Athletes & Results

Scotland Glasgow 2014

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Scotland Glasgow 2014

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Andrew Lemoncello 28:36.63
10000m - Men Callum Hawkins 29:12.52
10000m - Men Luke Caldwell 28:47.39 (PB)
10000m - Women Elizabeth Potter 32:33.36 (PB)
100m Para Sport T12 - Women Scotland 12.20
100m Para Sport T37 - Men Lewis Clow 13.41
100m Para Sport T37 - Men Jason Maclean 12.93 (PB)
1500m - Men Christopher O'Hare 3:40.63
1500m - Men David Bishop 3:43.10
1500m - Men Jake Wightman 3:43.87
1500m - Women Laura Muir 4:14.21
1500m Para Sport Wheelchair - Women Meggan Dawson-Farrell 4:07.86
1500m Para Sport Wheelchair - Women Samantha Kinghorn 4:03.95
3000m Steeplechase - Men Stephen Lisgo 9:05.13
3000m Steeplechase - Women Eleanor Waite 9:51.93
3000m Steeplechase - Women Eilish McColgan 9:44.65
4 x 400m Relay - Men Scotland 3:04.07
4 x 400m Relay - Women Scotland 3:33.91
400m Hurdles - Women Eilidh Child 55.02
5000m - Men Luke Caldwell 13:43.75
5000m - Women Stephanie Twell 16:30.66
5000m - Women Elizabeth Potter 15:44.38
5000m - Women Laura Whittle 15:33.72
800m - Men Guy Learmonth 1:46.69 (PB)
800m - Women Lynsey Sharp 2:01.34
800m - Women Emily Dudgeon 2:03.00
800m - Women Laura Muir DNS
Discus Throw - Men Angus McInroy 54.12
Discus Throw - Men Nicholas Percy 56.71
Discus Throw - Women Kirsty Law 52.33
Hammer Throw - Men Mark Dry 71.64
Hammer Throw - Men Andrew Frost 66.63
Hammer Throw - Men Christopher Bennett 61.92
Hammer Throw - Women Myra Perkins 60.16
Hammer Throw - Women Susan McKelvie 63.76
Hammer Throw - Women Rachel Hunter 63.29
High Jump - Men Allan Smith DNS
High Jump - Men David Smith 2.11
High Jump - Men Raymond Bobrownicki 2.21
High Jump - Women Jayne Nisbet 1.78
High Jump - Women Emma Nuttall 1.81
High Jump - Women Rachael MacKenzie 1.76
Javelin Throw - Men James Campbell 70.78
Long Jump - Women Jade Nimmo 6.23
Long Jump - Women Sarah Warnock 6.22
Marathon - Men Derek Hawkins 2:14:15
Marathon - Men Ross Houston 2:18:42
Marathon - Women Hayley Haining 2:40:40
Marathon - Women Susan Partridge 2:32:18
Marathon - Women Joasia Zakrezewski 2:45:29
Pole Vault - Men Gregor MacLean NM
Pole Vault - Men Jax Thoirs 5.45
Pole Vault - Women Henrietta Paxton NM
Shot Put - Women Alison Rodger 14.76
Shot Put - Women Kirsty Yates 16.42 (PB)
Badminton
Doubles - Men Scotland 0-2
Doubles - Men Scotland 0-2
Doubles - Mixed Scotland 2-0
Doubles - Mixed Scotland 0-2
Doubles - Women Scotland 1-2
Singles - Men Kieran Merilees 0-2
Singles - Women Kirsty Gilmour 0-2
Team Event - Mixed Scotland 1-3
Boxing
52kg - Men Reece McFadden 1-2
56kg - Men Joseph michael Ham 0-3
60kg - Men Charlie Flynn 3-0
64kg - Men Josh Taylor 3-0
69kg - Men Lewis Benson 1-2
75kg - Men Kieran Smith 0-3
81kg - Men Scott Forrest 0-3
91kg - Men Stephen Lavelle 0-3
over 91kg - Men Ross Henderson -
under 49kg - Men Aqeel Ahmed 0-0
Cycling Mountain Bike
Cross Country - Men Grant Ferguson 1:41:35
Cross Country - Men Kenta Gallagher 1:43:45
Cross Country - Men Gareth Montgomerie 1:46:28
Cross Country - Women Lee Craigie 1:43:36
Cross Country - Women Kerry MacPhee 1:49:48
