Athletes & Results

Lawn Bowls Singles - Men Glasgow 2014

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Lawn Bowls Singles - Men Glasgow 2014

Gold Medal Match

Position Name Country Opponent Result
1 - Gold Darren Burnett Scotland Ryan BESTER - CAN 21-9 - Win
2 - Silver Ryan Bester Canada Darren BURNETT - SCO 9-21 - Loss

Bronze Medal Match

Position Name Country Opponent Result
3 - Bronze Aron Sherriff Australia Shannon McILROY - NZL 21-8 - Win
4 Shannon McIlroy New Zealand Aron SHERRIFF - AUS 8-21 - Loss

Semi-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result
Win Ryan Bester Canada Shannon McILROY - NZL 21-10 - Win
Loss Shannon McIlroy New Zealand Ryan BESTER - CAN 10-21 - Loss

Semi-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result
Win Darren Burnett Scotland Aron SHERRIFF - AUS 21-15 - Win
Loss Aron Sherriff Australia Darren BURNETT - SCO 15-21 - Loss

Quarter-finals - Heat 4

Position Name Country Opponent Result
Win Darren Burnett Scotland Martin McHUGH - NIR 21-20 - Win
Loss Martin McHugh Northern Ireland Darren BURNETT - SCO 20-21 - Loss

Quarter-finals - Heat 3

Position Name Country Opponent Result
Win Shannon McIlroy New Zealand Sam TOLCHARD - ENG 21-12 - Win
Loss Samuel Tolchard England Shannon McILROY - NZL 12-21 - Loss

Quarter-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result
Win Ryan Bester Canada Harry MUSONDA - ZAM 21-5 - Win
Loss Harry Musonda Zambia Ryan BESTER - CAN 5-21 - Loss

Quarter-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result
Win Aron Sherriff Australia Muhammad Hizlee ABDUL RAIS - MAS 21-19 - Win
Loss Muhammad Hizlee Abdul Rais Malaysia Aron SHERRIFF - AUS 19-21 - Loss

Section D, Rd 7, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Darren Burnett Scotland Bobby DONNELLY - RSA 21-6 - Win

Section B, Rd 5, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Ryan Bester Canada Muhammad Hizlee ABDUL RAIS - MAS 21-11 - Win

Section A, Rd 5, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Aron Sherriff Australia Rob WEALE - WAL 21-11 - Win

Section C, Rd 7, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Shannon McIlroy New Zealand Malcolm de SOUSA - JEY 19-21 - Loss

Section C, Rd 7, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Martin McHugh Northern Ireland John CHRISTIAN - NFK 21-12 - Win

Section A, Rd 5, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Samuel Tolchard England Ngugi Waweru NJUGUNA - KEN 21-20 - Win

Section B, Rd 5, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Muhammad Hizlee Abdul Rais Malaysia Ryan BESTER - CAN 11-21 - Loss

Section D, Rd 7, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Win Harry Musonda Zambia Munokokura PITA - COK 21-10 - Win

Section C, Rd 7, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Malcolm de Sousa Jersey Shannon McILROY - NZL 21-19 - Win

Section B, Rd 5, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Sunil Bahadur India Samuela TUIKILIGANA - FIJ 21-12 - Win

Section A, Rd 5, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Robert Weale Wales Aron SHERRIFF - AUS 11-21 - Loss

Section C, Rd 7, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Win Leonard Callus Malta Petelo GABRIEL - SAM 21-20 - Win

Section D, Rd 7, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Loss Munokokura Pita Cook Islands Harry MUSONDA - ZAM 10-21 - Loss

Section A, Rd 5, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss Ngugi Waweru Njuguna Kenya Sam TOLCHARD - ENG 20-21 - Loss

Section B, Rd 5, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss Samuela Tuikiligana Fiji Sunil BAHADUR - IND 12-21 - Loss

Section D, Rd 7, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Robert Donnelly South Africa Darren BURNETT - SCO 6-21 - Loss

Section C, Rd 7, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss John Christian Norfolk Island Martin McHUGH - NIR 12-21 - Loss

