Athletes & Results

Wales Glasgow 2014

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Wales Glasgow 2014

Sport / Event Athlete / Team Result
Athletics
10000m - Men Robert Adam Bitchell 28:47.94 (PB)
10000m - Men Dewi Griffiths 31:28.81
10000m - Women Elinor Kirk 33:22.40
100m - Women Hannah Brier 11.97
100m - Women Rachel Johncock 11.83
100m Para Sport T12 - Women Wales 13.65
100m Para Sport T37 - Men Rhys Jones 12.04
1500m - Men Christopher Gowell 3:42.10
4 x 100m Relay - Women Wales 44.51 (NR)
400m Hurdles - Men David Greene 50.36
5000m - Women Elinor Kirk 15:57.67
800m - Men Joe Thomas 1:50.08
Decathlon - Men Benjamin Gregory 4:34.89
Decathlon - Men David Guest 4:51.23
Decathlon - Men Curtis Mathews 4:59.72
Discus Throw - Men Brett Morse 60.48
Discus Throw Para Sport - Men Aled Davies 46.83
Hammer Throw - Men Matthew James Richards 58.52
Hammer Throw - Men Osian Jones 61.30
Hammer Throw - Men Jonathan Edwards 63.66
Hammer Throw - Women Carys Parry 65.37
Javelin Throw - Men Lee Doran 72.73
Long Jump Para Sport - Women Beverley Jones 3.71
Long Jump Para Sport - Women Olivia Breen 4.06
Marathon - Men Andrew Davies 2:18:59
Pole Vault - Men Paul Walker 5.35
Pole Vault - Women Sally Peake 4.25
Shot Put - Men Ryan Spencer Jones 16.78
Shot Put - Men Gareth Winter 17.33
Badminton
Doubles - Men Wales 1-2
Doubles - Men Wales 0-2
Doubles - Mixed Wales 1-2
Doubles - Women Wales 0-2
Singles - Men Daniel Font 0-2
Singles - Women Carissa Turner 0-2
Team Event - Mixed Wales 5-0
Boxing
52kg - Men Andrew Christopher Selby 0-3
56kg - Men Sean Thomas McGoldrick 0-3
60kg - Men Joseph Cordina 0-2
60kg - Women Charlene Jones 1-2
64kg - Men Zack Davies 0-3
75kg - Women Lauren Price 1-2
81kg - Men Nathan Thorley -
91kg - Men Kody Davies 0-3
under 49kg - Men Ashley Williams 0-3
Cycling Road
Individual Time Trial - Men Geraint Thomas 47:55.82
Individual Time Trial - Men Luke Rowe 52:47.97
Individual Time Trial - Men Scott Davies 52:33.90
Individual Time Trial - Women Elinor Barker 43:56.44
Individual Time Trial - Women Amy Roberts 44:30.63
Individual Time Trial - Women Ciara Horne DNS
Road Race - Men Geraint Thomas 4:13:05
Road Race - Men Luke Rowe 4:17:37
Road Race - Men Samuel Harrison DNF
Road Race - Men Jonathan Mould DNF
Road Race - Men Owain Doull DNF
Road Race - Men Scott Davies 4:23:15
Road Race - Women Elinor Barker DNF
Road Race - Women Amy Roberts 2:44:12
Road Race - Women Hayley Jones DNF
Road Race - Women Katie Curtis DNF
Cycling Track
3000m Individual Pursuit - Women Elinor Barker 3:36.803
3000m Individual Pursuit - Women Amy Roberts 3:42.623
3000m Individual Pursuit - Women Ciara Horne 3:45.119
4000m Individual Pursuit - Men Owain Doull 4:25.664
Keirin - Men Lewis Oliva 2
Para-Sport 1000m Time Trial B Tandem - Men Wales 1:04.095
Para-Sport 1000m Time Trial B Tandem - Women Wales 1:12.712
Para-Sport Sprint B Tandem - Men Wales 0-2
Para-Sport Sprint B Tandem - Women Wales 11.929
Points Race - Men Samuel Harrison DNF
Points Race - Men Jonathan Mould DNF
Points Race - Men Owain Doull 75
Points Race - Women Elinor Barker 37
Points Race - Women Amy Roberts 1
Points Race - Women Hayley Jones 0
Scratch Race - Men Samuel Harrison 7
Scratch Race - Men Jonathan Mould DNF
Scratch Race - Men Owain Doull 15
Scratch Race - Women Elinor Barker 3
Scratch Race - Women Amy Roberts 13
Scratch Race - Women Katie Curtis 7
Sprint - Men Lewis Oliva 3
Gymnastics Artistic
Beam - Women Georgina Hockenhull 13.466
