Athletes & Results

Table Tennis Singles - Women Glasgow 2014

Select an option below to search the CGF archive database (1930-2014) for:

* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
* Required
Clear
* Required
Clear
* Required
Clear

Table Tennis Singles - Women Glasgow 2014

Gold Medal Match

Position Name Country Opponent Result Note
1 - Gold Tianwei Feng Singapore Mengyu Yu - SIN 4-1 - Win 11-7, 11-8, 11-9, 10-12, 11-2
2 - Silver Mengyu Yu Singapore Tianwei Feng - SIN 1-4 - Loss 7-11, 8-11, 9-11, 12-10, 2-11

Bronze Medal Match

Position Name Country Opponent Result Note
3 - Bronze Ye Lin Singapore Jian Fang Lay - AUS 4-0 - Win 11-5, 11-4, 11-7, 11-7
4 Jian Fang Lay Australia Ye Lin - SIN 0-4 - Loss 5-11, 4-11, 7-11, 7-11

Semi-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mengyu Yu Singapore Jian Fang Lay - AUS 4-0 - Win 11-3, 11-8, 11-8, 11-6
Loss Jian Fang Lay Australia Mengyu Yu - SIN 0-4 - Loss 3-11, 8-11, 8-11, 6-11

Semi-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Tianwei Feng Singapore Ye Lin - SIN 4-1 - Win 13-11, 9-11, 11-9, 12-10, 11-8
Loss Ye Lin Singapore Tianwei Feng - SIN 1-4 - Loss 11-13, 11-9, 9-11, 10-12, 8-11

Quarter-finals - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mengyu Yu Singapore Mo Zhang - CAN 4-1 - Win 11-9, 11-6, 5-11, 11-9, 11-9
Loss Mo Zhang Canada Mengyu Yu - SIN 1-4 - Loss 9-11, 6-11, 11-5, 9-11, 9-11

Quarter-finals - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Jian Fang Lay Australia Naomi Owen - WAL 4-1 - Win 11-9, 7-11, 11-9, 12-10, 11-7
Loss Naomi Owen Wales Jian Fang Lay - AUS 1-4 - Loss 9-11, 11-7, 9-11, 10-12, 7-11

Quarter-finals - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ye Lin Singapore Manika Batra - IND 4-1 - Win 11-4, 11-2, 5-11, 11-7, 11-7
Loss Manika Batra India Ye Lin - SIN 1-4 - Loss 4-11, 2-11, 11-5, 7-11, 7-11

Quarter-finals - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Tianwei Feng Singapore Lee Wei Beh - MAS 4-0 - Win 11-2, 11-5, 11-3, 11-6
Loss Beh Lee Wei Malaysia Tianwei Feng - SIN 0-4 - Loss 2-11, 5-11, 3-11, 6-11

Third Round - Heat 8

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mengyu Yu Singapore Shamini Kumaresan - IND 4-1 - Win 9-11, 11-5, 16-14, 11-4, 11-9
Loss Shamini Kumaresan India Mengyu Yu - SIN 1-4 - Loss 11-9, 5-11, 14-16, 4-11, 9-11

Third Round - Heat 7

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mo Zhang Canada Karen Li - NZL 4-0 - Win 11-5, 12-10, 11-2, 11-7
Loss Karen Jin Li New Zealand Mo Zhang - CAN 0-4 - Loss 5-11, 10-12, 2-11, 7-11

Third Round - Heat 6

Position Name Country Opponent Result Note
Win Jian Fang Lay Australia Madhurika Suhas Patkar - IND 4-3 - Win 11-8, 11-7, 10-12, 7-11, 9-11, 11-8, 11-7
Loss Madhurika Suhas Patkar India Jian Fang Lay - AUS 3-4 - Loss 8-11, 7-11, 12-10, 11-7, 11-9, 8-11, 7-11

