Athletes & Results

Squash Singles - Women Glasgow 2014

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Squash Singles - Women Glasgow 2014

Gold Medal Match

Position Name Country Opponent Result Note
1 - Gold Nicol Ann David Malaysia Laura Massaro - ENG 3-0 - Win 12-10, 11-2, 11-5
2 - Silver Laura-Jane Massaro England Nicol David - MAS 0-3 - Loss 10-12, 2-11, 5-11

Bronze Medal Match

Position Name Country Opponent Result Note
3 - Bronze Wana Joelle King New Zealand Alison Waters - ENG 3-0 - Win 11-7, 11-7, 11-5
4 Alison Waters England Joelle King - NZL 0-3 - Loss 7-11, 7-11, 5-11

Consolation Plate Final

Position Name Country Opponent Result Note
Win Naduni Gunawardane Sri Lanka Dorothy Boyce - PNG 3-1 - Win 11-4, 11-8, 5-11, 11-5
Loss Dorothy Boyce Papua New Guinea Naduni Gunawardane - SRI 1-3 - Loss 4-11, 8-11, 11-5, 5-11

Plate Final

Position Name Country Opponent Result Note
Win Deon Saffery Wales Anaka Alankamony - IND 3-1 - Win 7-11, 11-3, 11-8, 11-1
Loss Anaka Alankamony India Deon Saffery - WAL 1-3 - Loss 11-7, 3-11, 8-11, 1-11

Semi-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Laura-Jane Massaro England Alison Waters - ENG 3-1 - Win 11-5, 12-14, 11-3, 11-8
Loss Alison Waters England Laura Massaro - ENG 1-3 - Loss 5-11, 14-12, 3-11, 8-11

Plate Semi-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Anaka Alankamony India Mihiliya Methsarani - SRI 3-0 - Win 11-4, 11-6, 11-7
Loss Mihiliya Kalahe Arachchige Sri Lanka Anaka Alankamony - IND 0-3 - Loss 4-11, 6-11, 7-11

Consolation Plate Semi-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Naduni Gunawardane Sri Lanka Violet Luchendo - KEN 3-0 - Win 11-2, 11-5, 11-1
Loss Violet Musitsa Luchendo Kenya Naduni Gunawardane - SRI 0-3 - Loss 2-11, 5-11, 1-11

Plate Semi-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Deon Saffery Wales Vanessa Florens - MRI 3-0 - Win 11-6, 11-3, 11-7
Loss Vanessa Florens Mauritius Deon Saffery - WAL 0-3 - Loss 6-11, 3-11, 7-11

Consolation Plate Semi-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result
Win Dorothy Boyce Papua New Guinea Kimberley Borg Cauchi - MLT - - Win
Kimberley Borg Cauchi Malta Dorothy Boyce - PNG WO

Semi-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nicol Ann David Malaysia Joelle King - NZL 3-0 - Win 11-6, 11-8, 11-5
Loss Wana Joelle King New Zealand Nicol David - MAS 0-3 - Loss 6-11, 8-11, 5-11

Quarter-finals - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win Laura-Jane Massaro England Wee Wern Low - MAS 3-0 - Win 11-3, 11-2, 11-6
Loss Low Wee Wern Malaysia Laura Massaro - ENG 0-3 - Loss 3-11, 2-11, 6-11

Plate Quarter-finals - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mihiliya Kalahe Arachchige Sri Lanka Lynette Vai - PNG 3-0 - Win 11-6, 11-3, 11-4
Loss Lynette Vai Papua New Guinea Mihiliya Methsarani - SRI 0-3 - Loss 6-11, 3-11, 4-11

Plate Quarter-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Deon Saffery Wales Nadindhi Udangawa - SRI 3-0 - Win 11-6, 11-3, 11-9
Loss Nadindhi Udangawe Sri Lanka Deon Saffery - WAL 0-3 - Loss 6-11, 3-11, 9-11