Beam - Women Elizabeth Beddoe 13.366
Floor - Men Clinton Purnell 14.366
Floor - Men Harry Owen 13.566
Floor - Men Robert Sansby 13.033
Floor - Men Iwan Mepham 14.200 R2
Floor - Women Jessica Hogg 13.166
Individual All-Around - Men Clinton Purnell 82.298
Individual All-Around - Men Harry Owen 76.441
Individual All-Around - Men Iwan Mepham 77.631
Individual All-Around - Women Georgina Hockenhull 52.598
Individual All-Around - Women Elizabeth Beddoe 52.540
Pommel Horse - Men Clinton Purnell 12.966
Pommel Horse - Men Ieuan Jac Davies 14.800
Rings - Men Clinton Purnell 14.533
Team Competition - Men Wales 241.385
Team Competition - Women Wales 160.095
Uneven Bars - Women Raer Theaker 8.333
Uneven Bars - Women Elizabeth Beddoe 11.633
Gymnastics Rhythmic
Ball - Women Francesca Jones 14.875
Ball - Women Laura Halford 14.550
Clubs - Women Francesca Jones 14.800
Group All-Around - Women Wales 136.625
Hoop - Women Francesca Jones 14.750
Hoop - Women Laura Halford 14.250
Individual All-Around - Women Francesca Jones
Individual All-Around - Women Laura Halford
Ribbon - Women Francesca Jones 14.500
Ribbon - Women Laura Halford 12.850
Hockey
Hockey - Men Wales 2-0
Hockey - Women Wales 4-0
Judo
100kg - Men Ruslan Rancev 0-100s2
52kg - Women Jade Lewis 0-100
57kg - Women Kirsty Powell 0s3-100
66kg - Men James MacDonald 0s1-100
73kg - Men Connor Ireland 0-2
73kg - Men Curtis Dodge 0s2-100
78kg - Women Natalie Powell 10s2-0s2
81kg - Men Craig Ewers 0s1-100
over 100kg - Men Mark Shaw 100s1-0s2
under 60kg - Men Brandon Dodge 0s2-12s2
Lawn Bowls
Fours - Men Wales 14-19
Fours - Women Wales 6-13
Pairs - Men Wales 9-17
Pairs - Women Wales 15-20
Para-Sport B2/B3 Mixed Pairs Wales 12-7
Para-Sport B6/B7/B8 Open Triples Wales 15-14
Singles - Men Robert Weale 11-21
Singles - Women Caroline Taylor 13-21
Triples - Men Wales 16-13
Triples - Women Wales 14-23
Netball
Netball - Women Wales 36-58
Rugby Sevens
Rugby Sevens - Men Wales 15-17
Shooting
10m Air Pistol - Women Shawnee Bourner 364
10m Air Pistol - Women Coral Kennerley 115.3
10m Air Rifle - Men Michael Bamsey 98.2
10m Air Rifle - Women Sian Corish 406.4
10m Air Rifle - Women Jennifer Corish 79.1
25m Sport Pistol - Women Shawnee Bourner 274
25m Sport Pistol - Women Coral Kennerley 268
50m Rifle 3 Position - Men Michael Bamsey 1137
50m Rifle 3 Position - Women Sian Corish 561
50m Rifle 3 Position - Women Jennifer Corish 564
50m Rifle Prone - Men David Phelps 615.5
50m Rifle Prone - Men Michael Bamsey 612.9
50m Rifle Prone - Women Sian Corish 614.4
50m Rifle Prone - Women Jennifer Corish 612.3
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Gareth Morris 387
Fullbore Rifle Queens Prize - Open Christopher Watson 387
Fullbore Rifle Queens Prize (Pair) - Open Wales 584-60v
Skeet - Men Malcolm Allen 11
Skeet - Men Rhys Price 45
Skeet - Women Elena Allen 13
Trap - Men Michael Wixey 70
Trap - Men Jonathan Davis 63
Trap - Women Sarah Wixey 63
Trap - Women Katie Cowell 53
Squash
Doubles - Men Wales 0-2
Doubles - Men Wales 0-2
Doubles - Mixed Wales 0-2
Doubles - Mixed Wales 0-2
Doubles - Women Wales 0-2
Singles - Men Scott Fitzgerald 3-0
Singles - Men Peter Creed 0-3
Singles - Men Joel Makin 0-3
Singles - Women Deon Saffery 3-1
Singles - Women Tesni Evans 1-3
Swimming
100m Backstroke - Men Marco Loughran 55.09
100m Backstroke - Men Xavier Mohammed 55.26
100m Backstroke - Men Otto Putland 56.83
100m Backstroke - Women Danielle Stirrat 1:04.86