Cross Country - Women Jessie Roberts 1:47:32
Cycling Road
Individual Time Trial - Men David Millar 49:56.23
Individual Time Trial - Women Lucy Coldwell 44:03.40
Individual Time Trial - Women Anna Turvey 44:08.62
Individual Time Trial - Women Katie Archibald 43:30.01
Road Race - Men James McCallum DNF
Road Race - Men Evan Oliphant DNF
Road Race - Men Andy Fenn DNF
Road Race - Men David Millar 4:23:26
Road Race - Men Grant Ferguson DNF
Road Race - Men Jack Pullar DNF
Road Race - Women Anne Ewing 2:51:00
Road Race - Women Eileen Roe DNF
Road Race - Women Claire Thomas DNF
Road Race - Women Charline Joiner DNF
Road Race - Women Katie Archibald 2:41:02
Road Race - Women Gemma Neill 2:51:00
Cycling Track
1km Time Trial - Men Bruce Croall 1:03.356
3000m Individual Pursuit - Women Anna Turvey 3:40.525
3000m Individual Pursuit - Women Katie Archibald 3:37.078
4000m Individual Pursuit - Men Mark Stewart 4:32.279
500m Time Trial - Women Jennifer Davis 36.179
500m Time Trial - Women Eleanor Richardson 36.147
Keirin - Men Callum Skinner 3
Keirin - Men Chris Pritchard 9
Keirin - Men John James Paul 11
Para-Sport 1000m Time Trial B Tandem - Men Scotland 1:02.096 (GR)
Para-Sport 1000m Time Trial B Tandem - Women Scotland 1:12.132
Para-Sport 1000m Time Trial B Tandem - Women Scotland 1:09.771
Para-Sport Sprint B Tandem - Men Scotland 2-0
Para-Sport Sprint B Tandem - Women Scotland 11.929
Para-Sport Sprint B Tandem - Women Scotland 0-2
Points Race - Men Evan Oliphant -20
Points Race - Men Alistair Rutherford DNF
Points Race - Men Mark Stewart -34
Points Race - Women Eileen Roe 0
Points Race - Women Charline Joiner 0
Points Race - Women Katie Archibald 33
Scratch Race - Men James McCallum DNF
Scratch Race - Men Evan Oliphant DNF
Scratch Race - Men Mark Stewart 6
Scratch Race - Women Eileen Roe 8
Scratch Race - Women Charline Joiner 17
Scratch Race - Women Katie Archibald 5
Sprint - Men Callum Skinner 2
Sprint - Men Chris Pritchard 10.412
Sprint - Men John James Paul 10.308
Sprint - Women Jennifer Davis 8
Sprint - Women Eleanor Richardson 12.211
Team Sprint - Men Scotland 45.501
Diving
1m Springboard - Men James Heatly 345.60
1m Springboard - Women Grace Reid 269.40
3m Springboard - Men James Heatly 393.35
3m Springboard - Women Grace Reid 297.50
Gymnastics Artistic
Floor - Men Adam Cox 13.500
Floor - Men Daniel Keatings 14.533
Floor - Men Daniel Purvis 13.900
Floor - Men Frank Baines 14.066
Horizontal Bar - Men Daniel Keatings 13.366
Horizontal Bar - Men Frank Baines 14.566
Individual All-Around - Men Daniel Keatings 88.298
Individual All-Around - Men Daniel Purvis 84.865
Individual All-Around - Men Frank Baines 82.356
Individual All-Around - Women Emma White 51.532
Individual All-Around - Women Amy Regan 50.432
Parallel Bars - Men Daniel Purvis 15.533
Parallel Bars - Men Frank Baines 14.866
Pommel Horse - Men Daniel Keatings 16.058
Pommel Horse - Men Daniel Purvis 14.516
Rings - Men Daniel Purvis 14.766
Team Competition - Men Scotland 257.603
Team Competition - Women Scotland 151.595
Vault - Men Adam Cox 13.274
Vault - Men Frank Baines 14.016
Vault - Women Emma White 13.550
Gymnastics Rhythmic
