate Round of 16

Position Name Country Opponent Result
Loss Lyall Paterson Scotland ZAM-Kelvin NDHLOVU 1-3 - Loss
Loss Henry Birch Guernsey SCO-Chris SMALL 0-3 - Loss
Loss Aubrey Andsen Taulo Malawi ZAM-Ray SIMBULE 0-3 - Loss
Loss James Matewere Malawi JEY-Michael HOPKINS 0-3 - Loss
Loss Julius Taulo Malawi SRI-Navin Harish SAMARASINGHE 0-3 - Loss
Loss Michael Rucklinger Papua New Guinea KEN-Hardeep REEL 0-3 - Loss
Loss Samuel Kyagulanyi Uganda KEN-Hartaj BAINS 0-3 - Loss
Loss Md. Shopon PERVEZ Bangladesh SVG-Jules Jarette Lorenzo SNAGG 1-3 - Loss
Win Michael Hopkins Jersey MAW-James MATEWERE 3-0 - Win
Win Hartaj Bains Kenya UGA-Samuel KYAGULANYI 3-0 - Win
Win Hardeep Reel Kenya PNG-Michael RUCKLINGER 3-0 - Win
Win Chris Small Scotland GGY-Henry BIRCH 3-0 - Win
Win Navin Harish Samarasinghe Sri Lanka MAW-Julius TAULO 3-0 - Win
Win Ray Simbule Zambia MAW-Aubrey Andsen TAULO 3-0 - Win
Win Jules Jarette Lorenzo Snagg St. Vincent & The Grenadines BAN-Md. Shopon PERVEZ 3-1 - Win
Win Kelvin Ndhlovu Zambia SCO-Lyall PATERSON 3-1 - Win

Round of 16

Position Name Country Opponent Result
Win James Willstrop England CAN-Shawn DELIERRE 3-1 - Win
Win Mohd Azlan Iskandar Malaysia NZL-Campbell GRAYSON 3-0 - Win
Win David Palmer Australia MAS-Beng Hee ONG 3-0 - Win
Win Daryl Selby England GGY-Chris SIMPSON 3-0 - Win
Loss Chris Simpson Guernsey ENG-Daryl SELBY 0-3 - Loss
Loss Beng Hee Ong Malaysia AUS-David PALMER 0-3 - Loss
Loss Campbell Grayson New Zealand MAS-Mohd Azlan ISKANDAR 0-3 - Loss
Loss Shawn Delierre Canada ENG-James WILLSTROP 1-3 - Loss

Plate Round of 32

Position Name Country Opponent Result
Loss Micheal Nsaale Uganda BAN-Md. Shopon PERVEZ 1-3 - Loss
Loss Lekgotla Mosope Botswana GGY-Henry BIRCH W/O - Loss
Loss James Bentick St. Vincent & The Grenadines KEN-Harpeed REEL 0-3 - Loss
Loss Bruce Anthony Edward Burrowes Jamaica PNG-Michael RUCKLINGER 1-3 - Loss
Loss Othniel Stclair Wendel Bailey St. Vincent & The Grenadines MAW-Aubrey TAULO 2-3 - Loss
Win Hardeep Reel Kenya SVG-James BENTICK 3-0 - Win
Win Md. Shopon PERVEZ Bangladesh UGA-Michael NSAALE 3-1 - Win
Win Michael Rucklinger Papua New Guinea Bruce Anthony Edward BURROWES 3-1 - Win
Win Julius Taulo Malawi SVG-Othniel Stclair Wendel BAILEY 3-2 - Win
Loss Lefika Ragontse Botswana ZAM-Ray SIMBULE W/O - Loss
Win Henry Birch Guernsey BOT-Lekgotla MOSOPE W/O - Win
Win Chris Small Scotland ZAM-Patrick CHIFUNDA W/O - Win
Win Navin Harish Samarasinghe Sri Lanka UGA-Brian OFOYURU W/O - Win
Loss Brian Ofoyuru Uganda SRI-Navin Harish SAMARASINGHE W/O - Loss
Loss Patrick Chifunda Zambia SCO-Chris SMALL W/O - Loss
Win Ray Simbule Zambia BOT-Lefika RAGONTSE W/O - Win

Round of 16

Position Name Country Opponent Result
Win Nicholas Matthew England PAK- KHAN (Amir Atlas) 3-1 - Win
Win Peter Barker England IND- GHOSAL 3-1 - Win
Win Stewart Boswell Australia PAK -MEHBOOB 3-0 - Win
Win Cameron Pilley Australia AUS -CUSKELLY 3-0 - Win
Loss Ryan Cuskelly Australia AUS - PILLEY 0-3 - Loss
Loss Farhan Mehboob Pakistan AUS- BOSWELL 0-3 - Loss
Loss Saurav Ghosal India ENG- BARKER 1-3 - Loss
Loss Aamir Atlas Khan Pakistan ENG- MATTHEW 1-3 - Loss