Quarter-finals - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Alison Waters England Dipika Pallikal - IND 3-1 - Win 8-11, 11-2, 11-9, 11-6
Loss Dipika Pallikal India Alison Waters - ENG 1-3 - Loss 11-8, 2-11, 9-11, 6-11

Plate Quarter-finals - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Anaka Alankamony India Eli Webb - PNG 3-0 - Win 11-4, 11-1, 11-2
Loss Eli Webb Papua New Guinea Anaka Alankamony - IND 0-3 - Loss 4-11, 1-11, 2-11

Plate Quarter-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Vanessa Florens Mauritius Eilidh Bridgeman - CAY 3-0 - Win 11-6, 11-1, 11-5
Loss Eilidh Bridgeman Cayman Islands Vanessa Florens - MRI 0-3 - Loss 6-11, 1-11, 5-11

Consolation Plate Quarter-finals - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Naduni Gunawardane Sri Lanka Khaaliqa Nimji - KEN 3-2 - Win 11-8, 9-11, 7-11, 11-9, 11-8
Loss Khaaliqa Sadrudin Nimji Kenya Naduni Gunawardane - SRI 2-3 - Loss 8-11, 11-9, 11-7, 9-11, 8-11

Consolation Plate Quarter-finals - Heat 4

Position Name Country Opponent Result
Win Violet Musitsa Luchendo Kenya Namweene Muchaile - ZAM - - Win
Muchaile Namweene Zambia Violet Luchendo - KEN WO

Consolation Plate Quarter-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Dorothy Boyce Papua New Guinea Eva Alphonse - SEY 3-0 - Win 11-6, 11-5, 11-4
Loss Eva Alphonse Seychelles Dorothy Boyce - PNG 0-3 - Loss 6-11, 5-11, 4-11

Consolation Plate Quarter-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kimberley Borg Cauchi Malta Safina Madhani - KEN 3-1 - Win 11-5, 11-5, 9-11, 11-6
Loss Safina Mohamedali Madhani Kenya Kimberley Borg Cauchi - MLT 1-3 - Loss 5-11, 5-11, 11-9, 6-11

Quarter-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nicol Ann David Malaysia Jenny Duncalf - ENG 3-1 - Win 11-9, 11-7, 5-11, 11-4
Loss Jennifer Duncalf England Nicol David - MAS 1-3 - Loss 9-11, 7-11, 11-5, 4-11

Quarter-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Wana Joelle King New Zealand Madeline Perry - NIR 3-0 - Win 11-6, 11-4, 11-6
Loss Madeline Perry Northern Ireland Joelle King - NZL 0-3 - Loss 6-11, 4-11, 6-11

Round of 16 - Heat 7

Position Name Country Opponent Result Note
Win Low Wee Wern Malaysia Tesni Evans - WAL 3-1 - Win 11-5, 11-7, 12-14, 11-9
Loss Tesni Evans Wales Wee Wern Low - MAS 1-3 - Loss 5-11, 7-11, 14-12, 9-11

Round of 16 - Heat 5

Position Name Country Opponent Result Note
Win Dipika Pallikal India Delia Arnold - MAS 3-0 - Win 11-6, 12-10, 11-5
Loss Delia Odette Arnold Malaysia Dipika Pallikal - IND 0-3 - Loss 6-11, 10-12, 5-11

Plate Round of 16 - Heat 21

Position Name Country Opponent Result Note
Win Anaka Alankamony India Charlotte Knaggs - TTO 3-0 - Win 11-4, 11-6, 11-7
Loss Charlotte Knaggs Trinidad & Tobago Anaka Alankamony - IND 0-3 - Loss 4-11, 6-11, 7-11

Plate Round of 16 - Heat 20

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nadindhi Udangawe Sri Lanka Sharon Chimfwembe - ZAM 3-0 - Win 11-8, 11-3, 11-6
Loss Sharon Chimfwembe Zambia Nadindhi Udangawa - SRI 0-3 - Loss 8-11, 3-11, 6-11