Third Round - Heat 5

Position Name Country Opponent Result Note
Win Naomi Owen Wales Joanna Drinkhall - ENG 4-1 - Win 12-10, 8-11, 11-7, 11-7, 11-6
Loss Joanna Parker England Naomi Owen - WAL 1-4 - Loss 10-12, 11-8, 7-11, 7-11, 6-11

Third Round - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ye Lin Singapore Kelly Sibley - ENG 4-1 - Win 11-4, 11-9, 5-11, 11-8, 11-3
Loss Kelly Sibley England Ye Lin - SIN 1-4 - Loss 4-11, 9-11, 11-5, 8-11, 3-11

Third Round - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Manika Batra India Anqi Luo - CAN 4-2 - Win 11-13, 11-7, 8-11, 11-2, 11-7, 11-9
Loss Anqi Luo Canada Manika Batra - IND 2-4 - Loss 13-11, 7-11, 11-8, 2-11, 7-11, 9-11

Third Round - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Beh Lee Wei Malaysia Chunli Li - NZL 4-3 - Win 11-9, 8-11, 7-11, 11-8, 11-9, 10-12, 12-10
Loss Chunli Li New Zealand Lee Wei Beh - MAS 3-4 - Loss 9-11, 11-8, 11-7, 8-11, 9-11, 12-10, 10-12

Third Round - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Tianwei Feng Singapore Zhenhua Dederko - AUS 4-1 - Win 11-9, 7-11, 11-7, 11-9, 11-8
Loss Zhenhua Dederko Australia Tianwei Feng - SIN 1-4 - Loss 9-11, 11-7, 7-11, 9-11, 8-11

Second Round - Heat 16

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mengyu Yu Singapore Tin-Tin Ho - ENG 4-1 - Win 11-7, 13-15, 11-1, 11-5, 11-2
Loss Tin-Tin Ho England Mengyu Yu - SIN 1-4 - Loss 7-11, 15-13, 1-11, 5-11, 2-11

Second Round - Heat 15

Position Name Country Opponent Result Note
Win Shamini Kumaresan India Ganiat Ogundele - NGR 4-3 - Win 11-3, 6-11, 11-4, 9-11, 11-9, 8-11, 11-7
Loss Ganiat Ogundele Nigeria Shamini Kumaresan - IND 3-4 - Loss 3-11, 11-6, 4-11, 11-9, 9-11, 11-8, 7-11

Second Round - Heat 14

Position Name Country Opponent Result Note
Win Karen Jin Li New Zealand Ying Ho - MAS 4-0 - Win 11-5, 11-9, 12-10, 11-5
Loss Ho Ying Malaysia Karen Li - NZL 0-4 - Loss 5-11, 9-11, 10-12, 5-11

Second Round - Heat 13

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mo Zhang Canada Alice Loveridge - GGY 4-0 - Win 11-8, 11-3, 11-5, 11-6
Loss Alice Loveridge Guernsey Mo Zhang - CAN 0-4 - Loss 8-11, 3-11, 5-11, 6-11

Second Round - Heat 12

Position Name Country Opponent Result Note
Win Jian Fang Lay Australia Ashley Givan - NIR 4-0 - Win 11-2, 11-9, 11-4, 11-7
Loss Ashley Givan Northern Ireland Jian Fang Lay - AUS 0-4 - Loss 2-11, 9-11, 4-11, 7-11

Second Round - Heat 11

Position Name Country Opponent Result Note
Win Madhurika Suhas Patkar India Ishara Madurangi - SRI 4-0 - Win 12-10, 11-9, 11-6, 15-13
Loss Ishara Madurangi Darshika Manikku Badu Sri Lanka Madhurika Suhas Patkar - IND 0-4 - Loss 10-12, 9-11, 6-11, 13-15

Second Round - Heat 9

Position Name Country Opponent Result Note
Win Joanna Parker England Offiong Edem - NGR 4-0 - Win 11-6, 11-8, 11-3, 11-8
Loss Offiong Edem Nigeria Joanna Drinkhall - ENG 0-4 - Loss 6-11, 8-11, 3-11, 8-11

