Athletes & Results

Squash Singles - Men Glasgow 2014

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Squash Singles - Men Glasgow 2014

Gold Medal Match

Position Name Country Opponent Result Note
1 - Gold Nicholas Matthew England James Willstrop - ENG 3-2 - Win 11-9, 8-11, 11-5, 6-11, 11-5
2 - Silver James Willstrop England Nick Matthew - ENG 2-3 - Loss 9-11, 11-8, 5-11, 11-6, 5-11

Classic Plate Final

Position Name Country Opponent Result Note
Win Shawn Delierre Canada Kevin Moran - SCO 3-1 - Win 11-9, 11-9, 2-11, 11-8
Loss Kevin Moran Scotland Shawn Delierre - CAN 1-3 - Loss 9-11, 9-11, 11-2, 8-11

Bronze Medal Match

Position Name Country Opponent Result Note
3 - Bronze Peter Barker England Saurav Ghosal - IND 3-1 - Win 11-5, 6-11, 11-5, 11-6
4 Saurav Ghosal India Peter Barker - ENG 1-3 - Loss 5-11, 11-6, 5-11, 6-11

Plate Final

Position Name Country Opponent Result Note
Win Scott Fitzgerald Wales Hardeep Reel - KEN 3-0 - Win 11-3, 11-7, 11-5
Loss Hardeep Singh Reel Kenya Scott Fitzgerald - WAL 0-3 - Loss 3-11, 7-11, 5-11

Consolation Plate Final

Position Name Country Opponent Result Note
Win Manda Chilambwe Zambia Alexander Arjoon - GUY 3-1 - Win 5-11, 11-6, 11-9, 11-8
Loss Alexander Arjoon Guyana Manda Chilambwe - ZAM 1-3 - Loss 11-5, 6-11, 9-11, 8-11

Semi-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win James Willstrop England Saurav Ghosal - IND 3-0 - Win 11-8, 11-8, 11-5
Loss Saurav Ghosal India James Willstrop - ENG 0-3 - Loss 8-11, 8-11, 5-11

Classic Plate Semi-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Shawn Delierre Canada Mahesh Mangaonkar - IND 3-1 - Win 11-6, 11-4, 7-11, 11-8
Loss Mahesh Mangaonkar India Shawn Delierre - CAN 1-3 - Loss 6-11, 4-11, 11-7, 8-11

Consolation Plate Semi-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Alexander Arjoon Guyana Gihan Suwaris - SRI 3-2 - Win 8-11, 11-6, 8-11, 11-3, 11-2
Loss Gihan Suwaris Sri Lanka Alexander Arjoon - GUY 2-3 - Loss 11-8, 6-11, 11-8, 3-11, 2-11

Semi-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nicholas Matthew England Peter Barker - ENG 3-0 - Win 11-3, 13-11, 11-6
Loss Peter Barker England Nick Matthew - ENG 0-3 - Loss 3-11, 11-13, 6-11

Plate Semi-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Scott Fitzgerald Wales Mwinga Lengwe - ZAM 3-1 - Win 11-6, 11-3, 5-11, 11-5
Loss Mwinga Lengwe Zambia Scott Fitzgerald - WAL 1-3 - Loss 6-11, 3-11, 11-5, 5-11

Consolation Plate Semi-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Manda Chilambwe Zambia Julian Jervis - CAY 3-1 - Win 11-8, 8-11, 11-6, 11-6
Loss Julian Jervis Cayman Islands Manda Chilambwe - ZAM 1-3 - Loss 8-11, 11-8, 6-11, 6-11

Classic Plate Semi-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kevin Moran Scotland Joe Chapman - IVB 3-1 - Win 8-11, 11-8, 11-6, 11-9
Loss Joseph Chapman British Virgin Islands Kevin Moran - SCO 1-3 - Loss 11-8, 8-11, 6-11, 9-11

Classic Plate Quarter-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mahesh Mangaonkar India Nick Taylor - JEY 3-0 - Win 11-5, 11-3, 11-7
Loss Nicholas Taylor Jersey Mahesh Mangaonkar - IND 0-3 - Loss 5-11, 3-11, 7-11

Plate Semi-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Hardeep Singh Reel Kenya Ravindu Laksiri - SRI 3-2 - Win 11-8, 9-11, 9-11, 11-4, 12-10
Loss Ravindu Laksiri Sri Lanka Hardeep Reel - KEN 2-3 - Loss 8-11, 11-9, 11-9, 4-11, 10-12

Quarter-finals - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win James Willstrop England Ivan Yuen - MAS 3-0 - Win 11-1, 11-7, 11-3
Loss Yuen Chee Wern Malaysia James Willstrop - ENG 0-3 - Loss 1-11, 7-11, 3-11

Plate Quarter-finals - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win Scott Fitzgerald Wales Nicholas Kyme - BER 3-0 - Win 11-6, 11-5, 11-9
Loss Nicholas Kyme Bermuda Scott Fitzgerald - WAL 0-3 - Loss 6-11, 5-11, 9-11