Round of 16 - Heat 8

Position Name Country Opponent Result Note
Win Laura-Jane Massaro England Nicolette Fernandes - GUY 3-1 - Win 11-7, 7-11, 11-4, 15-13
Loss Nicolette Fernandes Guyana Laura Massaro - ENG 1-3 - Loss 7-11, 11-7, 4-11, 13-15

Plate Round of 16 - Heat 24

Position Name Country Opponent Result Note
Win Lynette Vai Papua New Guinea Namweene Muchaile - ZAM 3-0 - Win 11-5, 11-6, 11-4
Loss Muchaile Namweene Zambia Lynette Vai - PNG 0-3 - Loss 5-11, 6-11, 4-11

Plate Round of 16 - Heat 23

Position Name Country Opponent Result
Win Mihiliya Kalahe Arachchige Sri Lanka Sarah Cardwell - AUS 3-0 - Win
Sarah Cardwell Australia Mihiliya Methsarani - SRI WO

Plate Round of 16 - Heat 19

Position Name Country Opponent Result
Deon Saffery Wales Sarah Taylor - JEY
Sarah Taylor Jersey Deon Saffery - WAL

Round of 16 - Heat 6

Position Name Country Opponent Result Note
Win Alison Waters England Rachael Grinham - AUS 3-1 - Win 11-5, 2-11, 14-12, 11-9
Loss Rachael Grinham Australia Alison Waters - ENG 1-3 - Loss 5-11, 11-2, 12-14, 9-11

Plate Round of 16 - Heat 22

Position Name Country Opponent Result Note
Win Eli Webb Papua New Guinea Violet Luchendo - KEN 3-0 - Win 11-5, 11-4, 11-1
Loss Violet Musitsa Luchendo Kenya Eli Webb - PNG 0-3 - Loss 5-11, 4-11, 1-11

Plate Round of 16 - Heat 18

Position Name Country Opponent Result
Win Eilidh Bridgeman Cayman Islands Amanda Landers-Murphy - NZL 3-0 - Win
Amanda Landers-Murphy New Zealand Eilidh Bridgeman - CAY WO

Plate Round of 16 - Heat 17

Position Name Country Opponent Result Note
Win Vanessa Florens Mauritius Safina Madhani - KEN 3-0 - Win 11-4, 11-2, 11-4
Loss Safina Mohamedali Madhani Kenya Vanessa Florens - MRI 0-3 - Loss 4-11, 2-11, 4-11

Round of 32 - Heat 26

Position Name Country Opponent Result
Win Charlotte Knaggs Trinidad & Tobago Colette Sultana - MLT 3-0 - Win
Colette Sultana Malta Charlotte Knaggs - TTO WO

Round of 32 - Heat 25

Position Name Country Opponent Result Note
Win Anaka Alankamony India Naduni Gunawardane - SRI 3-0 - Win 11-3, 11-4, 11-5
Loss Naduni Gunawardane Sri Lanka Anaka Alankamony - IND 0-3 - Loss 3-11, 4-11, 5-11

Round of 16 - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win Madeline Perry Northern Ireland Kasey Brown - AUS 3-1 - Win 11-4, 10-12, 11-8, 11-5
Loss Kasey Brown Australia Madeline Perry - NIR 1-3 - Loss 4-11, 12-10, 8-11, 5-11

Round of 32 - Heat 24

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nadindhi Udangawe Sri Lanka Khaaliqa Nimji - KEN 3-1 - Win 12-14, 12-10, 11-9, 11-6
Loss Khaaliqa Sadrudin Nimji Kenya Nadindhi Udangawa - SRI 1-3 - Loss 14-12, 10-12, 9-11, 6-11

Round of 32 - Heat 23

Position Name Country Opponent Result Note
Win Sharon Chimfwembe Zambia Eva Alphonse - SEY 3-0 - Win 11-3, 11-2, 11-8
Loss Eva Alphonse Seychelles Sharon Chimfwembe - ZAM 0-3 - Loss 3-11, 2-11, 8-11

