Athletes & Results

Table Tennis Singles - Men Glasgow 2014

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Table Tennis Singles - Men Glasgow 2014

Gold Medal Match

Position Name Country Opponent Result Note
1 - Gold Jian Zhan Singapore Ning Gao - SIN 4-1 - Win 11-9, 11-2, 11-7, 6-11, 11-7
2 - Silver Ning Gao Singapore Jian Zhan - SIN 1-4 - Loss 9-11, 2-11, 7-11, 11-6, 7-11

Bronze Medal Match

Position Name Country Opponent Result Note
3 - Bronze Liam Pitchford England Sharath Kamal Achanta - IND 4-2 - Win 11-6, 11-8, 4-11, 11-9, 6-11, 12-10
4 Sharath Kamal Achanta India Liam Pitchford - ENG 2-4 - Loss 6-11, 8-11, 11-4, 9-11, 11-6, 10-12

Semi-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Jian Zhan Singapore Sharath Kamal Achanta - IND 4-0 - Win 11-6, 11-6, 11-6, 11-8
Loss Sharath Kamal Achanta India Jian Zhan - SIN 0-4 - Loss 6-11, 6-11, 6-11, 8-11

Semi-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ning Gao Singapore Liam Pitchford - ENG 4-3 - Win 11-8, 11-13, 14-12, 6-11, 10-12, 11-7, 11-6
Loss Liam Pitchford England Ning Gao - SIN 3-4 - Loss 8-11, 13-11, 12-14, 11-6, 12-10, 7-11, 6-11

Quarter-finals - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win Jian Zhan Singapore Zhen Eugene Wang - CAN 4-2 - Win 9-11, 1-11, 11-7, 11-8, 11-5, 11-8
Loss Zhen Wang Canada Jian Zhan - SIN 2-4 - Loss 11-9, 11-1, 7-11, 8-11, 5-11, 8-11

Quarter-finals - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Sharath Kamal Achanta India Paul Drinkhall - ENG 4-1 - Win 11-7, 11-6, 12-10, 9-11, 11-6
Loss Paul Drinkhall England Sharath Kamal Achanta - IND 1-4 - Loss 7-11, 6-11, 10-12, 11-9, 6-11

Quarter-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Liam Pitchford England Soumyajit Ghosh - IND 4-2 - Win 7-11, 11-7, 9-11, 11-7, 12-10, 11-9
Loss Soumyajit Ghosh India Liam Pitchford - ENG 2-4 - Loss 11-7, 7-11, 11-9, 7-11, 10-12, 9-11

Quarter-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ning Gao Singapore William Henzell - AUS 4-1 - Win 15-13, 11-6, 9-11, 11-7, 11-6
Loss William Henzell Australia Ning Gao - SIN 1-4 - Loss 13-15, 6-11, 11-9, 7-11, 6-11

Third Round - Heat 8

Position Name Country Opponent Result Note
Win Jian Zhan Singapore Harmeet Rajul Desai - IND 4-0 - Win 14-12, 11-6, 12-10, 13-11
Loss Harmeet Rajul Desai India Jian Zhan - SIN 0-4 - Loss 12-14, 6-11, 10-12, 11-13

Third Round - Heat 7

Position Name Country Opponent Result Note
Win Zhen Wang Canada Andrew Baggaley - ENG 4-0 - Win 11-5, 11-8, 12-10, 11-8
Loss Andrew Baggaley England Zhen Eugene Wang - CAN 0-4 - Loss 5-11, 8-11, 10-12, 8-11

Third Round - Heat 6

Position Name Country Opponent Result Note
Win Paul Drinkhall England Ryan Jenkins - WAL 4-0 - Win 12-10, 11-9, 12-10, 11-7
Loss Ryan Jenkins Wales Paul Drinkhall - ENG 0-4 - Loss 10-12, 9-11, 10-12, 7-11

Third Round - Heat 5

Position Name Country Opponent Result Note
Win Sharath Kamal Achanta India Segun Toriola - NGR 4-0 - Win 11-5, 11-6, 11-7, 11-4
Loss Segun Toriola Nigeria Sharath Kamal Achanta - IND 0-4 - Loss 5-11, 6-11, 7-11, 4-11

Third Round - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win Liam Pitchford England Bode Abiodun - NGR 4-0 - Win 11-6, 11-5, 11-7, 12-10
Loss Bode Abiodun Nigeria Liam Pitchford - ENG 0-4 - Loss 6-11, 5-11, 7-11, 10-12

Third Round - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Soumyajit Ghosh India Hu Li - SIN 4-1 - Win 11-5, 2-11, 11-8, 11-9, 11-9
Loss Hu Li Singapore Soumyajit Ghosh - IND 1-4 - Loss 5-11, 11-2, 8-11, 9-11, 9-11

Third Round - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win William Henzell Australia Gavin Rumgay - SCO 4-1 - Win 11-7, 7-11, 11-9, 11-8, 15-13
Loss Gavin Rumgay Scotland William Henzell - AUS 1-4 - Loss 7-11, 11-7, 9-11, 8-11, 13-15

Third Round - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ning Gao Singapore Quadri Aruna - NGR 4-0 - Win 11-7, 11-4, 11-9, 11-9
Loss Quadri Aruna Nigeria Ning Gao - SIN 0-4 - Loss 7-11, 4-11, 9-11, 9-11

Second Round - Heat 9

Position Name Country Opponent Result Note
Win Sharath Kamal Achanta India Ashley Robinson - NIR 4-0 - Win 11-7, 11-4, 11-6, 11-5
Loss Ashley Robinson Northern Ireland Sharath Kamal Achanta - IND 0-4 - Loss 7-11, 4-11, 6-11, 5-11