Section C, Rd 7, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Loss Petelo Gabriel Samoa Leonard CALLUS - MLT 20-21 - Loss

Section D, Rd 6, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Darren Burnett Scotland Harry MUSONDA - ZAM 21-11 - Win

Section C, Rd 6, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Win Martin McHugh Northern Ireland Leonard CALLUS - MLT 21-10 - Win

Section D, Rd 6, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss Harry Musonda Zambia Darren BURNETT - SCO 11-21 - Loss

Section C, Rd 6, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Malcolm de Sousa Jersey Petelo GABRIEL - SAM 21-11 - Win

Section D, Rd 6, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Loss Willem Erasmus Esterhuizen Namibia Munokokura PITA - COK 17-21 - Loss

Section C, Rd 6, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Loss Leonard Callus Malta Martin McHUGH - NIR 10-21 - Loss

Section D, Rd 6, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Win Munokokura Pita Cook Islands Willem Erasmus ESTERHUIZEN - NAM 21-17 - Win

Section C, Rd 6, Match 4

Position Name Country Opponent Result
Loss Peter Juni Papua New Guinea John CHRISTIAN - NFK 20-21 - Loss
Win John Christian Norfolk Island Peter JUNI - PNG 21-20 - Win

Section C, Rd 6, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss Petelo Gabriel Samoa Malcolm de SOUSA - JEY 11-21 - Loss

Section D, Rd 5, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss Darren Burnett Scotland Willem Erasmus ESTERHUIZEN - NAM 19-21 - Loss

Section B, Rd 4, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Ryan Bester Canada Samuela TUIKILIGANA - FIJ 21-19 - Win

Section A, Rd 4, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Aron Sherriff Australia Sam TOLCHARD - ENG 21-18 - Win

Section C, Rd 5, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Shannon McIlroy New Zealand John CHRISTIAN - NFK 21-20 - Win

Section C, Rd 5, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Martin McHugh Northern Ireland Malcolm de SOUSA - JEY 21-9 - Win

Section A, Rd 4, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Samuel Tolchard England Aron SHERRIFF - AUS 18-21 - Loss

Section C, Rd 5, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss Malcolm de Sousa Jersey Martin McHUGH - NIR 9-21 - Loss

Section D, Rd 5, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Willem Erasmus Esterhuizen Namibia Darren BURNETT - SCO 21-19 - Win

Section B, Rd 4, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Win Sunil Bahadur India Muhammad SHAHZAD - PAK 20-18 - Win

Section A, Rd 4, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Robert Weale Wales Dalton TAGELAGI - NIU 21-18 - Win

Section C, Rd 5, Match 4

Position Name Country Opponent Result
Win Leonard Callus Malta Peter JUNI - PNG 21-10 - Win

Section D, Rd 5, Match 4

Position Name Country Opponent Result
Loss Munokokura Pita Cook Islands Matthew LE BER - GGY 16-21 - Loss
Win Matt le Ber Guernsey Munokokura PITA - COK 21-16 - Win

Section C, Rd 5, Match 4

Position Name Country Opponent Result
Loss Peter Juni Papua New Guinea Leonard CALLUS - MLT 10-21 - Loss

Section B, Rd 4, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Samuela Tuikiligana Fiji Ryan BESTER - CAN 19-21 - Loss

Section C, Rd 5, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss John Christian Norfolk Island Shannon McILROY - NZL 20-21 - Loss

Section B, Rd 4, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Loss Muhammad Shahzad Pakistan Sunil BAHADUR - IND 18-20 - Loss

Section A, Rd 4, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss Dalton Tagelagi Niue Rob WEALE - WAL 18-21 - Loss

Section D, Rd 4, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Darren Burnett Scotland Matthew LE BER - GGY 21-12 - Win

Section B, Rd 3, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Ryan Bester Canada Sunil BAHADUR - IND 21-10 - Win

Section A, Rd 3, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Aron Sherriff Australia Ngugi Waweru NJUGUNA - KEN 21-17 - Win