Second Round - Heat 8

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ye Lin Singapore Megan Phillips - WAL 4-1 - Win 11-7, 4-11, 11-2, 11-8, 11-3
Loss Megan Phillips Wales Ye Lin - SIN 1-4 - Loss 7-11, 11-4, 2-11, 8-11, 3-11

Second Round - Heat 7

Position Name Country Opponent Result
Kelly Sibley England Sock Khim Ng - MAS WO
Loss Ng Sock Khim Malaysia Kelly Sibley - ENG - - Loss

Second Round - Heat 6

Position Name Country Opponent Result Note
Win Anqi Luo Canada Ziyu Zhang - AUS 4-3 - Win 6-11, 11-5, 11-9, 12-10, 4-11, 8-11, 11-5
Loss Ziyu Zhang Australia Anqi Luo - CAN 3-4 - Loss 11-6, 5-11, 9-11, 10-12, 11-4, 11-8, 5-11

Second Round - Heat 10

Position Name Country Opponent Result Note
Win Naomi Owen Wales Rheann Chung - TTO 4-1 - Win 11-5, 11-9, 9-11, 11-9, 11-8
Loss Rheann Chung Trinidad & Tobago Naomi Owen - WAL 1-4 - Loss 5-11, 9-11, 11-9, 9-11, 8-11

Second Round - Heat 5

Position Name Country Opponent Result Note
Win Manika Batra India Annie Yang - NZL 4-0 - Win 11-5, 11-3, 11-6, 11-6
Loss Annie Yang New Zealand Manika Batra - IND 0-4 - Loss 5-11, 3-11, 6-11, 6-11

Second Round - Heat 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win Chunli Li New Zealand Amanda Mogey - NIR 4-0 - Win 11-2, 11-3, 11-4, 12-10
Loss Amanda Mogey Northern Ireland Chunli Li - NZL 0-4 - Loss 2-11, 3-11, 4-11, 10-12

Second Round - Heat 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Beh Lee Wei Malaysia Aleena Edwards - TTO 4-0 - Win 11-4, 11-4, 11-6, 11-4
Loss Aleena Edwards Trinidad & Tobago Lee Wei Beh - MAS 0-4 - Loss 4-11, 4-11, 6-11, 4-11

Second Round - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Zhenhua Dederko Australia Charlotte Carey - WAL 4-3 - Win 11-1, 9-11, 11-8, 8-11, 11-8, 7-11, 11-7
Loss Charlotte Carey Wales Zhenhua Dederko - AUS 3-4 - Loss 1-11, 11-9, 8-11, 11-8, 8-11, 11-7, 7-11

Second Round - Heat 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Tianwei Feng Singapore Cecilia Akpan - NGR 4-0 - Win 11-9, 11-9, 11-5, 11-4
Loss Cecilia Akpan Nigeria Tianwei Feng - SIN 0-4 - Loss 9-11, 9-11, 5-11, 4-11

First Round - Heat 7

Position Name Country Opponent Result Note
Win Amanda Mogey Northern Ireland Betty Guo - CAN 4-0 - Win 11-9, 11-4, 11-8, 11-8
Loss Betty Guo Canada Amanda Mogey - NIR 0-4 - Loss 9-11, 4-11, 8-11, 8-11

First Round - Heat 26

Position Name Country Opponent Result Note
Win Alice Loveridge Guernsey Widaad Gukhool - MRI 4-2 - Win 11-7, 9-11, 11-9, 11-8, 8-11, 11-5
Loss Widaad Gukhool Mauritius Alice Loveridge - GGY 2-4 - Loss 7-11, 11-9, 9-11, 8-11, 11-8, 5-11

First Round - Heat 23

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ashley Givan Northern Ireland Trenace Lowe - GUY 4-0 - Win 11-7, 11-8, 11-7, 11-3
Loss Trenace Lowe Guyana Ashley Givan - NIR 0-4 - Loss 7-11, 8-11, 7-11, 3-11