Plate Quarter-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Hardeep Singh Reel Kenya Kale Wilson - TTO 3-2 - Win 12-10, 10-12, 8-11, 11-9, 11-1
Loss Kale Wilson Trinidad & Tobago Hardeep Reel - KEN 2-3 - Loss 10-12, 12-10, 11-8, 9-11, 1-11

Consolation Plate Quarter-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Manda Chilambwe Zambia Daniel Murphy - CAY 3-0 - Win 11-9, 11-5, 11-6
Loss Daniel Murphy Cayman Islands Manda Chilambwe - ZAM 0-3 - Loss 9-11, 5-11, 6-11

Consolation Plate Quarter-finals - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win Gihan Suwaris Sri Lanka Christian Navas - GIB 3-2 - Win 8-11, 7-11, 11-1, 11-4, 11-7
Loss Christian Navas Gibraltar Gihan Suwaris - SRI 2-3 - Loss 11-8, 11-7, 1-11, 4-11, 7-11

Quarter-finals - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Saurav Ghosal India Campbell Grayson - NZL 3-2 - Win 8-11, 7-11, 11-6, 11-8, 11-6
Loss Campbell Grayson New Zealand Saurav Ghosal - IND 2-3 - Loss 11-8, 11-7, 6-11, 8-11, 6-11

Plate Quarter-finals - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mwinga Lengwe Zambia Hartaj Bains - KEN 3-1 - Win 6-11, 11-5, 13-11, 11-5
Loss Hartaj Singh Bains Kenya Mwinga Lengwe - ZAM 1-3 - Loss 11-6, 5-11, 11-13, 5-11

Consolation Plate Quarter-finals - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Alexander Arjoon Guyana Mark Tewkesbury - GIB 3-0 - Win 11-9, 11-9, 11-1
Loss Mark Tewkesbury Gibraltar Alexander Arjoon - GUY 0-3 - Loss 9-11, 9-11, 1-11

Plate Quarter-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ravindu Laksiri Sri Lanka Xavier Koenig - MRI 3-0 - Win 11-4, 11-1, 11-4
Loss Xavier Koenig Mauritius Ravindu Laksiri - SRI 0-3 - Loss 4-11, 1-11, 4-11

Consolation Plate Quarter-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Julian Jervis Cayman Islands Kevin Hannaway - SVG 3-0 - Win 11-1, 14-12, 11-5
Loss Kevin Hannaway St. Vincent & The Grenadines Julian Jervis - CAY 0-3 - Loss 1-11, 12-14, 5-11

Classic Plate Quarter-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Shawn Delierre Canada Chris Binnie - JAM 3-1 - Win 10-12, 11-4, 11-7, 11-7
Loss Christopher Binnie Jamaica Shawn Delierre - CAN 1-3 - Loss 12-10, 4-11, 7-11, 7-11

Classic Plate Quarter-finals - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kevin Moran Scotland Cameron Stafford - CAY 3-2 - Win 11-13, 11-5, 8-11, 11-5, 16-14
Loss Cameron STAFFORD Cayman Islands Kevin Moran - SCO 2-3 - Loss 13-11, 5-11, 11-8, 5-11, 14-16

Classic Plate Round of 16 - Heat 12

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nicholas Taylor Jersey Sunil Seth - GUY 3-2 - Win 9-11, 4-11, 11-4, 11-6, 11-0
Loss Sunil Seth Guyana Nick Taylor - JEY 2-3 - Loss 11-9, 11-4, 4-11, 6-11, 0-11

Consolation Plate Round of 16 - Heat 31

Position Name Country Opponent Result Note
Win Christian Navas Gibraltar Ridvan Prosper - SEY 3-0 - Win 11-2, 11-4, 11-2
Loss Ridvan Prosper Seychelles Christian Navas - GIB 0-3 - Loss 2-11, 4-11, 2-11

Consolation Plate Round of 16 - Heat 28

Position Name Country Opponent Result
Win Daniel Murphy Cayman Islands Bye Bye - Win

Consolation Plate Round of 16 - Heat 27

Position Name Country Opponent Result
Win Manda Chilambwe Zambia Ian Rukunya - UGA 3-0 - Win
Ian Rukunya Uganda Manda Chilambwe - ZAM WO

Classic Plate Round of 16 - Heat 14

Position Name Country Opponent Result
Win Joseph Chapman British Virgin Islands Bye Bye - Win

Quarter-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nicholas Matthew England Chris Simpson - GGY 3-0 - Win 11-7, 11-8, 11-9
Loss Chris Simpson Guernsey Nick Matthew - ENG 0-3 - Loss 7-11, 8-11, 9-11

Consolation Plate Round of 16 - Heat 30

Position Name Country Opponent Result
Win Alexander Arjoon Guyana Issa Kamara - SLE 3-0 - Win
Issa Kamara Sierra Leone Alexander Arjoon - GUY WO