Section C, Rd 4, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Shannon McIlroy New Zealand Leonard CALLUS - MLT 21-2 - Win

Section A, Rd 3, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Win Samuel Tolchard England Dalton TAGELAGI - NIU 21-9 - Win

Section B, Rd 3, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Muhammad Hizlee Abdul Rais Malaysia Muhammad SHAHZAD - PAK 21-5 - Win

Section C, Rd 4, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss Malcolm de Sousa Jersey Peter JUNI - PNG 12-21 - Loss

Section B, Rd 3, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Sunil Bahadur India Ryan BESTER - CAN 10-21 - Loss

Section C, Rd 4, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Leonard Callus Malta Shannon McILROY - NZL 2-21 - Loss

Section D, Rd 4, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Munokokura Pita Cook Islands Bobby DONNELLY - RSA 21-1 - Win

Section D, Rd 4, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss Matt le Ber Guernsey Darren BURNETT - SCO 12-21 - Loss

Section C, Rd 4, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Peter Juni Papua New Guinea Malcolm de SOUSA - JEY 21-12 - Win

Section A, Rd 3, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Ngugi Waweru Njuguna Kenya Aron SHERRIFF - AUS 17-21 - Loss

Section D, Rd 4, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Robert Donnelly South Africa Munokokura PITA - COK 1-21 - Loss

Section C, Rd 4, Match 4

Position Name Country Opponent Result
Loss John Christian Norfolk Island Petelo GABRIEL - SAM 14-21 - Loss
Win Petelo Gabriel Samoa John CHRISTIAN - NFK 21-14 - Win

Section B, Rd 3, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss Muhammad Shahzad Pakistan Muhammad Hizlee ABDUL RAIS - MAS 5-21 - Loss

Section A, Rd 3, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Loss Dalton Tagelagi Niue Sam TOLCHARD - ENG 9-21 - Loss

Section B, Rd 2, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Ryan Bester Canada Muhammad SHAHZAD - PAK 21-15 - Win

Section C, Rd 3, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Shannon McIlroy New Zealand Peter JUNI - PNG 21-13 - Win

Section C, Rd 3, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Win Martin McHugh Northern Ireland Petelo GABRIEL - SAM 21-13 - Win

Section A, Rd 2, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Samuel Tolchard England Rob WEALE - WAL 21-12 - Win

Section B, Rd 2, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Muhammad Hizlee Abdul Rais Malaysia Samuela TUIKILIGANA - FIJ 21-19 - Win

Section D, Rd 3, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Win Harry Musonda Zambia Willem Erasmus ESTERHUIZEN - NAM 21-11 - Win
Loss Willem Erasmus Esterhuizen Namibia Harry MUSONDA - ZAM 11-21 - Loss

Section A, Rd 2, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss Robert Weale Wales Sam TOLCHARD - ENG 12-21 - Loss

Section C, Rd 3, Match 4

Position Name Country Opponent Result
Win Leonard Callus Malta John CHRISTIAN - NFK 21-14 - Win

Section D, Rd 3, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Matt le Ber Guernsey Bobby DONNELLY - RSA 14-21 - Loss

Section C, Rd 3, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Peter Juni Papua New Guinea Shannon McILROY - NZL 13-21 - Loss

Section A, Rd 2, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Win Ngugi Waweru Njuguna Kenya Dalton TAGELAGI - NIU 21-9 - Win

Section B, Rd 2, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss Samuela Tuikiligana Fiji Muhammad Hizlee ABDUL RAIS - MAS 19-21 - Loss

Section D, Rd 3, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Robert Donnelly South Africa Matthew LE BER - GGY 21-14 - Win

Section C, Rd 3, Match 4

Position Name Country Opponent Result
Loss John Christian Norfolk Island Leonard CALLUS - MLT 14-21 - Loss

Section C, Rd 3, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Loss Petelo Gabriel Samoa Martin McHUGH - NIR 13-21 - Loss

Section B, Rd 2, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Muhammad Shahzad Pakistan Ryan BESTER - CAN 15-21 - Loss