Plate Round of 32

Position Name Country Opponent Result
Win Lyall Paterson Scotland UGA-Ian RUKUNYA 3-0 - Win
Loss Yasir Ali Butt Pakistan SVG-Jules SNAGG W/O - Loss
Loss Nicholas Kyme Bermuda ZAM-Kelvin NDHLOVU 0-3 - Loss
Loss Joseph Chapman British Virgin Islands JEY-Michael HOPKINS 0-3 - Loss
Loss Ian Rukunya Uganda SCO-Lyall PATERSON 0-3 - Loss
Loss Md. Masud RANA Bangladesh UGA-Samuel KYAGULANYI 2-3 - Loss
Win Michael Hopkins Jersey IVB-Joseph CHAPMAN 3-0 - Win
Win Kelvin Ndhlovu Zambia BER-Nicolas KYME 3-0 - Win
Win Samuel Kyagulanyi Uganda BAN-Md. Masud RANA 3-2 - Win
Loss Sandeep Jangra India MAW-James MATEWERE W/O - Loss
Win James Matewere Malawi IND-Sandeep JANGRA W/O - Win
Win Jules Jarette Lorenzo Snagg St. Vincent & The Grenadines PAK-Yasir Ali BUTT W/O - Win

Round of 32

Position Name Country Opponent Result
Win Nicholas Matthew England MAS -MOHD ADNAN 3-1 - Win
Win James Willstrop England MAS- YUEN 3-0 - Win
Win Peter Barker England SCO- CLYNE 3-0 - Win
Win Mohd Azlan Iskandar Malaysia CAN- CLARKE 3-1 - Win
Win David Palmer Australia CAN- MCDOUGALL 3-0 - Win
Win Stewart Boswell Australia IND- SANDHU 3-0 - Win
Win Daryl Selby England PAK- KHAN (DANISH ATLAS) 3-0 - Win
Win Cameron Pilley Australia IND- SUCHDE 3-1 - Win
Win Shawn Delierre Canada UGA-NSAALE 3-0 - Win
Win Saurav Ghosal India SCO- PATERSON 3-0 - Win
Win Beng Hee Ong Malaysia BOT- MOSOPE 3-0 - Win
Win Campbell Grayson New Zealand SCO- LEITCH 3-0 - Win
Win Aamir Atlas Khan Pakistan TRI- RAMASRA 3-0 - Win
Win Farhan Mehboob Pakistan PAK- BUTT 3-0 - Win
Win Ryan Cuskelly Australia MLT- HINDLE 3-1 - Win
Win Chris Simpson Guernsey NZL- KNIGHT 3-1 - Win
Loss Lekgotla Mosope Botswana MAS- ONG 0-3 - Loss
Loss Andrew McDougall Canada AUS- PALMER 0-3 - Loss
Loss Harinder Pal Singh Sandhu India AUS- BOSWELL 0-3 - Loss
Loss Chee Wern Yuen Malaysia ENG- WILLSTROP 0-3 - Loss
Loss Yasir Ali Butt Pakistan PAK- MEHOOB 0-3 - Loss
Loss Danish Atlas Khan Pakistan ENG- SELBY 0-3 - Loss
Loss Harry Leitch Scotland NZL- GRAYSON 0-3 - Loss
Loss Alan Clyne Scotland ENG- BARKER 0-3 - Loss
Loss Lyall Paterson Scotland IND- GHOSAL 0-3 - Loss
Loss Colin Ramasra Trinidad & Tobago PAK- KHAN (Aamir Atlas) 0-3 - Loss
Loss Micheal Nsaale Uganda CAN- DELIERRE 0-3 - Loss
Loss Robin Clarke Canada MAS- ISKANDER 1-3 - Loss
Win Siddharth Suchde India AUS- PILLEY 1-3 - Win
Loss Mohd Nafiizwan Mohd Adnan Malaysia ENG -MATTHEW 1-3 - Loss
Loss Bradley Hindle Malta AUS- CUSKELLY 1-3 - Loss
Loss Martin Knight New Zealand GGY- SIMPSON 1-3 - Loss