Second Round - Heat 16

Position Name Country Opponent Result Note
Win Jian Zhan Singapore Dexter St. Louis - TTO 4-0 - Win 11-5, 11-5, 11-3, 11-9
Loss Dexter St Louis Trinidad & Tobago Jian Zhan - SIN 0-4 - Loss 5-11, 5-11, 3-11, 9-11

Second Round - Heat 15

Position Name Country Opponent Result Note
Win Harmeet Rajul Desai India David Powell - AUS 4-3 - Win 11-4, 7-11, 11-13, 9-11, 11-6, 11-3, 11-5
Loss David Powell Australia Harmeet Rajul Desai - IND 3-4 - Loss 4-11, 11-7, 13-11, 11-9, 6-11, 3-11, 5-11

Second Round - Heat 14

Position Name Country Opponent Result Note
Win Andrew Baggaley England Muhd Shakirin Ibrahim - MAS 4-0 - Win 11-8, 11-5, 11-7, 11-6
Loss Muhd Shakirin Ibrahim Malaysia Andrew Baggaley - ENG 0-4 - Loss 8-11, 5-11, 7-11, 6-11

Second Round - Heat 13

Position Name Country Opponent Result Note
Win Zhen Wang Canada Marios Yiangou - CYP 4-1 - Win 19-17, 11-9, 6-11, 11-6, 12-10
Loss Marios Yiangou Cyprus Zhen Eugene Wang - CAN 1-4 - Loss 17-19, 9-11, 11-6, 6-11, 10-12

Second Round - Heat 12

Position Name Country Opponent Result Note
Win Paul Drinkhall England Tengteng Liu - NZL 4-1 - Win 11-3, 11-4, 11-4, 3-11, 11-9
Loss TengTeng Liu New Zealand Paul Drinkhall - ENG 1-4 - Loss 3-11, 4-11, 4-11, 11-3, 9-11

Second Round - Heat 11

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ryan Jenkins Wales Craig Howieson - SCO 4-0 - Win 11-3, 11-8, 11-8, 11-7
Loss Craig Howieson Scotland Ryan Jenkins - WAL 0-4 - Loss 3-11, 8-11, 8-11, 7-11

Second Round - Heat 10

Position Name Country Opponent Result Note
Win Segun Toriola Nigeria Kane Townsend - AUS 4-1 - Win 7-11, 11-5, 11-7, 12-10, 11-7
Loss Kane Townsend Australia Segun Toriola - NGR 1-4 - Loss 11-7, 5-11, 7-11, 10-12, 7-11

Second Round - Heat 8

Position Name Country Opponent Result Note
Win Liam Pitchford England Paul McCreery - NIR 4-0 - Win 11-5, 11-5, 11-8, 11-7
Loss Paul McCreery Northern Ireland Liam Pitchford - ENG 0-4 - Loss 5-11, 5-11, 8-11, 7-11

Second Round - Heat 7

Position Name Country Opponent Result Note
Win Bode Abiodun Nigeria Chee Feng Leong - MAS 4-0 - Win 11-2, 11-9, 11-9, 12-10
Loss Leong Chee Feng Malaysia Bode Abiodun - NGR 0-4 - Loss 2-11, 9-11, 9-11, 10-12

Second Round - Heat 6

Position Name Country Opponent Result Note
Win Soumyajit Ghosh India Pierre-Luc Theriault - CAN 4-0 - Win 13-11, 12-10, 11-6, 11-7
Loss Pierre-Luc Thériault Canada Soumyajit Ghosh - IND 0-4 - Loss 11-13, 10-12, 6-11, 7-11

Second Round - Heat 5

Position Name Country Opponent Result Note
Win Hu Li Singapore Rohan Sirisena - SRI 4-0 - Win 11-2, 11-4, 11-7, 11-5
Loss Rohan Sirisena Manamendra Gedara Sri Lanka Hu Li - SIN 0-4 - Loss 2-11, 4-11, 7-11, 5-11

Second Round - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win William Henzell Australia Muhamad Ashraf Haiqal Muhamad Rizal - MAS 4-2 - Win 11-4, 4-11, 11-13, 11-9, 13-11, 11-7
Loss Muhamad Ashraf Haiqal Muhamad Rizal Malaysia William Henzell - AUS 2-4 - Loss 4-11, 11-4, 13-11, 9-11, 11-13, 7-11

Second Round - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Gavin Rumgay Scotland Andre Ho - CAN 4-1 - Win 11-8, 11-8, 11-9, 9-11, 15-13
Loss Andre Ho Canada Gavin Rumgay - SCO 1-4 - Loss 8-11, 8-11, 9-11, 11-9, 13-15

Second Round - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Quadri Aruna Nigeria Stephen Jenkins - WAL 4-0 - Win 11-6, 11-4, 11-3, 11-1
Loss Stephen Jenkins Wales Quadri Aruna - NGR 0-4 - Loss 6-11, 4-11, 3-11, 1-11

Second Round - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ning Gao Singapore Phillip Xiao - NZL 4-0 - Win 11-6, 11-3, 11-8, 11-9
Loss Phillip Xiao New Zealand Ning Gao - SIN 0-4 - Loss 6-11, 3-11, 8-11, 9-11

First Round - Heat 31

Position Name Country Opponent Result Note
Win Dexter St Louis Trinidad & Tobago Peter Graham - NIR 4-2 - Win 11-8, 10-12, 8-11, 11-5, 11-8, 11-9
Loss Peter Graham Northern Ireland Dexter St. Louis - TTO 2-4 - Loss 8-11, 12-10, 11-8, 5-11, 8-11, 9-11