Section A, Rd 2, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Loss Dalton Tagelagi Niue Ngugi Waweru NJUGUNA - KEN 9-21 - Loss

Section C, Rd 2, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Shannon McIlroy New Zealand Martin McHUGH - NIR 21-7 - Win
Loss Martin McHugh Northern Ireland Shannon McILROY - NZL 7-21 - Loss

Section D, Rd 2, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Loss Harry Musonda Zambia Matthew LE BER - GGY 18-21 - Loss

Section C, Rd 2, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Malcolm de Sousa Jersey John CHRISTIAN - NFK 21-12 - Win

Section D, Rd 2, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Willem Erasmus Esterhuizen Namibia Bobby DONNELLY - RSA 21-16 - Win

Section D, Rd 2, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Win Matt le Ber Guernsey Harry MUSONDA - ZAM 21-18 - Win

Section C, Rd 2, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Win Peter Juni Papua New Guinea Petelo GABRIEL - SAM 21-8 - Win

Section D, Rd 2, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Robert Donnelly South Africa Willem Erasmus ESTERHUIZEN - NAM 16-21 - Loss

Section C, Rd 2, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss John Christian Norfolk Island Malcolm de SOUSA - JEY 12-21 - Loss

Section C, Rd 2, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Loss Petelo Gabriel Samoa Peter JUNI - PNG 8-21 - Loss

Section D, Rd 1, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Darren Burnett Scotland Munokokura PITA - COK 21-0 - Win

Section A, Rd 1, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Aron Sherriff Australia Dalton TAGELAGI - NIU 21-6 - Win

Section C, Rd 1, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Shannon McIlroy New Zealand Petelo GABRIEL - SAM 21-10 - Win

Section C, Rd 1, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Win Martin McHugh Northern Ireland Peter JUNI - PNG 21-18 - Win

Section B, Rd 1, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Muhammad Hizlee Abdul Rais Malaysia Sunil BAHADUR - IND 21-20 - Win

Section D, Rd 1, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Win Harry Musonda Zambia Bobby DONNELLY - RSA 21-10 - Win

Section C, Rd 1, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Malcolm de Sousa Jersey Leonard CALLUS - MLT 21-18 - Win

Section D, Rd 1, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Win Willem Erasmus Esterhuizen Namibia Matthew LE BER - GGY 21-9 - Win

Section B, Rd 1, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss Sunil Bahadur India Muhammad Hizlee ABDUL RAIS - MAS 20-21 - Loss

Section A, Rd 1, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Win Robert Weale Wales Ngugi Waweru NJUGUNA - KEN 21-8 - Win

Section C, Rd 1, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss Leonard Callus Malta Malcolm de SOUSA - JEY 18-21 - Loss

Section D, Rd 1, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss Munokokura Pita Cook Islands Darren BURNETT - SCO 0-21 - Loss

Section D, Rd 1, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Loss Matt le Ber Guernsey Willem Erasmus ESTERHUIZEN - NAM 9-21 - Loss

Section C, Rd 1, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Loss Peter Juni Papua New Guinea Martin McHUGH - NIR 18-21 - Loss

Section A, Rd 1, Match 2

Position Name Country Opponent Result
Loss Ngugi Waweru Njuguna Kenya Rob WEALE - WAL 8-21 - Loss

Section B, Rd 1, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Win Samuela Tuikiligana Fiji Muhammad SHAHZAD - PAK 21-16 - Win

Section D, Rd 1, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Robert Donnelly South Africa Harry MUSONDA - ZAM 10-21 - Loss

Section C, Rd 1, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Petelo Gabriel Samoa Shannon McILROY - NZL 10-21 - Loss

Section B, Rd 1, Match 3

Position Name Country Opponent Result
Loss Muhammad Shahzad Pakistan Samuela TUIKILIGANA - FIJ 16-21 - Loss

Section A, Rd 1, Match 1

Position Name Country Opponent Result
Loss Dalton Tagelagi Niue Aron SHERRIFF - AUS 6-21 - Loss