Group All-Around - Women Scotland 109.625
Individual All-Around - Women Lauren Brash
Hockey
Hockey - Men Scotland 1-2
Hockey - Women Scotland 1-2
Judo
100kg - Men Euan Burton 110-0
52kg - Women Louise Renicks 100s3-0s4
57kg - Women Connie Ramsay 101s1-0
57kg - Women Stephanie Inglis 0s1-101s1
63kg - Women Sarah Clark 100-0
66kg - Men James Millar 100s1-0s2
70kg - Women Sally Conway 0-0s3
73kg - Men Patrick Dawson 0-100
90kg - Men Andrew Burns 2s1-1
90kg - Men Matthew Purssey 0s3-1s1
over 100kg - Men Christopher Sherrington 100-1s2
over 78kg - Women Sarah Adlington 1s3-0
under 48kg - Women Kimberley Renicks 100-0s2
under 60kg - Men John Buchanan 100s1-0s1
Lawn Bowls
Fours - Men Scotland 16-8
Fours - Women Scotland 15-21
Pairs - Men Scotland 20-3
Pairs - Women Scotland 14-16
Para-Sport B2/B3 Mixed Pairs Scotland 10-14
Para-Sport B6/B7/B8 Open Triples Scotland 12-16
Singles - Men Darren Burnett 21-9
Singles - Women Caroline Brown 20-21
Triples - Men Scotland 12-19
Triples - Women Scotland 12-21
Netball
Netball - Women Scotland 46-28
Rugby Sevens
Rugby Sevens - Men Scotland 12-15
Shooting
10m Air Pistol - Men Alan Ritchie 562
10m Air Pistol - Men David Owen 563
10m Air Pistol - Women Caroline Brownlie 351
10m Air Rifle - Women Jennifer McIntosh 100.7
10m Air Rifle - Women Seonaid McIntosh 404.1
25m Sport Pistol - Women Caroline Brownlie 251
50m Free Pistol - Men Alan Ritchie 526
50m Free Pistol - Men Alan Goodall 526
50m Rifle 3 Position - Men Neil Stirton 423.3
50m Rifle 3 Position - Men Jonathan Hammond 413.2
50m Rifle 3 Position - Women Jennifer McIntosh 446.6
50m Rifle 3 Position - Women Sarah Henderson 564
50m Rifle Prone - Men Neil Stirton 78.6
50m Rifle Prone - Men Jonathan Hammond 615.9
50m Rifle Prone - Women Jennifer McIntosh 619.5
50m Rifle Prone - Women Sarah Henderson 615.2
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Ian Shaw 388
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Angus McLeod 388
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Scotland 590-65v
Skeet - Men Drew Christie 6
Skeet - Women Sian Bruce 63
Trap - Men Jonathon Reid 63
Trap - Men John MacDonald 61
Trap - Women Shona Marshall 60
Squash
Doubles - Men Scotland 0-2
Doubles - Men Scotland 0-2
Doubles - Mixed Scotland 0-2
Doubles - Mixed Scotland 1-2
Doubles - Women Scotland 0-2
Singles - Men Alan Clyne 0-3
Singles - Men Kevin Moran 1-3
Singles - Men Greg Lobban 0-3
Swimming
100m Backstroke - Men Craig McNally 54.54
100m Backstroke - Men Ryan Bennett 54.87
100m Backstroke - Women Kathleen Dawson 1:01.17
100m Breaststroke - Men Michael Jamieson 1:02.04
100m Breaststroke - Men Craig Benson 1:00.44
100m Breaststroke - Men Ross Murdoch 59.47
100m Breaststroke - Women Kathryn Johnstone 1:09.42
100m Breaststroke - Women Corrie Scott 1:08.94
100m Breaststroke - Women Katie Armitage 1:09.56
100m Breaststroke Para Sport SB9 - Women Erraid Davies 1:21.68
1500m Freestyle - Men Craig Hamilton 15:35.60
1500m Freestyle - Men Martin Cremin 15:27.30
1500m Freestyle - Men Stephen Milne 15:04.90
200m Backstroke - Men Craig McNally 1:58.27
200m Backstroke - Men Ryan Bennett 1:58.45
200m Breaststroke - Men Michael Jamieson 2:08.40
200m Breaststroke - Men Ross Murdoch 2:07.30 (GR)
200m Breaststroke - Men Calum Tait 2:10.21
200m Breaststroke - Women Hannah Miley 2:25.40
200m Butterfly - Men Cameron Brodie 1:56.59
200m Butterfly - Men Lewis Smith 1:59.25
200m Butterfly - Women Hannah Miley 2:09.32
200m Freestyle - Men Robert Renwick 1:46.79
200m Freestyle - Women Caitlin McClatchey 1:59.04
200m Freestyle Para Sport S14 - Men Craig Rodgie 2:03.20
200m Individual Medley - Men Daniel Wallace 1:58.72
200m Individual Medley - Women Hannah Miley 2:10.74
4 x 100m Freestyle Relay - Men Scotland 3:17.66
4 x 100m Freestyle Relay - Women Scotland 3:44.56
4 x 100m Medley Relay - Men Scotland 3:37.48
4 x 100m Medley Relay - Women Scotland 4:05.59
4 x 200m Freestyle Relay - Men Scotland 7:09.18
4 x 200m Freestyle Relay - Women Scotland 7:59.06
400m Freestyle - Men Robert Renwick 3:48.81
400m Freestyle - Men Stephen Milne 3:49.90
400m Freestyle - Men Daniel Wallace 3:46.11
400m Freestyle - Women Hannah Miley 4:06.21
400m Freestyle - Women Caitlin McClatchey 4:15.36
400m Individual Medley - Men Lewis Smith 4:16.17
400m Individual Medley - Men Ross Muir 4:21.50
400m Individual Medley - Men Daniel Wallace 4:11.20
400m Individual Medley - Women Hannah Miley 4:31.76 (GR)
50m Backstroke - Men Andrew McGovern 26.19
50m Backstroke - Men Jack Ness 26.17
50m Backstroke - Men Rory Lamont 26.69
50m Backstroke - Women Kathleen Dawson 28.47
50m Breaststroke - Men Mark Tully 27.47
50m Breaststroke - Men Joseph Welstead 27.99
50m Breaststroke - Men Ross Murdoch 27.65
50m Breaststroke - Women Kathryn Johnstone 31.47
50m Breaststroke - Women Corrie Scott 30.75
50m Breaststroke - Women Andrea Strachan 31.99
50m Butterfly - Women Sian Harkin 27.52
50m Freestyle - Men Richard Schafers 22.59
50m Freestyle - Women Sian Harkin 25.31
800m Freestyle - Women Hannah Miley 8:28.15
800m Freestyle - Women Aisha Thornton 8:42.85
800m Freestyle - Women Camilla Hattersley 8:33.83
Table Tennis
Doubles - Men Scotland 0-3
Doubles - Men Scotland 0-3
Doubles - Mixed Scotland 0-3
Doubles - Mixed Scotland 0-3
Doubles - Women Scotland 0-3
Singles - Men Gavin Rumgay 1-4
Singles - Men Craig Howieson 0-4
Singles - Men Sean Picton Doherty 0-4
Singles - Women Corinna Whitaker 0-4
Singles - Women Gillian Edwards 4-0
Singles - Women Lynda Flaws 0-4
Team - Men Scotland 0-3
Team - Women Scotland 1-3
Triathlon
Individual - Men David Mcnamee 1:50:59
Individual - Men Marc Austin 1:57:53
Individual - Men Grant Sheldon 1:53:10
Team Relay - Mixed Scotland 1:17:50.00
Weightlifting
58kg - Women Sophie Smyth 145
63kg - Women Georgina Black 175
69kg - Women Louise Mather 171
94kg - Men Peter Duncan Kirkbride -
Bench Press Para Sport - Heavyweight - Men Micky Yule 172.9
Wrestling Freestyle
48kg - Women Fiona Robertson 0-4
48kg - Women Donna Robertson 0-4
53kg - Women Jayne Clason 0-5
53kg - Women Shannon Hawke 0-5
55kg - Women Kathryn Gallagher 1-3
55kg - Women Chelsea Murphy 0-3
57kg - Men Brian Harper 0-4
57kg - Men Ross McFarlane 0-3
61kg - Men Viorel Etko 4-0
65kg - Men Gareth Jones 0-4
65kg - Men Alex Gladkov 3-1
69kg - Women Sarah Jones 0-4
86kg - Men Lewis Waddell 0-4
86kg - Men Joseph Bianco 0-5