First Round - Heat 30

Position Name Country Opponent Result Note
Win David Powell Australia Akhilen Yogarajah - MRI 4-1 - Win 16-14, 11-4, 11-9, 4-11, 11-7
Loss Akhilen Yogarajah Mauritius David Powell - AUS 1-4 - Loss 14-16, 4-11, 9-11, 11-4, 7-11

First Round - Heat 27

Position Name Country Opponent Result Note
Win Muhd Shakirin Ibrahim Malaysia Manash Chowdhury - BAN 4-0 - Win 11-6, 11-4, 11-9, 12-10
Loss Manash Chowdhury Bangladesh Muhd Shakirin Ibrahim - MAS 0-4 - Loss 6-11, 4-11, 9-11, 10-12

First Round - Heat 26

Position Name Country Opponent Result Note
Win Marios Yiangou Cyprus Kane Watson - JAM 4-1 - Win 10-12, 11-5, 11-9, 11-4, 11-2
Loss Kane Watson Jamaica Marios Yiangou - CYP 1-4 - Loss 12-10, 5-11, 9-11, 4-11, 2-11

First Round - Heat 23

Position Name Country Opponent Result Note
Win TengTeng Liu New Zealand Emmanuel Commey - GHA 4-0 - Win 11-4, 11-9, 11-9, 11-7
Loss Emmanuel Commey Ghana Tengteng Liu - NZL 0-4 - Loss 4-11, 9-11, 9-11, 7-11

First Round - Heat 22

Position Name Country Opponent Result Note
Win Craig Howieson Scotland Dinesh Deshappriya - SRI 4-0 - Win 11-8, 11-6, 11-5, 11-9
Loss Dinesh Deshappriya Pitiyage Don Silva Sri Lanka Craig Howieson - SCO 0-4 - Loss 8-11, 6-11, 5-11, 9-11

First Round - Heat 19

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kane Townsend Australia Paul David - GUY 4-0 - Win 11-3, 11-9, 11-5, 11-9
Loss Paul David Guyana Kane Townsend - AUS 0-4 - Loss 3-11, 9-11, 5-11, 9-11

First Round - Heat 15

Position Name Country Opponent Result Note
Win Paul McCreery Northern Ireland Sean Doherty - SCO 4-0 - Win 11-9, 11-6, 11-3, 11-8
Loss Sean Picton Doherty Scotland Paul McCreery - NIR 0-4 - Loss 9-11, 6-11, 3-11, 8-11

First Round - Heat 14

Position Name Country Opponent Result Note
Win Leong Chee Feng Malaysia Felix Lartey - GHA 4-1 - Win 11-8, 12-10, 11-6, 7-11, 11-8
Loss Felix Lartey Ghana Chee Feng Leong - MAS 1-4 - Loss 8-11, 10-12, 6-11, 11-7, 8-11

First Round - Heat 11

Position Name Country Opponent Result Note
Win Pierre-Luc Thériault Canada Daniel O'Connell - WAL 4-0 - Win 11-9, 11-5, 11-5, 11-6
Loss Daniel O'Connell Wales Pierre-Luc Theriault - CAN 0-4 - Loss 9-11, 5-11, 5-11, 6-11

First Round - Heat 10

Position Name Country Opponent Result Note
Win Rohan Sirisena Manamendra Gedara Sri Lanka Simon Tomlinson - JAM 4-1 - Win 5-11, 11-4, 11-8, 11-7, 12-10
Loss Simon Peter Tomlinson Jamaica Rohan Sirisena - SRI 1-4 - Loss 11-5, 4-11, 8-11, 7-11, 10-12

First Round - Heat 6

Position Name Country Opponent Result Note
Win Andre Ho Canada Udaya Ranasingha - SRI 4-2 - Win 11-5, 9-11, 11-4, 11-7, 8-11, 11-9
Loss Imesh Ranasinghe Sri Lanka Andre Ho - CAN 2-4 - Loss 5-11, 11-9, 4-11, 7-11, 11-8, 9-11

First Round - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Stephen Jenkins Wales Curtis Humphreys - TTO 4-1 - Win 11-3, 11-7, 9-11, 11-3, 11-9
Loss Curtis Humphreys Trinidad & Tobago Stephen Jenkins - WAL 1-4 - Loss 3-11, 7-11, 11-9, 3-11, 9-11

First Round - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Phillip Xiao New Zealand Derek Abrefa - GHA 4-2 - Win 7-11, 11-2, 11-13, 12-10, 11-6, 11-8
Loss Derek Abrefa Ghana Phillip Xiao - NZL 2-4 - Loss 11-7, 2-11, 13-11, 10-12, 6-11, 8-11

Group 22 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Curtis Humphreys Trinidad & Tobago Nicholas Esther - SEY 4-0 - Win 11-8, 11-3, 11-2, 11-8

Group 23 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Felix Lartey Ghana Choy Freddy - KIR 4-0 - Win 11-9, 11-9, 11-6, 11-1

Group 25 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Peter Graham Northern Ireland Jedaiah Pierre - LCA 4-0 - Win 11-0, 11-4, 11-6, 11-9

Group 26 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Simon Peter Tomlinson Jamaica Billy Chan Yook Fo - MRI 4-0 - Win 11-7, 12-10, 12-10, 11-7

Group 29 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Derek Abrefa Ghana Ham Lulu - VAN 4-0 - Win 11-9, 11-9, 11-3, 11-8

Group 30 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Daniel O'Connell Wales Aaron Wilson - TTO 4-0 - Win 11-1, 12-10, 13-11, 11-7