Consolation Plate Round of 16 - Heat 25

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kevin Hannaway St. Vincent & The Grenadines Ntholeng Lechesa - LES 3-0 - Win 11-1, 11-0, 11-0
Loss Ntholeng A. Lechesa Lesotho Kevin Hannaway - SVG 0-3 - Loss 1-11, 0-11, 0-11

Quarter-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Peter Barker England Cameron Pilley - AUS 3-0 - Win 11-8, 11-4, 11-5
Loss Cameron Pilley Australia Peter Barker - ENG 0-3 - Loss 8-11, 4-11, 5-11

Classic Plate Round of 16 - Heat 9

Position Name Country Opponent Result
Win Christopher Binnie Jamaica Bye Bye - Win

Consolation Plate Round of 16 - Heat 32

Position Name Country Opponent Result Note
Win Gihan Suwaris Sri Lanka Suari Madako Junior Suari - PNG 3-1 - Win 11-7, 6-11, 12-10, 11-7
Loss Suari Madako Junior Suari Papua New Guinea Gihan Suwaris - SRI 1-3 - Loss 7-11, 11-6, 10-12, 7-11

Consolation Plate Round of 16 - Heat 29

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mark Tewkesbury Gibraltar Schubert Maketu - PNG 3-0 - Win 11-3, 11-6, 11-4
Loss Schubert Maketu Papua New Guinea Mark Tewkesbury - GIB 0-3 - Loss 3-11, 6-11, 4-11

Consolation Plate Round of 16 - Heat 26

Position Name Country Opponent Result Note
Win Julian Jervis Cayman Islands Moreaina Wei - PNG 3-0 - Win 11-2, 11-4, 11-1
Loss Moreaina Wei Papua New Guinea Julian Jervis - CAY 0-3 - Loss 2-11, 4-11, 1-11

Classic Plate Round of 16 - Heat 16

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kevin Moran Scotland Anthony Brindle - GIB 3-0 - Win 11-4, 11-8, 11-9
Loss Anthony Brindle Gibraltar Kevin Moran - SCO 0-3 - Loss 4-11, 8-11, 9-11

Classic Plate Round of 16 - Heat 13

Position Name Country Opponent Result
Win Micah Franklin Bermuda Bye Bye - Win

Classic Plate Round of 16 - Heat 10

Position Name Country Opponent Result
Win Shawn Delierre Canada Bye Bye - Win

Classic Plate Quarter-finals - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Joseph Chapman British Virgin Islands Micah Franklin - BER 3-1 - Win 11-5, 11-9, 6-11, 11-7
Loss Micah Franklin Bermuda Joe Chapman - IVB 1-3 - Loss 5-11, 9-11, 11-6, 7-11

Classic Plate Round of 16 - Heat 15

Position Name Country Opponent Result
Win Cameron STAFFORD Cayman Islands Bye Bye - Win

Classic Plate Round of 16 - Heat 11

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mahesh Mangaonkar India Peter Creed - WAL 3-0 - Win 11-7, 11-6, 11-6
Loss Peter Creed Wales Mahesh Mangaonkar - IND 0-3 - Loss 7-11, 6-11, 6-11

Round of 16 - Heat 8

Position Name Country Opponent Result Note
Win James Willstrop England Martin Knight - NZL 3-0 - Win 11-5, 11-5, 11-5
Loss Martin Knight New Zealand James Willstrop - ENG 0-3 - Loss 5-11, 5-11, 5-11

Plate Round of 16 - Heat 23

Position Name Country Opponent Result Note
Win Scott Fitzgerald Wales Dilshan Gunawardena - SRI 3-0 - Win 11-2, 11-5, 14-12
Loss Dilshan Gunawardana Sri Lanka Scott Fitzgerald - WAL 0-3 - Loss 2-11, 5-11, 12-14

Round of 16 - Heat 7

Position Name Country Opponent Result Note
Win Yuen Chee Wern Malaysia Alister Walker - BOT 3-1 - Win 11-8, 9-11, 11-2, 11-8
Loss Alister Walker Botswana Ivan Yuen - MAS 1-3 - Loss 8-11, 11-9, 2-11, 8-11

Plate Round of 16 - Heat 17

Position Name Country Opponent Result
Win Xavier Koenig Mauritius Michael Craig - NIR 3-0 - Win
Michael Craig Northern Ireland Xavier Koenig - MRI WO

Round of 16 - Heat 5

Position Name Country Opponent Result Note
Win Campbell Grayson New Zealand Kelvin Ndhlovu - ZAM 3-0 - Win 11-4, 11-6, 11-4
Loss Kelvin Ndhlovu Zambia Campbell Grayson - NZL 0-3 - Loss 4-11, 6-11, 4-11

Plate Round of 16 - Heat 22

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mwinga Lengwe Zambia Jules Snagg - SVG 3-0 - Win 11-9, 11-6, 11-7
Loss Jules Snagg St. Vincent & The Grenadines Mwinga Lengwe - ZAM 0-3 - Loss 9-11, 6-11, 7-11