100m Backstroke - Women Georgia Davies 59.58
100m Backstroke - Women Rachel Williams 1:02.48
100m Breaststroke - Men Robert Holderness DSQ
100m Breaststroke - Women Chloe Tutton 1:09.38
100m Breaststroke - Women Bethan Sloan 1:12.22
100m Butterfly - Men Thomas Laxton 53.14
100m Butterfly - Women Jemma Lowe 58.63
100m Butterfly - Women Alys Thomas 59.52
100m Freestyle - Men Ieuan Lloyd DNS
100m Freestyle - Men Calum Jarvis 50.09
100m Freestyle - Men Otto Putland 50.61
100m Freestyle - Women Sian Morgan 57.76
100m Freestyle - Women Hannah McCarthy 56.13
100m Freestyle - Women Mari Davies 58.15
1500m Freestyle - Men Daniel Jervis 14:55.33
200m Backstroke - Men Xavier Mohammed 1:59.65
200m Backstroke - Women Danielle Stirrat 2:21.20
200m Backstroke - Women Rachel Williams 2:16.53
200m Breaststroke - Men Robert Holderness 2:12.35
200m Breaststroke - Women Chloe Tutton 2:29.44
200m Breaststroke - Women Bethan Sloan 2:36.98
200m Butterfly - Women Jemma Lowe 2:08.69
200m Butterfly - Women Alys Thomas 2:08.62
200m Freestyle - Men Ieuan Lloyd 1:48.96
200m Freestyle - Men Calum Jarvis 1:46.53
200m Freestyle - Men Otto Putland 1:52.06
200m Freestyle - Women Jazmin Carlin 1:57.26
200m Freestyle - Women Ellena Jones 2:00.12
200m Freestyle - Women Rachel Williams 2:01.84
200m Freestyle Para Sport S14 - Men Jack Robert Thomas 2:01.27
200m Individual Medley - Men Ieuan Lloyd 2:00.44
200m Individual Medley - Men Xavier Mohammed 2:01.47
200m Individual Medley - Women Rachel Williams 2:17.70
4 x 100m Freestyle Relay - Men Wales 3:19.82
4 x 100m Freestyle Relay - Women Wales 3:45.40
4 x 100m Medley Relay - Men Wales 3:37.25
4 x 100m Medley Relay - Women Wales DSQ
4 x 200m Freestyle Relay - Men Wales 7:15.96
4 x 200m Freestyle Relay - Women Wales DSQ
400m Freestyle - Men Ieuan Lloyd 3:53.55
400m Freestyle - Men Daniel Jervis 3:52.44
400m Freestyle - Women Jazmin Carlin 4:05.16
400m Freestyle - Women Ellena Jones 4:12.06
400m Individual Medley - Men Thomas Haffield 4:19.23
400m Individual Medley - Men Xavier Mohammed DNS
50m Backstroke - Men Marco Loughran 25.36
50m Backstroke - Women Georgia Davies 27.56 (GR)
50m Breaststroke - Men Robert Holderness 28.26
50m Breaststroke - Women Bethan Sloan 33.87
50m Butterfly - Men Thomas Laxton 24.31
50m Butterfly - Women Alys Thomas 27.03
50m Freestyle - Men Otto Putland 23.81
50m Freestyle - Women Hannah McCarthy 25.97
50m Freestyle - Women Mari Davies 27.25
800m Freestyle - Women Jazmin Carlin 8:18.11 (GR)
800m Freestyle - Women Ellena Jones 8:37.64
Table Tennis
Doubles - Men Wales 1-3
Doubles - Men Wales 0-3
Doubles - Mixed Wales 0-3
Doubles - Mixed Wales 0-3
Doubles - Mixed Wales 1-3
Doubles - Mixed Wales 1-3
Doubles - Women Wales 0-3
Doubles - Women Wales 0-3
Singles - Men Stephen Jenkins 0-4
Singles - Men Ryan Jenkins 0-4
Singles - Men Daniel O'Connell 0-4
Singles - Women Naomi Owen 1-4
Singles - Women Charlotte Carey 3-4
Singles - Women Megan Phillips 1-4
Team - Men Wales 0-3
Team - Women Wales 0-3
Triathlon
Team Relay - Mixed Wales 1:17:53.00
Weightlifting
+105kg - Men Darius Jokarzadeh 361
58kg - Women Michaela Alica Breeze 202 (58kg Snatch) (GR)
58kg - Women Christie Marie Williams 145
62kg - Men Gareth Evans 268
63kg - Women Stephanie Owens 154
69kg - Women Natasha Perdue DNF
Wrestling Freestyle
57kg - Men Craig Pilling 3-1
61kg - Men Damion Arzu 1-4
63kg - Women Sarah Marie Connolly 0-4
74kg - Men Thomas Hawthorn 0-4
86kg - Men Oliver Cole 0-4