Group 27 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Akhilen Yogarajah Mauritius Abel Somba - MAW 4-1 - Win 11-1, 9-11, 11-1, 11-9, 11-2

Group 24 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Paul David Guyana Yoshua Shing - VAN 4-3 - Win 9-11, 9-11, 7-11, 11-9, 11-5, 11-9, 11-8

Group 22 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Nicholas Esther Seychelles Curtis Humphreys - TTO 0-4 - Loss 8-11, 3-11, 2-11, 8-11

Group 23 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Choy Freddy Kiribati Felix Lartey - GHA 0-4 - Loss 9-11, 9-11, 6-11, 1-11

Group 25 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Jedaiah Pierre St. Lucia Peter Graham - NIR 0-4 - Loss 0-11, 4-11, 6-11, 9-11

Group 26 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Billy Chan Yook Fo Mauritius Simon Tomlinson - JAM 0-4 - Loss 7-11, 10-12, 10-12, 7-11

Group 29 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Ham Lulu Vanuatu Derek Abrefa - GHA 0-4 - Loss 9-11, 9-11, 3-11, 8-11

Group 30 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Aaron Wilson Trinidad & Tobago Daniel O'Connell - WAL 0-4 - Loss 1-11, 10-12, 11-13, 7-11

Group 27 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Abel Somba Malawi Akhilen Yogarajah - MRI 1-4 - Loss 1-11, 11-9, 1-11, 9-11, 2-11

Group 24 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Yoshua Shing Vanuatu Paul David - GUY 3-4 - Loss 11-9, 11-9, 11-7, 9-11, 5-11, 9-11, 8-11

Group 28 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Brian Chan Yook Fo Mauritius Javed Ahmed - BAN 3-4 - Loss 11-5, 11-9, 9-11, 5-11, 13-11, 8-11, 12-14
Win Md. Javed Ahmed Bangladesh Brian Chan Yook Fo - MRI 4-3 - Win 5-11, 9-11, 11-9, 11-5, 11-13, 11-8, 14-12

Group 14 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Muhamad Ashraf Haiqal Muhamad Rizal Malaysia Mark-Anthony Dowell - BAR 4-0 - Win 11-6, 11-7, 11-4, 11-5

Group 15 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kane Townsend Australia Trevor Farley - BAR 4-0 - Win 12-10, 11-7, 11-7, 11-9

Group 16 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ashley Robinson Northern Ireland Omarie Ferdinand - LCA 4-0 - Win 11-1, 11-4, 11-3, 11-4

Group 13 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Stephen Jenkins Wales Stewart Hara - MAW 4-1 - Win 11-5, 11-3, 11-3, 5-11, 11-7

Group 18 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Sean Picton Doherty Scotland Kavir Gaymes Jr - SVG 4-0 - Win 11-3, 11-5, 11-6, 11-4

Group 19 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Imesh Ranasinghe Sri Lanka Teitua Beia - KIR 4-0 - Win 11-6, 11-8, 11-3, 11-6

Group 20 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Manash Chowdhury Bangladesh Alan Resture - TUV 4-0 - Win 11-6, 11-5, 11-3, 11-1

Group 21 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kane Watson Jamaica Dane Taylor - DMA 4-0 - Win 11-9, 11-2, 11-2, 11-7

Group 14 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Mark-Anthony Dowell Barbados Muhamad Ashraf Haiqal Muhamad Rizal - MAS 0-4 - Loss 6-11, 7-11, 4-11, 5-11

Group 15 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Trevor Farley Barbados Kane Townsend - AUS 0-4 - Loss 10-12, 7-11, 7-11, 9-11

Group 16 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Omarie Ferdinand St. Lucia Ashley Robinson - NIR 0-4 - Loss 1-11, 4-11, 3-11, 4-11

Group 18 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Kavir Gaymes Jr St. Vincent & The Grenadines Sean Doherty - SCO 0-4 - Loss 3-11, 5-11, 6-11, 4-11

Group 19 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Teitua Beia Kiribati Udaya Ranasingha - SRI 0-4 - Loss 6-11, 8-11, 3-11, 6-11

Group 20 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Alan Resture Tuvalu Manash Chowdhury - BAN 0-4 - Loss 6-11, 5-11, 3-11, 1-11

Group 21 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Dane Taylor Dominica Kane Watson - JAM 0-4 - Loss 9-11, 2-11, 2-11, 7-11

Group 13 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss STEWART HARA Malawi Stephen Jenkins - WAL 1-4 - Loss 5-11, 3-11, 3-11, 11-5, 7-11

Group 17 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Idi Lewis Guyana John Cordue - NZL 1-4 - Loss 11-9, 5-11, 8-11, 4-11, 12-14
Win John Cordue New Zealand Idi Lewis - GUY 4-1 - Win 9-11, 11-5, 11-8, 11-4, 14-12

Group 24 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Paul David Guyana Geoffrey Loi - PNG 4-0 - Win 11-5, 11-1, 11-4, 11-6

Group 28 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Emmanuel Commey Ghana Javed Ahmed - BAN 4-0 - Win 11-5, 11-4, 12-10, 11-4

Group 24 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Geoffrey Loi Papua New Guinea Paul David - GUY 0-4 - Loss 5-11, 1-11, 4-11, 6-11

Group 26 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Yahya Hassan Mungilwa Tanzania Billy Chan Yook Fo - MRI 0-4 - Loss 4-11, 6-11, 6-11, 5-11

Group 27 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Javier de Shong St. Vincent & The Grenadines Abel Somba - MAW 0-4 - Loss 7-11, 10-12, 4-11, 5-11