Plate Round of 16 - Heat 21

Position Name Country Opponent Result Note
Win Hartaj Singh Bains Kenya Michael Kawooya - UGA 3-2 - Win 11-5, 11-4, 9-11, 10-12, 11-7
Loss Michael Kawooya Uganda Hartaj Bains - KEN 2-3 - Loss 5-11, 4-11, 11-9, 12-10, 7-11

Round of 16 - Heat 6

Position Name Country Opponent Result Note
Win Saurav Ghosal India Steve Finitsis - AUS 3-2 - Win 11-2, 11-5, 4-11, 6-11, 11-8
Loss Steve Finitsis Australia Saurav Ghosal - IND 2-3 - Loss 2-11, 5-11, 11-4, 11-6, 8-11

Plate Round of 16 - Heat 19

Position Name Country Opponent Result Note
Win Hardeep Singh Reel Kenya Robert Maycock - BER 3-1 - Win 11-9, 7-11, 11-8, 11-9
Loss Robert Maycock Bermuda Hardeep Reel - KEN 1-3 - Loss 9-11, 11-7, 8-11, 9-11

Plate Round of 16 - Heat 18

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ravindu Laksiri Sri Lanka Kenneth Maina - KEN 3-1 - Win 11-8, 11-9, 3-11, 11-9
Loss Kenneth Mwangi Maina Kenya Ravindu Laksiri - SRI 1-3 - Loss 8-11, 9-11, 11-3, 9-11

Plate Round of 16

Position Name Country Result Note
Win Nicholas Kyme Bermuda 3-0 - Win 11-8, 11-4, 11-4
Win Kale Wilson Trinidad & Tobago 3-2 - Win 9-11, 11-5, 6-11, 11-6, 11-6
Loss Scott Gautier Jersey 0-3 - Loss 8-11, 4-11, 4-11
Loss Bruce Anthony Edward Burrowes Jamaica 2-3 - Loss 11-9, 5-11, 11-6, 6-11, 6-11

Plate Round of 32 - Heat 32

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nicholas Kyme Bermuda Suari Madako Junior Suari - PNG 3-0 - Win 11-6, 11-4, 11-7
Loss Suari Madako Junior Suari Papua New Guinea Nicholas Kyme - BER 0-3 - Loss 6-11, 4-11, 7-11

Plate Round of 32 - Heat 25

Position Name Country Opponent Result Note
Win Michael Kawooya Uganda Mark Tewkesbury - GIB 3-0 - Win 11-2, 11-5, 11-3
Loss Mark Tewkesbury Gibraltar Michael Kawooya - UGA 0-3 - Loss 2-11, 5-11, 3-11

Plate Round of 32 - Heat 24

Position Name Country Opponent Result Note
Win Bruce Anthony Edward Burrowes Jamaica Othniel Bailey - SVG 3-0 - Win 11-6, 11-4, 12-10
Loss Othniel Bailey St. Vincent & The Grenadines Bruce Burrowes - JAM 0-3 - Loss 6-11, 4-11, 10-12

Round of 16 - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win Cameron Pilley Australia Greg Lobban - SCO 3-0 - Win 11-6, 11-4, 11-6
Loss Greg Lobban Scotland Cameron Pilley - AUS 0-3 - Loss 6-11, 4-11, 6-11

Plate Round of 32 - Heat 29

Position Name Country Opponent Result Note
Win Scott Fitzgerald Wales Ridvan Prosper - SEY 3-0 - Win 11-2, 11-3, 11-2
Loss Ridvan Prosper Seychelles Scott Fitzgerald - WAL 0-3 - Loss 2-11, 3-11, 2-11

Plate Round of 32 - Heat 31

Position Name Country Opponent Result Note
Win Scott Gautier Jersey Gihan Suwaris - SRI 3-0 - Win 11-5, 12-10, 11-7
Loss Gihan Suwaris Sri Lanka Scott Gautier - JEY 0-3 - Loss 5-11, 10-12, 7-11

Plate Round of 32 - Heat 30

Position Name Country Opponent Result Note
Win Dilshan Gunawardana Sri Lanka Christian Navas - GIB 3-0 - Win 11-8, 11-4, 11-2
Loss Christian Navas Gibraltar Dilshan Gunawardena - SRI 0-3 - Loss 8-11, 4-11, 2-11

Plate Round of 32 - Heat 28

Position Name Country Opponent Result
Win Jules Snagg St. Vincent & The Grenadines Issa Kamara - SLE 3-0 - Win
Issa Kamara Sierra Leone Jules Snagg - SVG WO

Plate Round of 32 - Heat 27

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mwinga Lengwe Zambia Alexander Arjoon - GUY 3-0 - Win 11-9, 11-8, 11-6
Loss Alexander Arjoon Guyana Mwinga Lengwe - ZAM 0-3 - Loss 9-11, 8-11, 6-11

Plate Round of 32 - Heat 26

Position Name Country Opponent Result
Hartaj Singh Bains Kenya James Fayia - SLE
James Edward Kutumu Fayia Sierra Leone Hartaj Bains - KEN