First Round - Heat 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Cecilia Akpan Nigeria Lynda Flaws - SCO 4-0 - Win 11-3, 11-7, 11-5, 11-7
Loss Lynda Flaws Scotland Cecilia Akpan - NGR 0-4 - Loss 3-11, 7-11, 5-11, 7-11

First Round - Heat 18

Position Name Country Opponent Result Note
Win Offiong Edem Nigeria Shenique Clare - JAM 4-1 - Win 10-12, 11-9, 11-5, 11-8, 11-7
Loss Shenique Clare Jamaica Offiong Edem - NGR 1-4 - Loss 12-10, 9-11, 5-11, 8-11, 7-11

First Round - Heat 15

Position Name Country Opponent Result Note
Win Megan Phillips Wales Chelsea Edghill - GUY 4-3 - Win 11-6, 10-12, 14-12, 6-11, 10-12, 11-7, 11-7
Loss Chelsea Edghill Guyana Megan Phillips - WAL 3-4 - Loss 6-11, 12-10, 12-14, 11-6, 12-10, 7-11, 7-11

First Round - Heat 10

Position Name Country Opponent Result Note
Win Annie Yang New Zealand Dawn Morgan - GGY 4-0 - Win 11-7, 11-2, 11-6, 11-6
Loss Dawn Morgan Guernsey Annie Yang - NZL 0-4 - Loss 7-11, 2-11, 6-11, 6-11

Group 16 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Aleena Edwards Trinidad & Tobago Krystle Harvey - BAR 2-4 - Loss 11-6, 10-12, 6-11, 5-11, 11-8, 8-11

Group 17 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ashley Givan Northern Ireland Isabelle Chowree - MRI 4-0 - Win 14-12, 11-4, 11-3, 11-9

Group 19 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Betty Guo Canada Celia Baah-Danso - GHA 4-0 - Win 11-8, 11-5, 11-7, 11-7

Group 20 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Dawn Morgan Guernsey Corinna Whitaker - SCO 4-0 - Win 11-9, 12-10, 11-7, 11-9

Group 21 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Chelsea Edghill Guyana Cynthia Kwabi - GHA 4-0 - Win 11-7, 11-8, 11-6, 11-8

Group 23 - Game 4

Position Name Country Opponent Result Note
Win Widaad Gukhool Mauritius Sejal Dipan Thakkar - KEN 4-0 - Win 11-5, 11-7, 11-7, 11-2

Group 22 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Shenique Clare Jamaica Sherrice Felix - BAR 4-1 - Win 11-7, 11-5, 9-11, 11-7, 11-7

Group 18 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Lynda Flaws Scotland Yvonne Foster - JAM 4-3 - Win 11-6, 8-11, 11-2, 12-10, 9-11, 11-13, 11-9

Group 17 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Isabelle Chowree Mauritius Ashley Givan - NIR 0-4 - Loss 12-14, 4-11, 3-11, 9-11

Group 19 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Celia Baah-Danso Ghana Betty Guo - CAN 0-4 - Loss 8-11, 5-11, 7-11, 7-11

Group 20 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Corinna Whitaker Scotland Dawn Morgan - GGY 0-4 - Loss 9-11, 10-12, 7-11, 9-11

Group 21 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Cynthia Kwabi Ghana Chelsea Edghill - GUY 0-4 - Loss 7-11, 8-11, 6-11, 8-11

Group 23 - Game 4

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Sejal Dipan Thakkar Kenya Widaad Gukhool - MRI 0-4 - Loss 5-11, 7-11, 7-11, 2-11

Group 22 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Sherrice Felix Barbados Shenique Clare - JAM 1-4 - Loss 7-11, 5-11, 11-9, 7-11, 7-11

Group 18 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Yvonne Foster Jamaica Lynda Flaws - SCO 3-4 - