Athletes & Results

Judo 73kg - Men Glasgow 2014

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Judo 73kg - Men Glasgow 2014

Final - Gold Medal

Position Name Country Opponent Result
1 - Gold Danny Williams England Adrian Leat - NZL 10s2-0s2 - Win
2 - Silver Adrian Leat New Zealand Danny Williams - ENG 0s2-10s2 - Loss

Bronze Medal Contests - Heat 2

Position Name Country Opponent Result
3 - Bronze Gideon van Zyl South Africa Eoin Fleming - NIR 101-0s2 - Win
5 Eoin Fleming Northern Ireland Jacques van Zyl - RSA 0s2-101 - Loss

Bronze Medal Contests - Heat 1

Position Name Country Opponent Result
3 - Bronze Jake Bensted Australia Patrick Dawson - SCO 100-0 - Win
5 Patrick Dawson Scotland Jake Bensted - AUS 0-100 - Loss

Semi-finals / Bronze Medal - Heat 1

Position Name Country Opponent Result
Win Adrian Leat New Zealand Jacques van Zyl - RSA 110-0s1 - Win
Loss Gideon van Zyl South Africa Adrian Leat - NZL 0s1-110 - Loss

Repechage - Heat 1

Position Name Country Opponent Result
Win Patrick Dawson Scotland Emmanuel Nartey - GHA 10s1-10s2 - Win
Loss Emmanuel Nartey Ghana Patrick Dawson - SCO 10s2-10s1 - Loss

Semi-finals / Bronze Medal - Heat 2

Position Name Country Opponent Result
Win Danny Williams England Jake Bensted - AUS 0-0s1 - Win
Loss Jake Bensted Australia Danny Williams - ENG 0s1-0 - Loss

Repechage - Heat 2

Position Name Country Opponent Result
Win Eoin Fleming Northern Ireland James Mashobo Ganzo - KEN 100-0s2 - Win
Loss James Mashobo Ganzo Kenya Eoin Fleming - NIR 0s2-100 - Loss

Quarter-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result
Win Adrian Leat New Zealand Emmanuel Nartey - GHA 100-0s3 - Win
Loss Emmanuel Nartey Ghana Adrian Leat - NZL 0s3-100 - Loss

Quarter-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result
Win Gideon van Zyl South Africa Patrick Dawson - SCO 100s1-0s1 - Win
Loss Patrick Dawson Scotland Jacques van Zyl - RSA 0s1-100s1 - Loss

Quarter-finals - Heat 4

Position Name Country Opponent Result
Win Danny Williams England Eoin Fleming - NIR 100s1-0s2 - Win
Loss Eoin Fleming Northern Ireland Danny Williams - ENG 0s2-100s1 - Loss

Quarter-finals - Heat 3

Position Name Country Opponent Result
Win Jake Bensted Australia James Mashobo Ganzo - KEN 100-0s1 - Win
Loss James Mashobo Ganzo Kenya Jake Bensted - AUS 0s1-100 - Loss

Preliminary Round of 16 - Heat 4

Position Name Country Opponent Result
Win Adrian Leat New Zealand Mbarouk Sleiman Mbarouk - TAN 100-0s2 - Win
Loss Mbarouk Sleiman Mbarouk Tanzania Adrian Leat - NZL 0s2-100 - Loss

Preliminary Round of 16 - Heat 3

Position Name Country Opponent Result
Win Emmanuel Nartey Ghana Edson Madeira - MOZ 0s2-0s3 - Win
Loss Edson Madeira Mozambique Emmanuel Nartey - GHA 0s3-0s2 - Loss

Preliminary Round of 16 - Heat 8

Position Name Country Opponent Result
Win Eoin Fleming Northern Ireland Naddy Jeanne - SEY 10s1-0s3 - Win
Loss Naddy Jeanne Seychelles Eoin Fleming - NIR 0s3-10s1 - Loss

Preliminary Round of 16 - Heat 2

Position Name Country Opponent Result
Win Patrick Dawson Scotland Jan Gosiewski - ENG 0s2-0s3 - Win
Loss Jan Gosiewski England Patrick Dawson - SCO 0s3-0s2 - Loss

Preliminary Round of 16 - Heat 7

Position Name Country Opponent Result
Win Danny Williams England Arnie Dickins - AUS 10-1s2 - Win
Loss Arnie Dickins Australia Danny Williams - ENG 1s2-10 - Loss

Preliminary Round of 16 - Heat 1

Position Name Country Opponent Result
Win Gideon van Zyl South Africa Kinsley Vui - PNG 101-0s1 - Win
Loss Kinsley Vui Papua New Guinea Jacques van Zyl - RSA 0s1-101 - Loss

Preliminary Round of 16 - Heat 6

Position Name Country Opponent Result
Win James Mashobo Ganzo Kenya Ashaan Nelson - PNG 2s3-0s2 - Win
Loss Ashaan Nelson Papua New Guinea James Mashobo Ganzo - KEN 0s2-2s3 - Loss

Preliminary Round of 16 - Heat 5

Position Name Country Opponent Result
Win Jake Bensted Australia Chamara Repiyallage - SRI 100-0 - Win
Loss Chamara Dharmawardhana Sri Lanka Jake Bensted - AUS 0-100 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 8

Position Name Country Opponent Result
Win Adrian Leat New Zealand Curtis Dodge - WAL 100-0s2 - Win
Loss Curtis Dodge Wales Adrian Leat - NZL 0s2-100 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 6

Position Name Country Opponent Result
Win Edson Madeira Mozambique Balvinder Singh - IND 101s2-1 - Win
Loss Balvinder Singh India Edson Madeira - MOZ 1-101s2 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 16

Position Name Country Opponent Result
Win Naddy Jeanne Seychelles Gervas Leonard Chilipweli - TAN 100s2-0s4 - Win
Loss Gervas Leonard Chilipweli Tanzania Naddy Jeanne - SEY 0s4-100s2 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 4

Position Name Country Opponent Result
Win Patrick Dawson Scotland Joseph Hell Bapou - CMR 101s1-0s1 - Win
Loss Joseph Hell Bapou Cameroon Patrick Dawson - SCO 0s1-101s1 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 14

Position Name Country Opponent Result
Win Danny Williams England Connor Ireland - WAL 2-0 - Win
Loss Connor Ireland Wales Danny Williams - ENG 0-2 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 3

Position Name Country Opponent Result
Win Jan Gosiewski England Caoimhin Thompson - NIR 100s1-0s2 - Win
Loss Caoimhin Thompson Northern Ireland Jan Gosiewski - ENG 0s2-100s1 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 12

Position Name Country Opponent Result
Win Ashaan Nelson Papua New Guinea Kyle Maxwell - BAR 100-0H - Win
Loss Kyle Maxwell Barbados Ashaan Nelson - PNG 0H-100 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 2

Position Name Country Opponent Result
Win Kinsley Vui Papua New Guinea Isaac Mbugua Kinyanjui - KEN 10-10s2 - Win
Loss Isaac Mbugua Kinyanjui Kenya Kinsley Vui - PNG 10s2-10 - Loss

Preliminary Rounds of 32 - Heat 10

Position Name Country Opponent Result
Win Chamara Dharmawardhana Sri Lanka Marceau Rouvoune - VAN 110-0 - Win
Loss Marceau Rouvoune Vanuatu Chamara Repiyallage - SRI 0-110 - Loss