Group 28 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Md. Javed Ahmed Bangladesh Emmanuel Commey - GHA 0-4 - Loss 5-11, 4-11, 10-12, 4-11

Group 29 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Mohamed Adam Zahir Maldives Ham Lulu - VAN 0-4 - Loss 4-11, 9-11, 6-11, 3-11

Group 30 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Tabish Khurshid Pakistan Aaron Wilson - TTO 0-4 - Loss 5-11, 9-11, 6-11, 9-11

Group 22 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Masoud Issa Mtalaso Tanzania Nicholas Esther - SEY 1-4 - Loss 6-11, 7-11, 11-7, 3-11, 8-11

Group 23 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Choy Freddy Kiribati Munsif Ahmed - MDV 2-4 - Loss 11-13, 5-11, 12-10, 8-11, 11-9, 6-11

Group 25 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Jedaiah Pierre St. Lucia Samuel Morris - SLE 3-4 - Loss 11-5, 4-11, 9-11, 8-11, 12-10, 11-8, 5-11

Group 26 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Billy Chan Yook Fo Mauritius Yahya Hassan Mungilwa - TAN 4-0 - Win 11-4, 11-6, 11-6, 11-5

Group 27 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Abel Somba Malawi Javier de Shong - SVG 4-0 - Win 11-7, 12-10, 11-4, 11-5

Group 29 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ham Lulu Vanuatu Maizar Adam Zahir - MDV 4-0 - Win 11-4, 11-9, 11-6, 11-3

Group 30 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Aaron Wilson Trinidad & Tobago Tabish Khurshid - PAK 4-0 - Win 11-5, 11-9, 11-6, 11-9

Group 22 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Nicholas Esther Seychelles Masoud Issa Mtalaso - TAN 4-1 - Win 11-6, 11-7, 7-11, 11-3, 11-8

Group 23 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Moosa Ahmed Maldives Choy Freddy - KIR 4-2 - Win 13-11, 11-5, 10-12, 11-8, 9-11, 11-6

Group 25 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Samuel Morris Sierra Leone Jedaiah Pierre - LCA 4-3 - Win 5-11, 11-4, 11-9, 11-8, 10-12, 8-11, 11-5

Group 17 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Dinesh Deshappriya Pitiyage Don Silva Sri Lanka Idi Lewis - GUY 4-1 - Win 7-11, 12-10, 12-10, 11-8, 11-7

Group 13 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss STEWART HARA Malawi Friday Ng'andu - ZAM 0-4 - Loss 4-11, 6-11, 4-11, 8-11

Group 16 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Omarie Ferdinand St. Lucia Muhammad Rameez - PAK 0-4 - Loss 7-11, 6-11, 6-11, 7-11

Group 19 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Teitua Beia Kiribati Dario Laurence - SEY 0-4 - Loss 6-11, 5-11, 9-11, 8-11

Group 20 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Alan Resture Tuvalu Paul Moody Mutambuze - UGA 0-4 - Loss 1-11, 5-11, 4-11, 8-11

Group 21 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Dane Taylor Dominica Anthony Mathenge Ringui - KEN 0-4 - Loss 4-11, 8-11, 3-11, 5-11

Group 15 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Christopher Marsh Jamaica Trevor Farley - BAR 1-4 - Loss 7-11, 3-11, 14-16, 13-11, 6-11

Group 17 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Idi Lewis Guyana Dinesh Deshappriya - SRI 1-4 - Loss 11-7, 10-12, 10-12, 8-11, 7-11

Group 18 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Kavir Gaymes Jr St. Vincent & The Grenadines Amoni Amaniel Tumaini - TAN 1-4 - Loss 5-11, 4-11, 11-8, 11-13, 6-11

Group 14 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Mark-Anthony Dowell Barbados Godfrey Sultan - SEY 3-4 - Loss 11-6, 11-8, 11-5, 9-11, 11-13, 8-11, 8-11

Group 13 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Friday Mufonka Ng'andu Zambia Stewart Hara - MAW 4-0 - Win 11-4, 11-6, 11-4, 11-8

Group 16 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Muhammad Rameez Pakistan Omarie Ferdinand - LCA 4-0 - Win 11-7, 11-6, 11-6, 11-7

Group 19 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Dario Laurence Seychelles Teitua Beia - KIR 4-0 - Win 11-6, 11-5, 11-9, 11-8

Group 20 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Paul Moody Mutambuze Uganda Alan Resture - TUV 4-0 - Win 11-1, 11-5, 11-4, 11-8

Group 21 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Anthony Mathenge Ringui Kenya Dane Taylor - DMA 4-0 - Win 11-4, 11-8, 11-3, 11-5

Group 15 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Trevor Farley Barbados Christopher Marsh - JAM 4-1 - Win 11-7, 11-3, 16-14, 11-13, 11-6

Group 18 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Amoni Amaniel Tumaini Tanzania Kavir Gaymes Jr - SVG 4-1 - Win 11-5, 11-4, 8-11, 13-11, 11-6

Group 14 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Godfrey Sultan Seychelles Mark-Anthony Dowell - BAR 4-3 - Win 6-11, 8-11, 5-11, 11-9, 13-11, 11-8, 11-8

Group 22 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Curtis Humphreys Trinidad & Tobago Masoud Issa Mtalaso - TAN 4-0 - Win 11-5, 11-4, 11-4, 11-7

Group 23 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Felix Lartey Ghana Munsif Ahmed - MDV 4-0 - Win 11-4, 11-6, 11-8, 11-9

Group 25 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Peter Graham Northern Ireland Samuel Morris - SLE 4-0 - Win 11-5, 11-9, 11-5, 11-5

