Athletes & Results

Judo 66kg - Men Glasgow 2014

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Judo 66kg - Men Glasgow 2014

Final - Gold Medal

Position Name Country Opponent Result
1 - Gold Colin Oates England Andreas Krassas - CYP 101-0s2 - Win
2 - Silver Andreas Krassas Cyprus Colin Oates - ENG 0s2-101 - Loss

Bronze Medal Contests - Heat 2

Position Name Country Opponent Result
3 - Bronze James Millar Scotland Mathews Punza - ZAM 100s1-0s2 - Win
5 Mathews Punza Zambia James Millar - SCO 0s2-100s1 - Loss

Bronze Medal Contests - Heat 1

Position Name Country Opponent Result
3 - Bronze Siyabulela Mabulu South Africa Manjeet Nandal - IND 0s2-0s3 - Win
5 Manjeet Nandal India Siyabulela Mabulu - RSA 0s3-0s2 - Loss

Semi-finals / Bronze Medal - Heat 2

Position Name Country Opponent Result
Win Andreas Krassas Cyprus Siyabulela Mabulu - RSA 1s3-0s3 - Win
Loss Siyabulela Mabulu South Africa Andreas Krassas - CYP 0s3-1s3 - Loss

Repechage - Heat 2

Position Name Country Opponent Result
Win Mathews Punza Zambia Bruno Luzia - MOZ 100-1 - Win
Loss Bruno Luzia Mozambique Mathews Punza - ZAM 1-100 - Loss

Semi-finals / Bronze Medal - Heat 1

Position Name Country Opponent Result
Win Colin Oates England James Millar - SCO 100s1-0s2 - Win
Loss James Millar Scotland Colin Oates - ENG 0s2-100s1 - Loss

Repechage - Heat 1

Position Name Country Opponent Result
Win Manjeet Nandal India Dieudonne Nama Etoga - CMR 100s3-0s2 - Win
Loss Dieudonne Nama Etoga Cameroon Manjeet Nandal - IND 0s2-100s3 - Loss

Quarter-finals - Heat 4

Position Name Country Opponent Result
Win Siyabulela Mabulu South Africa Bruno Luzia - MOZ 110-0s2 - Win
Loss Bruno Luzia Mozambique Siyabulela Mabulu - RSA 0s2-110 - Loss

Quarter-finals - Heat 3

Position Name Country Opponent Result
Win Andreas Krassas Cyprus Mathews Punza - ZAM 100s2-0s3 - Win
Loss Mathews Punza Zambia Andreas Krassas - CYP 0s3-100s2 - Loss

Quarter-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result
Win James Millar Scotland Dieudonne Nama Etoga - CMR 1s2-0s2 - Win
Loss Dieudonne Nama Etoga Cameroon James Millar - SCO 0s2-1s2 - Loss

Quarter-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result
Win Colin Oates England Manjeet Nandal - IND 100s1-0 - Win
Loss Manjeet Nandal India Colin Oates - ENG 0-100s1 - Loss

Preliminary Round of 16 - Heat 8

Position Name Country Opponent Result
Win Bruno Luzia Mozambique Raymond Ovinou - PNG 100-0 - Win
Loss Raymond Ovinou Papua New Guinea Bruno Luzia - MOZ 0-100 - Loss

Preliminary Round of 16 - Heat 7

Position Name Country Opponent Result
Win Siyabulela Mabulu South Africa Jamie Macdonald - WAL 100-0s1 - Win
Loss James MacDonald Wales Siyabulela Mabulu - RSA 0s1-100 - Loss

Preliminary Round of 16 - Heat 4

Position Name Country Opponent Result
Win James Millar Scotland Joe Mahit - VAN 100-0 - Win
Loss Joe Mahit Vanuatu James Millar - SCO 0-100 - Loss

Preliminary Round of 16 - Heat 6

Position Name Country Opponent Result
Win Mathews Punza Zambia Andrew Thomas Mlugu - TAN 0s1-0s3 - Win
Loss Andrew Thomas Mlugu Tanzania Mathews Punza - ZAM 0s3-0s1 - Loss

Preliminary Round of 16 - Heat 3

Position Name Country Opponent Result
Win Dieudonne Nama Etoga Cameroon Antoine Bouchard - CAN 100s2-0 - Win
Loss Antoine Bouchard Canada Dieudonne Nama Etoga - CMR 0-100s2 - Loss

Preliminary Round of 16 - Heat 5

Position Name Country Opponent Result
Win Andreas Krassas Cyprus Steve Brown - AUS 110s2-0s4 - Win
Loss Steve Brown Australia Andreas Krassas - CYP 0s4-110s2 - Loss

Preliminary Round of 16 - Heat 2

Position Name Country Opponent Result
Win Manjeet Nandal India Asa Weithers - BAR 100s1-0 - Win
Loss Asa Weithers Barbados Manjeet Nandal - IND 0-100s1 - Loss

Preliminary Round of 16 - Heat 1

Position Name Country Opponent Result
Win Colin Oates England Mohd Farhan Uzair Mohd Fikri - MAS 100-0s1 - Win
Loss Mohd Farhan Uzair Mohd Fikri Malaysia Colin Oates - ENG 0s1-100 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 7

Position Name Country Opponent Result
Win Joe Mahit Vanuatu D'arcy Rahming Jr. - BAH 101-0 - Win
Loss D'arcy Rahming Jr. Bahamas Joe Mahit - VAN 0-101 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 6

Position Name Country Opponent Result
Win Dieudonne Nama Etoga Cameroon Ben Magagula - SWZ 100-0 - Win
Loss Ben Magagula Swaziland Dieudonne Nama Etoga - CMR 0-100 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 16

Position Name Country Opponent Result
Win Bruno Luzia Mozambique Emmanuel Ndawu - MAW 110-0 - Win
Loss EMMANUEL NDAWU Malawi Bruno Luzia - MOZ 0-110 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 4

Position Name Country Opponent Result
Win Manjeet Nandal India Jeremy Saywell - MLT 100s1-1s1 - Win
Loss Jeremy Saywell Malta Manjeet Nandal - IND 1s1-100s1 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 14

Position Name Country Opponent Result
Win James MacDonald Wales Leslie Smith - SLE 100-0 - Win
Loss Leslie Smith Sierra Leone Jamie Macdonald - WAL 0-100 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 3

Position Name Country Opponent Result
Win Asa Weithers Barbados Anthony Kivuti Njagi - KEN 100-0 - Win
Loss Anthony Kivuti Njagi Kenya Asa Weithers - BAR 0-100 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 11

Position Name Country Opponent Result
Win Mathews Punza Zambia Rexly Theuil - VAN 101-0 - Win
Loss Rexly Theuil Vanuatu Mathews Punza - ZAM 0-101 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 2

Position Name Country Opponent Result
Win Mohd Farhan Uzair Mohd Fikri Malaysia Abubakari Mussa Nzige - TAN 101-0 - Win
Loss Abubakari Mussa Nzige Tanzania Mohd Farhan Uzair Mohd Fikri - MAS 0-101 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 10

Position Name Country Opponent Result
Win Andreas Krassas Cyprus Alex Amoako - GHA 0s1-0s3 - Win
Loss Alex Amoako Ghana Andreas Krassas - CYP 0s3-0s1 - Loss