Round of 32 - Heat 22

Position Name Country Opponent Result Note
Win Deon Saffery Wales Dorothy Boyce - PNG 3-0 - Win 11-4, 11-4, 11-6
Loss Dorothy Boyce Papua New Guinea Deon Saffery - WAL 0-3 - Loss 4-11, 4-11, 6-11

Round of 32 - Heat 21

Position Name Country Opponent Result Note
Win Sarah Taylor Jersey Kimberley Borg Cauchi - MLT 3-0 - Win 11-5, 11-7, 14-12
Loss Kimberley Borg Cauchi Malta Sarah Taylor - JEY 0-3 - Loss 5-11, 7-11, 12-14

Round of 16 - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Jennifer Duncalf England Sam Cornett - CAN 3-0 - Win 11-4, 11-5, 11-7
Loss Samantha Cornett Canada Jenny Duncalf - ENG 0-3 - Loss 4-11, 5-11, 7-11

Round of 16 - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nicol Ann David Malaysia Megan Craig - NZL 3-0 - Win 11-7, 11-6, 11-5
Loss Megan Craig New Zealand Nicol David - MAS 0-3 - Loss 7-11, 6-11, 5-11

Round of 16 - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Wana Joelle King New Zealand Joshana Chinappa - IND 3-1 - Win 11-3, 11-8, 8-11, 11-5
Loss Joshana Chinappa India Joelle King - NZL 1-3 - Loss 3-11, 8-11, 11-8, 5-11

Round of 32 - Heat 15

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nicolette Fernandes Guyana Namweene Muchaile - ZAM 3-0 - Win 11-4, 11-3, 11-3
Loss Muchaile Namweene Zambia Nicolette Fernandes - GUY 0-3 - Loss 4-11, 3-11, 3-11

Round of 32 - Heat 14

Position Name Country Opponent Result Note
Win Low Wee Wern Malaysia Eilidh Bridgeman - CAY 3-0 - Win 11-1, 11-2, 11-2
Loss Eilidh Bridgeman Cayman Islands Wee Wern Low - MAS 0-3 - Loss 1-11, 2-11, 2-11

Round of 32 - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nicol Ann David Malaysia Vanessa Florens - MRI 3-0 - Win 11-6, 11-2, 11-1
Loss Vanessa Florens Mauritius Nicol David - MAS 0-3 - Loss 6-11, 2-11, 1-11

Round of 32 - Heat 9

Position Name Country Opponent Result Note
Win Delia Odette Arnold Malaysia Anaka Alankamony - IND 3-0 - Win 11-6, 11-8, 11-6

Round of 32 - Heat 8

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kasey Brown Australia Nadindhi Udangawa - SRI 3-0 - Win 11-3, 11-6, 11-3

Round of 32 - Heat 6

Position Name Country Opponent Result Note
Win Joshana Chinappa India Deon Saffery - WAL 3-1 - Win 11-9, 11-6, 9-11, 11-9

Round of 32 - Heat 13

Position Name Country Opponent Result Note
Win Tesni Evans Wales Kerrie Sample - TTO 3-0 - Win 11-3, 11-2, 11-3
Loss Kerry Sample Trinidad & Tobago Tesni Evans - WAL 0-3 - Loss 3-11, 2-11, 3-11

Round of 32 - Heat 12

Position Name Country Opponent Result Note
Win Alison Waters England Eli Webb - PNG 3-0 - Win 11-2, 11-1, 11-2
Loss Eli Webb Papua New Guinea Alison Waters - ENG 0-3 - Loss 2-11, 1-11, 2-11

Round of 32 - Heat 11

Position Name Country Opponent Result Note
Win Rachael Grinham Australia Mihiliya Methsarani - SRI 3-0 - Win 11-6, 11-3, 11-1
Loss Mihiliya Kalahe Arachchige Sri Lanka Rachael Grinham - AUS 0-3 - Loss 6-11, 3-11, 1-11

Round of 32 - Heat 7

Position Name Country Opponent Result Note
Win Madeline Perry Northern Ireland Sharon Chimfwembe - ZAM 3-0 - Win 11-3, 11-2, 11-4