Round of 16 - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nicholas Matthew England Alan Clyne - SCO 3-0 - Win 11-4, 11-5, 11-8
Loss Alan Clyne Scotland Nick Matthew - ENG 0-3 - Loss 4-11, 5-11, 8-11

Round of 16 - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Peter Barker England Mohd Nafiizwan Mohd Adnan - MAS 3-0 - Win 11-7, 11-6, 11-3
Loss Mohd Nafiizwan Mohd Adnan Malaysia Peter Barker - ENG 0-3 - Loss 7-11, 6-11, 3-11

Plate Round of 32 - Heat 23

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kale Wilson Trinidad & Tobago Daniel Zammit-Lewis - MLT 3-2 - Win 8-11, 11-7, 9-11, 11-6, 11-9
Loss Daniel Zammit Lewis Malta Kale Wilson - TTO 2-3 - Loss 11-8, 7-11, 11-9, 6-11, 9-11

Plate Round of 32 - Heat 22

Position Name Country Opponent Result Note
Win Robert Maycock Bermuda Ian Rukunya - UGA 3-0 - Win 11-2, 11-5, 11-5
Loss Ian Rukunya Uganda Robert Maycock - BER 0-3 - Loss 2-11, 5-11, 5-11

Plate Round of 32 - Heat 21

Position Name Country Opponent Result Note
Win Hardeep Singh Reel Kenya Manda Chilambwe - ZAM 3-1 - Win 11-6, 11-8, 5-11, 11-8
Loss Manda Chilambwe Zambia Hardeep Reel - KEN 1-3 - Loss 6-11, 8-11, 11-5, 8-11

Plate Round of 32 - Heat 20

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kenneth Mwangi Maina Kenya Moreaina Wei - PNG 3-0 - Win 11-2, 11-0, 11-1
Loss Moreaina Wei Papua New Guinea Kenneth Maina - KEN 0-3 - Loss 2-11, 0-11, 1-11

Plate Round of 32 - Heat 19

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ravindu Laksiri Sri Lanka Julian Jervis - CAY 3-0 - Win 11-6, 11-3, 11-3
Loss Julian Jervis Cayman Islands Ravindu Laksiri - SRI 0-3 - Loss 6-11, 3-11, 3-11

Plate Round of 64 - Heat 49

Position Name Country Opponent Result Note
Win Michael Kawooya Uganda Daniel Murphy - CAY 3-0 - Win 11-2, 11-5, 11-2
Loss Daniel Murphy Cayman Islands Michael Kawooya - UGA 0-3 - Loss 2-11, 5-11, 2-11

Plate Round of 64 - Heat 48

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Schubert Maketu Papua New Guinea Othniel Bailey - SVG 0-3 - Loss 4-11, 2-11, 5-11
Win Othniel Bailey St. Vincent & The Grenadines Schubert Maketu - PNG 3-0 - Win 11-4, 11-2, 11-5

Round of 16 - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Chris Simpson Guernsey Ryan Cuskelly - AUS 3-1 - Win 11-6, 9-11, 11-5, 11-7
Loss Ryan Cuskelly Australia Chris Simpson - GGY 1-3 - Loss 6-11, 11-9, 5-11, 7-11

Plate Round of 32 - Heat 18

Position Name Country Opponent Result Note
Win Michael Craig Northern Ireland Kevin Hannaway - SVG 3-0 - Win 11-5, 11-6, 11-8
Loss Kevin Hannaway St. Vincent & The Grenadines Michael Craig - NIR 0-3 - Loss 5-11, 6-11, 8-11

Plate Round of 32 - Heat 17

Position Name Country Opponent Result Note
Win Xavier Koenig Mauritius Ntholeng Lechesa - LES 3-0 - Win 11-0, 11-1, 11-0
Loss Ntholeng A. Lechesa Lesotho Xavier Koenig - MRI 0-3 - Loss 0-11, 1-11, 0-11

Round of 32 - Heat 9

Position Name Country Opponent Result Note
Win Campbell Grayson New Zealand Micah Franklin - BER 3-0 - Win 11-1, 11-1, 11-4
Loss Micah Franklin Bermuda Campbell Grayson - NZL 0-3 - Loss 1-11, 1-11, 4-11

Round of 32 - Heat 8

Position Name Country Opponent Result Note
Win Greg Lobban Scotland Nick Taylor - JEY 3-0 - Win 12-10, 11-9, 11-8
Loss Nicholas Taylor Jersey Greg Lobban - SCO 0-3 - Loss 10-12, 9-11, 8-11

Round of 32 - Heat 7

Position Name Country Opponent Result Note
Win Cameron Pilley Australia Sunil Seth - GUY 3-0 - Win 11-6, 11-3, 11-9
Loss Sunil Seth Guyana Cameron Pilley - AUS 0-3 - Loss 6-11, 3-11, 9-11

Round of 32 - Heat 16

Position Name Country Opponent Result Note
Win James Willstrop England Anthony Brindle - GIB 3-0 - Win 11-6, 11-5, 11-4
Loss Anthony Brindle Gibraltar James Willstrop - ENG 0-3 - Loss 6-11, 5-11, 4-11

Round of 32 - Heat 10

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kelvin Ndhlovu Zambia Joe Chapman - IVB 3-1 - Win 11-6, 10-12, 11-0, 12-10
Loss Joseph Chapman British Virgin Islands Kelvin Ndhlovu - ZAM 1-3 - Loss 6-11, 12-10, 0-11, 10-12

Round of 32 - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Alan Clyne Scotland Harinder Pal Sandhu - IND 3-2 - Win 12-14, 11-9, 13-15, 11-1, 11-9
Loss Harinder Sandhu India Alan Clyne - SCO 2-3 - Loss 14-12, 9-11, 15-13, 1-11, 9-11

Round of 32 - Heat 15

Position Name Country Opponent Result Note
Win Martin Knight New Zealand Kevin Moran - SCO 3-1 - Win 11-4, 11-3, 9-11, 11-6
Loss Kevin Moran Scotland Martin Knight - NZL 1-3 - Loss 4-11, 3-11, 11-9, 6-11

Round of 32 - Heat 14

Position Name Country Opponent Result Note
Win Alister Walker Botswana Cameron Stafford - CAY 3-0 - Win 11-3, 11-4, 11-5
Loss Cameron STAFFORD Cayman Islands Alister Walker - BOT 0-3 - Loss 3-11, 4-11, 5-11

Round of 32 - Heat 13

Position Name Country Opponent Result Note
Win Yuen Chee Wern Malaysia Bradley Hindle - MLT 3-1 - Win 9-11, 11-8, 11-7, 11-8
Loss Bradley Hindle Malta Ivan Yuen - MAS 1-3 - Loss 11-9, 8-11, 7-11, 8-11

Round of 32 - Heat 12

Position Name Country Opponent Result Note
Win Saurav Ghosal India Paul Coll - NZL 3-0 - Win 11-4, 11-4, 11-7
Loss Paul Coll New Zealand Saurav Ghosal - IND 0-3 - Loss 4-11, 4-11, 7-11

Round of 32 - Heat 11

Position Name Country Opponent Result Note
Win Steve Finitsis Australia Joel Makin - WAL 3-0 - Win 11-5, 11-6, 11-6
Loss Joel Makin Wales Steve Finitsis - AUS 0-3 - Loss 5-11, 6-11, 6-11

Round of 32 - Heat 6

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mohd Nafiizwan Mohd Adnan Malaysia Peter Creed - WAL 3-0 - Win 11-9, 11-7, 13-11
Loss Peter Creed Wales Mohd Nafiizwan Mohd Adnan - MAS 0-3 - Loss 9-11, 7-11, 11-13

Round of 32 - Heat 5

Position Name Country Opponent Result Note
Win Peter Barker England Mahesh Mangaonkar - IND 3-0 - Win 11-4, 11-6, 11-2
Loss Mahesh Mangaonkar India Peter Barker - ENG 0-3 - Loss 4-11, 6-11, 2-11

Round of 32 - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ryan Cuskelly Australia Shawn Delierre - CAN 3-2 - Win 11-2, 11-7, 9-11, 8-11, 11-8
Loss Shawn Delierre Canada Ryan Cuskelly - AUS 2-3 - Loss 2-11, 7-11, 11-9, 11-8, 8-11

Round of 32 - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Chris Simpson Guernsey Colin Ramasra - TTO 3-0 - Win 11-2, 11-4, 11-1
Loss Colin Ramasra Trinidad & Tobago Chris Simpson - GGY 0-3 - Loss 2-11, 4-11, 1-11

Round of 32 - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nicholas Matthew England Chris Binnie - JAM 3-0 - Win 11-4, 11-8, 11-4
Loss Christopher Binnie Jamaica Nick Matthew - ENG 0-3 - Loss 4-11, 8-11, 4-11

Round of 64 - Heat 18

Position Name Country Opponent Result Note
Win Campbell Grayson New Zealand Hartaj Bains - KEN 3-0 - Win 11-0, 11-4, 11-1
Loss Hartaj Singh Bains Kenya Campbell Grayson - NZL 0-3 - Loss 0-11, 4-11, 1-11

Round of 64 - Heat 17

Position Name Country Opponent Result Note
Win Micah Franklin Bermuda Michael Kawooya - UGA 3-2 - Win 11-4, 11-4, 9-11, 8-11, 11-4
Loss Michael Kawooya Uganda Micah Franklin - BER 2-3 - Loss 4-11, 4-11, 11-9, 11-8, 4-11

Round of 64 - Heat 16

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nicholas Taylor Jersey Othniel Bailey - SVG 3-0 - Win 11-6, 11-6, 11-7
Loss Othniel Bailey St. Vincent & The Grenadines Nick Taylor - JEY 0-3 - Loss 6-11, 6-11, 7-11

Round of 64 - Heat 14

Position Name Country Opponent Result Note
Win Sunil Seth Guyana Daniel Zammit-Lewis - MLT 3-0 - Win 11-2, 12-10, 11-0
Loss Daniel Zammit Lewis Malta Sunil Seth - GUY 0-3 - Loss 2-11, 10-12, 0-11

Round of 64 - Heat 32

Position Name Country Opponent Result Note
Win James Willstrop England Nicholas Kyme - BER 3-0 - Win 11-4, 11-3, 11-4
Loss Nicholas Kyme Bermuda James Willstrop - ENG 0-3 - Loss 4-11, 3-11, 4-11

Round of 64 - Heat 26

Position Name Country Opponent Result Note
Win Yuen Chee Wern Malaysia Ridvan Prosper - SEY 3-0 - Win 11-0, 11-3, 11-1
Loss Ridvan Prosper Seychelles Ivan Yuen - MAS 0-3 - Loss 0-11, 3-11, 1-11

Round of 64 - Heat 25

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Scott Fitzgerald Wales Bradley Hindle - MLT 0-3 - Loss 5-11, 12-14, 9-11
Win Bradley Hindle Malta Scott Fitzgerald - WAL 3-0 - Win 11-5, 14-12, 11-9

Round of 64 - Heat 24

Position Name Country Opponent Result Note
Win Saurav Ghosal India Jules Snagg - SVG 3-0 - Win 11-1, 11-6, 11-3
Loss Jules Snagg St. Vincent & The Grenadines Saurav Ghosal - IND 0-3 - Loss 1-11, 6-11, 3-11

Round of 64 - Heat 23

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Issa Kamara Sierra Leone Paul Coll - NZL 0-3 - Loss 0-11, 5-11, 7-11
Win Paul Coll New Zealand Issa Kamara - SLE 3-0 - Win 11-0, 11-5, 11-7

Round of 64 - Heat 31

Position Name Country Opponent Result Note
Win Anthony Brindle Gibraltar Suari Madako Junior Suari - PNG 3-0 - Win 11-5, 11-4, 11-9
Loss Suari Madako Junior Suari Papua New Guinea Anthony Brindle - GIB 0-3 - Loss 5-11, 4-11, 9-11

Round of 64 - Heat 30

Position Name Country Opponent Result Note
Win Martin Knight New Zealand Gihan Suwaris - SRI 3-0 - Win 11-0, 11-6, 11-3
Loss Gihan Suwaris Sri Lanka Martin Knight - NZL 0-3 - Loss 0-11, 6-11, 3-11

Round of 64 - Heat 29

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kevin Moran Scotland Scott Gautier - JEY 3-0 - Win 11-3, 11-3, 11-4
Loss Scott Gautier Jersey Kevin Moran - SCO 0-3 - Loss 3-11, 3-11, 4-11

Round of 64 - Heat 22

Position Name Country Opponent Result Note
Win Steve Finitsis Australia Mwinga Lengwe - ZAM 3-0 - Win 11-7, 11-4, 11-3
Loss Mwinga Lengwe Zambia Steve Finitsis - AUS 0-3 - Loss 7-11, 4-11, 3-11

Round of 64 - Heat 21

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Alexander Arjoon Guyana Joel Makin - WAL 0-3 - Loss 9-11, 8-11, 5-11
Win Joel Makin Wales Alexander Arjoon - GUY 3-0 - Win 11-9, 11-8, 11-5

Round of 64 - Heat 20

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kelvin Ndhlovu Zambia Beng Hee Ong - MAS 3-1 - Win 11-7, 11-2, 9-11, 11-5
Loss Ong Beng Hee Malaysia Kelvin Ndhlovu - ZAM 1-3 - Loss 7-11, 2-11, 11-9, 5-11

Round of 64 - Heat 19

Position Name Country Opponent Result Note
Win Joseph Chapman British Virgin Islands James Fayia - SLE 3-0 - Win 11-4, 11-2, 11-2
Loss James Edward Kutumu Fayia Sierra Leone Joe Chapman - IVB 0-3 - Loss 4-11, 2-11, 2-11

Round of 64 - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Michael Craig Northern Ireland Harinder Pal Sandhu - IND 0-3 - Loss 9-11, 5-11, 5-11
Win Harinder Sandhu India Michael Craig - NIR 3-0 - Win 11-9, 11-5, 11-5

Round of 64 - Heat 28

Position Name Country Opponent Result Note
Win Alister Walker Botswana Dilshan Gunawardena - SRI 3-0 - Win 11-5, 11-4, 11-2
Loss Dilshan Gunawardana Sri Lanka Alister Walker - BOT 0-3 - Loss 5-11, 4-11, 2-11

Round of 64 - Heat 27

Position Name Country Opponent Result Note
Win Cameron STAFFORD Cayman Islands Christian Navas - GIB 3-0 - Win 11-2, 11-5, 11-3
Loss Christian Navas Gibraltar Cameron Stafford - CAY 0-3 - Loss 2-11, 5-11, 3-11

Round of 64 - Heat 15

Position Name Country Opponent Result Note
Win Greg Lobban Scotland Bruce Burrowes - JAM 3-0 - Win 11-3, 11-5, 11-9
Loss Bruce Anthony Edward Burrowes Jamaica Greg Lobban - SCO 0-3 - Loss 3-11, 5-11, 9-11

Round of 64 - Heat 13

Position Name Country Opponent Result Note
Win Cameron Pilley Australia Kale Wilson - TTO 3-0 - Win 11-3, 11-2, 11-2
Loss Kale Wilson Trinidad & Tobago Cameron Pilley - AUS 0-3 - Loss 3-11, 2-11, 2-11

Round of 64 - Heat 12

Position Name Country Opponent Result Note
Win Peter Creed Wales Ian Rukunya - UGA 3-0 - Win 11-0, 11-2, 11-0
Loss Ian Rukunya Uganda Peter Creed - WAL 0-3 - Loss 0-11, 2-11, 0-11

Round of 64 - Heat 11

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mohd Nafiizwan Mohd Adnan Malaysia Robert Maycock - BER 3-0 - Win 11-2, 11-5, 11-4
Loss Robert Maycock Bermuda Mohd Nafiizwan Mohd Adnan - MAS 0-3 - Loss 2-11, 5-11, 4-11

Round of 64 - Heat 9

Position Name Country Opponent Result Note
Win Peter Barker England Manda Chilambwe - ZAM 3-0 - Win 11-4, 11-1, 11-3
Loss Manda Chilambwe Zambia Peter Barker - ENG 0-3 - Loss 4-11, 1-11, 3-11

Round of 64 - Heat 8

Position Name Country Opponent Result Note
Win Shawn Delierre Canada Moreaina Wei - PNG 3-0 - Win 11-0, 11-2, 11-5
Loss Moreaina Wei Papua New Guinea Shawn Delierre - CAN 0-3 - Loss 0-11, 2-11, 5-11

Round of 64 - Heat 7

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ryan Cuskelly Australia Kenneth Maina - KEN 3-0 - Win 11-7, 11-6, 11-7
Loss Kenneth Mwangi Maina Kenya Ryan Cuskelly - AUS 0-3 - Loss 7-11, 6-11, 7-11

Round of 64 - Heat 6

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Ravindu Laksiri Sri Lanka Colin Ramasra - TTO 2-3 - Loss 9-11, 6-11, 11-8, 11-6, 6-11
Win Colin Ramasra Trinidad & Tobago Ravindu Laksiri - SRI 3-2 - Win 11-9, 11-6, 8-11, 6-11, 11-6

Round of 64 - Heat 5

Position Name Country Opponent Result Note
Win Chris Simpson Guernsey Julian Jervis - CAY 3-0 - Win 11-7, 11-4, 11-1
Loss Julian Jervis Cayman Islands Chris Simpson - GGY 0-3 - Loss 7-11, 4-11, 1-11

Round of 64 - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Alan Clyne Scotland Kevin Hannaway - SVG 3-0 - Win 11-1, 11-2, 11-2
Loss Kevin Hannaway St. Vincent & The Grenadines Alan Clyne - SCO 0-3 - Loss 1-11, 2-11, 2-11

Round of 64 - Heat 10

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mahesh Mangaonkar India Hardeep Reel - KEN 3-0 - Win 11-1, 11-5, 11-7
Loss Hardeep Singh Reel Kenya Mahesh Mangaonkar - IND 0-3 - Loss 1-11, 5-11, 7-11

Round of 128 - Heat 35

Position Name Country Opponent Result Note
Win Hartaj Singh Bains Kenya Daniel Murphy - CAY 3-0 - Win 11-7, 11-4, 11-6
Loss Daniel Murphy Cayman Islands Hartaj Bains - KEN 0-3 - Loss 7-11, 4-11, 6-11

Round of 64 - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Christopher Binnie Jamaica Ntholeng Lechesa - LES 3-0 - Win 11-0, 11-0, 11-1
Loss Ntholeng A. Lechesa Lesotho Chris Binnie - JAM 0-3 - Loss 0-11, 0-11, 1-11

Round of 128 - Heat 33

Position Name Country Opponent Result Note
Win Michael Kawooya Uganda Schubert Maketu - PNG 3-0 - Win 11-1, 11-5, 11-5
Loss Schubert Maketu Papua New Guinea Michael Kawooya - UGA 0-3 - Loss 1-11, 5-11, 5-11

Round of 128 - Heat 32

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Mark Tewkesbury Gibraltar Othniel Bailey - SVG 2-3 - Loss 4-11, 11-8, 11-7, 6-11, 2-11
Win Othniel Bailey St. Vincent & The Grenadines Mark Tewkesbury - GIB 3-2 - Win 11-4, 8-11, 7-11, 11-6, 11-2

Round of 64 - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nicholas Matthew England Xavier Koenig - MRI 3-0 - Win 11-3, 11-3, 11-1
Loss Xavier Koenig Mauritius Nick Matthew - ENG 0-3 - Loss 3-11, 3-11, 1-11