1st round

Position Name Country Opponent Result
Bye Nicholas Matthew England Bye Bye
Bye James Willstrop England Bye Bye
Win Peter Barker England ZAM-Kelvin NDHLOVU 3-0 - Win
Win Mohd Azlan Iskandar Malaysia SVG-James BENTICK 3-0 - Win
Win David Palmer Australia MAW-Aubrey Andsen TAULO 3-0 - Win
Win Stewart Boswell Australia SCO-Chris SMALL 3-0 - Win
Win Cameron Pilley Australia IVB-Joseph CHAPMAN 3-0 - Win
Win Daryl Selby England PNG-Michael RUCKLINGER 3-0 - Win
Win Ryan Cuskelly Australia IND-Sandeep JANGRA 3-0 - Win
Win Shawn Delierre Canada GGY-Henry BIRCH 3-0 - Win
Win Chris Simpson Guernsey MAW-Julius TAULO 3-0 - Win
Win Saurav Ghosal India UGA-Ian RUKUNYA 3-0 - Win
Win Beng Hee Ong Malaysia ZAM-Lazarous CHILUFYA 3-0 - Win
Win Campbell Grayson New Zealand ZAM-Ray SIMBULE 3-0 - Win
Win Aamir Atlas Khan Pakistan BAN-Md. Masud RANA 3-0 - Win
Win Farhan Mehboob Pakistan UGA-Samuel KYAGULANYI 3-0 - Win
Win Robin Clarke Canada SVG-Othniel Stclair Wendel BAILEY 3-0 - Win
Win Andrew McDougall Canada UGA-Brian OFOYURU 3-0 - Win
Win Harinder Pal Singh Sandhu India BAN-Md. Shopon PERVEZ 3-0 - Win
Win Siddharth Suchde India JEY-Michael HOPKINS 3-0 - Win
Win Mohd Nafiizwan Mohd Adnan Malaysia KEN-Hartaj BAINS 3-0 - Win
Win Chee Wern Yuen Malaysia MAW-James MATEWERE 3-0 - Win
Win Bradley Hindle Malta SRI-Navin Harish SAMARASINGHE 3-0 - Win
Win Martin Knight New Zealand KEN-Hardeep REEL 3-0 - Win
Win Danish Atlas Khan Pakistan JAM-Bruce Anthony Edward BURROWES 3-0 - Win
Win Alan Clyne Scotland BER-Nicholas KYME 3-0 - Win
Win Colin Ramasra Trinidad & Tobago SVG-Jules Jarette Lorenzo SNAGG 3-0 - Win
Win Harry Leitch Scotland BOT-Lefika RAGONTSE 3-1 - Win
Win Lekgotla Mosope Botswana BAR-Shawn SIMPSON W/O - Win
Win Yasir Ali Butt Pakistan JAM-Christopher James BINNIE W/O - Win
Win Lyall Paterson Scotland ZAM-Patrick CHIFUNDA W/O - Win
Win Micheal Nsaale Uganda CAN-Shahier RAZIK W/O - Win
Loss Md. Masud RANA Bangladesh PAK-Aamir Atlas KHAN 0-3 - Loss
Loss Md. Shopon PERVEZ Bangladesh IND-Harinder Pal Singh SANDHU 0-3 - Loss
Loss Nicholas Kyme Bermuda SCO-Alan CLYNE 0-3 - Loss
Loss Joseph Chapman British Virgin Islands AUS-Cameron PILLEY 0-3 - Loss
Loss Henry Birch Guernsey CAN-Shawn DELIERRE 0-3 - Loss
Loss Sandeep Jangra India AUS-Ryan CUSKELLY 0-3 - Loss
Loss Bruce Anthony Edward Burrowes Jamaica PAK-Danish Atlas KHAN 0-3 - Loss
Loss Michael Hopkins Jersey IND-Siddharth SUCHDE 0-3 - Loss
Loss Hartaj Bains Kenya MAS-Mohd Nafiizwan MOHD ADNAN 0-3 - Loss
Loss Hardeep Reel Kenya NZL-Martin KNIGHT 0-3 - Loss
Loss Aubrey Andsen Taulo Malawi AUS-David PALMER 0-3 - Loss
Loss James Matewere Malawi MAS-Chee Wern YUEN 0-3 - Loss
Loss Julius Taulo Malawi GGY-Chris SIMPSON 0-3 - Loss
Loss Michael Rucklinger Papua New Guinea ENG-Daryl SELBY 0-3 - Loss
Loss James Bentick St. Vincent & The Grenadines MAS-Mohd Azlan ISKANDAR 0-3 - Loss
Loss Othniel Stclair Wendel Bailey St. Vincent & The Grenadines CAN-Robin CLARKE 0-3 - Loss
Loss Jules Jarette Lorenzo Snagg St. Vincent & The Grenadines TRI-Colin RAMASRA 0-3 - Loss
Loss Chris Small Scotland AUS-Stewart BOSWELL 0-3 - Loss
Loss Navin Harish Samarasinghe Sri Lanka MLT-Bradley HINDLE 0-3 - Loss
Loss Brian Ofoyuru Uganda CAN-Andrew MCDOUGALL 0-3 - Loss
Loss Samuel Kyagulanyi Uganda PAK-Farhan MEHBOOB 0-3 - Loss
Loss Ian Rukunya Uganda IND-Saurav GHOSAL 0-3 - Loss
Loss Lazarous Chilufya Zambia MAS-Beng Hee ONG 0-3 - Loss
Loss Kelvin Ndhlovu Zambia ENG-Peter BARKER 0-3 - Loss
Loss Ray Simbule Zambia NZL- Campbell GRAYSON 0-3 - Loss
Loss Lefika Ragontse Botswana SCO-Harry LEITCH 1-3 - Loss
Loss Shawn Simpson Barbados BOT-Lekgotla MOSOPE W/O - Loss
Loss Shahier Razik Canada UGA-Micheal NSAALE W/O - Loss
Loss Christopher James Binnie Jamaica PAK-Yasir Ali BUTT W/O - Loss
Loss Patrick Chifunda Zambia SCO-Lyall PATERSON W/O - Loss