Round of 32 - Heat 5

Position Name Country Opponent Result Note
Win Wana Joelle King New Zealand Sarah Taylor - JEY 3-0 - Win 11-2, 11-3, 11-2

Round of 32 - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win Samantha Cornett Canada Sarah Cardwell - AUS 3-0 - Win 11-5, 11-7, 11-7
Loss Sarah Cardwell Australia Sam Cornett - CAN 0-3 - Loss 5-11, 7-11, 7-11

Round of 32 - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Jennifer Duncalf England Amanda Landers-Murphy - NZL 3-0 - Win 11-2, 11-0, 11-8
Loss Amanda Landers-Murphy New Zealand Jenny Duncalf - ENG 0-3 - Loss 2-11, 0-11, 8-11

Round of 32 - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Megan Craig New Zealand Safina Madhani - KEN 3-0 - Win 11-1, 11-2, 11-2
Loss Safina Mohamedali Madhani Kenya Megan Craig - NZL 0-3 - Loss 1-11, 2-11, 2-11

Round of 32 - Heat 16

Position Name Country Opponent Result Note
Win Laura-Jane Massaro England Lynette Vai - PNG 3-0 - Win 11-2, 11-4, 11-1
Loss Lynette Vai Papua New Guinea Laura Massaro - ENG 0-3 - Loss 2-11, 4-11, 1-11

Round of 32 - Heat 10

Position Name Country Opponent Result Note
Win Dipika Pallikal India Charlotte Knaggs - TTO 3-0 - Win 11-4, 11-2, 11-1

Round of 64 - Heat 21

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mihiliya Kalahe Arachchige Sri Lanka Colette Sultana - MLT 3-2 - Win 9-11, 10-12, 13-11, 11-9, 11-2
Loss Colette Sultana Malta Mihiliya Methsarani - SRI 2-3 - Loss 11-9, 12-10, 11-13, 9-11, 2-11

Round of 64 - Heat 19

Position Name Country Opponent Result Note
Win Charlotte Knaggs Trinidad & Tobago Naduni Gunawardane - SRI 3-1 - Win 11-9, 10-12, 11-8, 11-9
Loss Naduni Gunawardane Sri Lanka Charlotte Knaggs - TTO 1-3 - Loss 9-11, 12-10, 8-11, 9-11

Round of 64 - Heat 17

Position Name Country Opponent Result Note
Win Anaka Alankamony India Khaaliqa Nimji - KEN 3-0 - Win 11-2, 11-3, 11-6
Loss Khaaliqa Sadrudin Nimji Kenya Anaka Alankamony - IND 0-3 - Loss 2-11, 3-11, 6-11

Round of 64 - Heat 16

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nadindhi Udangawe Sri Lanka Eva Alphonse - SEY 3-0 - Win 11-1, 11-1, 11-3
Loss Eva Alphonse Seychelles Nadindhi Udangawa - SRI 0-3 - Loss 1-11, 1-11, 3-11

Round of 64 - Heat 14

Position Name Country Opponent Result Note
Win Sharon Chimfwembe Zambia Dorothy Boyce - PNG 3-0 - Win 11-4, 11-7, 11-9
Loss Dorothy Boyce Papua New Guinea Sharon Chimfwembe - ZAM 0-3 - Loss 4-11, 7-11, 9-11

Round of 64 - Heat 12

Position Name Country Opponent Result Note
Win Deon Saffery Wales Kimberley Borg Cauchi - MLT 3-0 - Win 11-3, 11-1, 11-1
Loss Kimberley Borg Cauchi Malta Deon Saffery - WAL 0-3 - Loss 3-11, 1-11, 1-11

Round of 64 - Heat 10

Position Name Country Opponent Result Note
Win Sarah Taylor Jersey Violet Luchendo - KEN 3-0 - Win 11-2, 11-6, 11-6
Loss Violet Musitsa Luchendo Kenya Sarah Taylor - JEY 0-3 - Loss 2-11, 6-11, 6-11