Group 27 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Akhilen Yogarajah Mauritius Javier de Shong - SVG 4-0 - Win 11-3, 11-5, 11-5, 11-3

Group 29 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Derek Abrefa Ghana Maizar Adam Zahir - MDV 4-0 - Win 11-7, 11-8, 11-6, 11-3

Group 30 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Daniel O'Connell Wales Tabish Khurshid - PAK 4-0 - Win 11-8, 11-6, 11-5, 11-2

Group 26 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Simon Peter Tomlinson Jamaica Yahya Hassan Mungilwa - TAN 4-1 - Win 11-5, 4-11, 11-2, 11-4, 11-3

Group 28 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Emmanuel Commey Ghana Brian Chan Yook Fo - MRI 4-2 - Win 7-11, 12-10, 7-11, 11-8, 13-11, 11-3

Group 22 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Masoud Issa Mtalaso Tanzania Curtis Humphreys - TTO 0-4 - Loss 5-11, 4-11, 4-11, 7-11

Group 23 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Moosa Ahmed Maldives Felix Lartey - GHA 0-4 - Loss 4-11, 6-11, 8-11, 9-11

Group 24 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Geoffrey Loi Papua New Guinea Yoshua Shing - VAN 0-4 - Loss 6-11, 3-11, 4-11, 3-11

Group 25 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Samuel Morris Sierra Leone Peter Graham - NIR 0-4 - Loss 5-11, 9-11, 5-11, 5-11

Group 27 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Javier de Shong St. Vincent & The Grenadines Akhilen Yogarajah - MRI 0-4 - Loss 3-11, 5-11, 5-11, 3-11

Group 29 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Mohamed Adam Zahir Maldives Derek Abrefa - GHA 0-4 - Loss 7-11, 8-11, 6-11, 3-11

Group 30 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Tabish Khurshid Pakistan Daniel O'Connell - WAL 0-4 - Loss 8-11, 6-11, 5-11, 2-11

Group 26 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Yahya Hassan Mungilwa Tanzania Simon Tomlinson - JAM 1-4 - Loss 5-11, 11-4, 2-11, 4-11, 3-11

Group 28 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Brian Chan Yook Fo Mauritius Emmanuel Commey - GHA 2-4 - Loss 11-7, 10-12, 11-7, 8-11, 11-13, 3-11

Group 24 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Yoshua Shing Vanuatu Geoffrey Loi - PNG 4-0 - Win 11-6, 11-3, 11-4, 11-3

Group 13 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Stephen Jenkins Wales Friday Ng'andu - ZAM 4-0 - Win 11-7, 11-9, 11-2, 11-5

Group 14 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Muhamad Ashraf Haiqal Muhamad Rizal Malaysia Godfrey Sultan - SEY 4-0 - Win 12-10, 11-3, 11-9, 11-5

Group 15 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kane Townsend Australia Christopher Marsh - JAM 4-0 - Win 11-7, 11-5, 11-4, 11-4

Group 16 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ashley Robinson Northern Ireland Muhammad Rameez - PAK 4-1 - Win 11-6, 11-4, 11-3, 9-11, 11-3

Group 18 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Sean Picton Doherty Scotland Amoni Amaniel Tumaini - TAN 4-0 - Win 11-3, 11-5, 11-1, 11-9

Group 19 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Imesh Ranasinghe Sri Lanka Dario Laurence - SEY 4-0 - Win 12-10, 11-2, 11-4, 11-6

Group 17 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Dinesh Deshappriya Pitiyage Don Silva Sri Lanka John Cordue - NZL 4-1 - Win 7-11, 11-9, 11-9, 11-7, 11-7

Group 20 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Manash Chowdhury Bangladesh Paul Moody Mutambuze - UGA 4-1 - Win 11-9, 7-11, 11-3, 13-11, 11-8

Group 21 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kane Watson Jamaica Anthony Mathenge Ringui - KEN 4-1 - Win 7-11, 11-8, 14-12, 11-5, 11-6

Group 13 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Friday Mufonka Ng'andu Zambia Stephen Jenkins - WAL 0-4 - Loss 7-11, 9-11, 2-11, 5-11

Group 14 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Godfrey Sultan Seychelles Muhamad Ashraf Haiqal Muhamad Rizal - MAS 0-4 - Loss 10-12, 3-11, 9-11, 5-11

Group 15 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Christopher Marsh Jamaica Kane Townsend - AUS 0-4 - Loss 7-11, 5-11, 4-11, 4-11

Group 18 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Amoni Amaniel Tumaini Tanzania Sean Doherty - SCO 0-4 - Loss 3-11, 5-11, 1-11, 9-11

Group 19 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Dario Laurence Seychelles Udaya Ranasingha - SRI 0-4 - Loss 10-12, 2-11, 4-11, 6-11

Group 16 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Muhammad Rameez Pakistan Ashley Robinson - NIR 1-4 - Loss 6-11, 4-11, 3-11, 11-9, 3-11

Group 17 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss John Cordue New Zealand Dinesh Deshappriya - SRI 1-4 - Loss 11-7, 9-11, 9-11, 7-11, 7-11

Group 20 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Paul Moody Mutambuze Uganda Manash Chowdhury - BAN 1-4 - Loss 9-11, 11-7, 3-11, 11-13, 8-11

Group 21 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Anthony Mathenge Ringui Kenya Kane Watson - JAM 1-4 - Loss 11-7, 8-11, 12-14, 5-11, 6-11

Group 10 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Craig Howieson Scotland Andre Freeman - SKN 4-0 - Win 11-4, 11-2, 11-2, 11-1

Group 11 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Leong Chee Feng Malaysia Josh Band - JEY 4-0 - Win 11-4, 16-14, 11-3, 11-6

Group 12 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Rohan Sirisena Manamendra Gedara Sri Lanka Marlon Dyer - DMA 4-0 - Win 11-4, 11-8, 11-2, 11-2

Group 10 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Andre Freeman St. Kitts & Nevis Craig Howieson - SCO 0-4 - Loss 4-11, 2-11, 2-11, 1-11

Group 11 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Joshua Band Jersey Chee Feng Leong - MAS 0-4 - Loss 4-11, 14-16, 3-11, 6-11

Group 12 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Marlon Dyer Dominica Rohan Sirisena - SRI 0-4 - Loss 4-11, 8-11, 2-11, 2-11

Group 1 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Andre Ho Canada Romano Spencer - SVG 4-0 - Win 11-1, 11-4, 11-3, 11-3

Group 2 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Pierre-Luc Thériault Canada Gilton Chelibe - UGA 4-0 - Win 11-8, 11-5, 11-4, 11-2

Group 4 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Marios Yiangou Cyprus Mahmub Billah - BAN 4-0 - Win 11-8, 11-5, 11-8, 11-4

Group 5 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win David Powell Australia Thobo Matlhatsi - BOT 4-0 - Win 11-3, 11-4, 11-2, 11-1

Group 6 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Muhd Shakirin Ibrahim Malaysia Christopher Franklin - GUY 4-0 - Win 11-9, 11-9, 11-3, 11-9

Group 7 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win TengTeng Liu New Zealand Zeesth Naseem - MDV 4-0 - Win 11-2, 11-6, 11-5, 11-3

Group 9 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Paul McCreery Northern Ireland Tyrone Tun - BIZ 4-0 - Win 11-1, 11-4, 11-3, 11-1

Group 3 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Dexter St Louis Trinidad & Tobago Kevin Farley - BAR 4-2 - Win 18-16, 7-11, 8-11, 12-10, 11-8, 11-8

Group 8 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Phillip Xiao New Zealand Kevin Evans Mafabi - UGA 4-2 - Win 9-11, 11-5, 11-7, 13-15, 11-6, 11-5

Group 1 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Romano Spencer St. Vincent & The Grenadines Andre Ho - CAN 0-4 - Loss 1-11, 4-11, 3-11, 3-11

Group 2 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Gilton Chelibe Uganda Pierre-Luc Theriault - CAN 0-4 - Loss 8-11, 5-11, 4-11, 2-11

Group 4 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Khandoker Al Billah Bangladesh Marios Yiangou - CYP 0-4 - Loss 8-11, 5-11, 8-11, 4-11

Group 5 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Thobo Patrick Matlhatsi Botswana David Powell - AUS 0-4 - Loss 3-11, 4-11, 2-11, 1-11

Group 6 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Christopher Franklin Guyana Muhd Shakirin Ibrahim - MAS 0-4 - Loss 9-11, 9-11, 3-11, 9-11

Group 7 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Mohamed Naseem Maldives Tengteng Liu - NZL 0-4 - Loss 2-11, 6-11, 5-11, 3-11

Group 9 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Tyrone Tun Belize Paul McCreery - NIR 0-4 - Loss 1-11, 4-11, 3-11, 1-11

Group 3 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Kevin Farley Barbados Dexter St. Louis - TTO 2-4 - Loss 16-18, 11-7, 11-8, 10-12, 8-11, 8-11

Group 8 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Kevin Evans Mafabi Uganda Phillip Xiao - NZL 2-4 - Loss 11-9, 5-11, 7-11, 15-13, 6-11, 5-11

Group 12 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Marlon Dyer Dominica Calvin Lake - SKN 0-4 - Loss 3-11, 9-11, 8-11, 7-11

Group 10 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Andre Freeman St. Kitts & Nevis Rob Dorovolomo - SOL 1-4 - Loss 7-11, 9-11, 11-7, 10-12, 10-12

Group 11 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Katirakei Tetabo Kiribati Josh Band - JEY 1-4 - Loss 4-11, 7-11, 11-7, 5-11, 8-11

Group 12 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Calvin Lake St. Kitts & Nevis Marlon Dyer - DMA 4-0 - Win 11-3, 11-9, 11-8, 11-7

Group 10 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Rob Dorovolomo Solomon Islands Andre Freeman - SKN 4-1 - Win 11-7, 11-9, 7-11, 12-10, 12-10

Group 11 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Joshua Band Jersey Katirakei Tetabo - KIR 4-1 - Win 11-4, 11-7, 7-11, 11-5, 11-8

Group 2 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Alan Lin Vanuatu Gilton Chelibe - UGA 0-4 - Loss 9-11, 8-11, 2-11, 12-14

Group 3 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Michael Owuor Otieno Kenya Kevin Farley - BAR 0-4 - Loss 3-11, 9-11, 2-11, 9-11

Group 5 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Thobo Patrick Matlhatsi Botswana Peter Muturi - KEN 0-4 - Loss 10-12, 7-11, 6-11, 7-11

Group 7 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Gasika Sepa Simoi Papua New Guinea Zeesth Naseem - MDV 0-4 - Loss 3-11, 5-11, 3-11, 10-12

Group 8 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Noel Sichalwe Kasanda Zambia Kevin Evans Mafabi - UGA 0-4 - Loss 13-15, 8-11, 3-11, 9-11

Group 9 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Tyrone Tun Belize Khethang Mothibi - LES 0-4 - Loss 7-11, 8-11, 11-13, 10-12

Group 1 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss David Loi Papua New Guinea Romano Spencer - SVG 1-4 - Loss 11-13, 13-11, 9-11, 7-11, 8-11

