Athletes & Results

Australia Silver Medals Glasgow 2014

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Australia Silver Medals Glasgow 2014

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
1500m Para Sport Wheelchair - Men Kurt Fearnley 3:23.08
Boxing
over 91kg - Men Joseph Goodall 3-0
Cycling Road
Individual Time Trial - Men Rohan Dennis 47:51.08
Cycling Track
3000m Individual Pursuit - Women Annette Edmondson 3:35.450
4000m Individual Pursuit - Men Alex Edmondson 4:24.620
500m Time Trial - Women Stephanie Morton 34.079
Para-Sport 1000m Time Trial B Tandem - Men Australia 1:02.244 (GR)
Para-Sport Sprint B Tandem - Men Australia 0-2
Scratch Race - Men Glenn P O'Shea 2
Scratch Race - Women Amy Cure 2
Sprint - Women Anna Meares 2
Diving
1m Springboard - Men Matthew Mitcham 404.85
1m Springboard - Women Maddison Keeney 281.95
3m Springboard Synchronised - Men Australia 403.14
Gymnastics Artistic
Beam - Women Mary-Anne Monckton 13.666
Floor - Women Lauren Mitchell 13.833
Team Competition - Women Australia 161.646
Uneven Bars - Women Larrissa Miller 14.566
Lawn Bowls
Triples - Women Australia 4-22
Swimming
100m Backstroke - Men Mitch Larkin 53.59
100m Breaststroke - Women Lorna Tonks 1:07.34
100m Breaststroke Para Sport SB9 - Women Madeleine Scott 1:21.38
100m Freestyle - Men Cameron Mcevoy 48.34
100m Freestyle - Women Bronte Campbell 52.86
100m Freestyle Para Sport S9 - Men Matthew Cowdrey 56.33
1500m Freestyle - Men Mack Horton 14:48.76
200m Backstroke - Men Josh Beaver 1:56.19
200m Backstroke - Women Emily Seebohm 2:08.51
200m Breaststroke - Women Sally Hunter 2:23.33
200m Butterfly - Men Grant Irvine 1:56.34
200m Freestyle - Men Cameron Mcevoy 1:45.56
200m Individual Medley - Women Alicia Coutts 2:10.30
200m Individual Medley Para Sport SM10 - Women Katherine Downie 2:31.98
200m Individual Medley Para Sport SM8 - Men Jesse Aungles 2:31.25
4 x 100m Medley Relay - Men Australia 3:32.21
400m Freestyle - Men David Mckeon 3:44.09
400m Individual Medley - Men Thomas Fraser-Holmes 4:12.04
50m Backstroke - Men Mitch Larkin 24.80
50m Freestyle - Men Cameron Mcevoy 22.00
50m Freestyle - Women Cate Campbell 24.00
Table Tennis
Doubles - Women Australia 1-3
Weightlifting
94kg - Men Simplice Ribouem 349
Total Silver Medals 42