Group 6 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Craig Gascoyne Jersey Christopher Franklin - GUY 1-4 - Loss 10-12, 10-12, 11-7, 5-11, 6-11

Group 4 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Simasiku Kalaluka Zambia Mahmub Billah - BAN 3-4 - Loss 11-9, 5-11, 11-8, 3-11, 8-11, 11-8, 3-11

Group 2 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Gilton Chelibe Uganda Alan Lin - VAN 4-0 - Win 11-9, 11-8, 11-2, 14-12

Group 3 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kevin Farley Barbados Michael Owuor Otieno - KEN 4-0 - Win 11-3, 11-9, 11-2, 11-9

Group 5 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Peter Muturi Kenya Thobo Matlhatsi - BOT 4-0 - Win 12-10, 11-7, 11-6, 11-7

Group 7 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mohamed Naseem Maldives Gasika Lahui Sepa Simoi - PNG 4-0 - Win 11-3, 11-5, 11-3, 12-10

Group 8 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kevin Evans Mafabi Uganda Noel Kasanda - ZAM 4-0 - Win 15-13, 11-8, 11-3, 11-9

Group 9 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Khethang Mothibi Lesotho Tyrone Tun - BIZ 4-0 - Win 11-7, 11-8, 13-11, 12-10

Group 1 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Romano Spencer St. Vincent & The Grenadines David Loi - PNG 4-1 - Win 13-11, 11-13, 11-9, 11-7, 11-8

Group 6 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Christopher Franklin Guyana Craig Gascoyne - JEY 4-1 - Win 12-10, 12-10, 7-11, 11-5, 11-6

Group 4 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Khandoker Al Billah Bangladesh Simasiku Kalaluka - ZAM 4-3 - Win 9-11, 11-5, 8-11, 11-3, 11-8, 8-11, 11-3

Group 10 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Craig Howieson Scotland Rob Dorovolomo - SOL 4-0 - Win 11-4, 11-3, 11-2, 11-2

Group 11 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Leong Chee Feng Malaysia Katirakei Tetabo - KIR 4-0 - Win 11-4, 11-3, 11-4, 11-1

Group 12 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Rohan Sirisena Manamendra Gedara Sri Lanka Calvin Lake - SKN 4-0 - Win 11-2, 11-2, 11-7, 11-5

Group 10 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Rob Dorovolomo Solomon Islands Craig Howieson - SCO 0-4 - Loss 4-11, 3-11, 2-11, 2-11

Group 11 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Katirakei Tetabo Kiribati Chee Feng Leong - MAS 0-4 - Loss 4-11, 3-11, 4-11, 1-11

Group 12 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Calvin Lake St. Kitts & Nevis Rohan Sirisena - SRI 0-4 - Loss 2-11, 2-11, 7-11, 5-11

Group 1 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Andre Ho Canada David Loi - PNG 4-0 - Win 11-1, 11-1, 11-1, 11-4

Group 2 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Pierre-Luc Thériault Canada Alan Lin - VAN 4-0 - Win 11-1, 11-4, 11-6, 11-6

Group 3 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Dexter St Louis Trinidad & Tobago Michael Owuor Otieno - KEN 4-0 - Win 11-4, 11-1, 11-3, 11-6

Group 4 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Marios Yiangou Cyprus Simasiku Kalaluka - ZAM 4-0 - Win 11-6, 11-3, 11-2, 11-1

Group 5 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win David Powell Australia Peter Muturi - KEN 4-0 - Win 11-4, 11-9, 11-8, 11-5

Group 7 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win TengTeng Liu New Zealand Gasika Lahui Sepa Simoi - PNG 4-0 - Win 11-3, 11-2, 11-1, 11-4

Group 8 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Phillip Xiao New Zealand Noel Kasanda - ZAM 4-0 - Win 11-3, 11-5, 11-4, 11-3

Group 9 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Paul McCreery Northern Ireland Khethang Mothibi - LES 4-0 - Win 11-2, 11-4, 11-2, 11-4

Group 6 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Muhd Shakirin Ibrahim Malaysia Craig Gascoyne - JEY 4-1 - Win 11-6, 11-9, 9-11, 11-9, 11-4, 0-0

Group 1 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss David Loi Papua New Guinea Andre Ho - CAN 0-4 - Loss 1-11, 1-11, 1-11, 4-11

Group 2 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Alan Lin Vanuatu Pierre-Luc Theriault - CAN 0-4 - Loss 1-11, 4-11, 6-11, 6-11

Group 3 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Michael Owuor Otieno Kenya Dexter St. Louis - TTO 0-4 - Loss 4-11, 1-11, 3-11, 6-11

Group 4 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Simasiku Kalaluka Zambia Marios Yiangou - CYP 0-4 - Loss 6-11, 3-11, 2-11, 1-11

Group 5 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Peter Muturi Kenya David Powell - AUS 0-4 - Loss 4-11, 9-11, 8-11, 5-11

Group 7 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Gasika Sepa Simoi Papua New Guinea Tengteng Liu - NZL 0-4 - Loss 3-11, 2-11, 1-11, 4-11

Group 8 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Noel Sichalwe Kasanda Zambia Phillip Xiao - NZL 0-4 - Loss 3-11, 5-11, 4-11, 3-11

Group 9 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Khethang Mothibi Lesotho Paul McCreery - NIR 0-4 - Loss 2-11, 4-11, 2-11, 4-11

Group 6 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Craig Gascoyne Jersey Muhd Shakirin Ibrahim - MAS 1-4 - Loss 6-11, 9-11, 11-9, 9-11, 4-11, 0-0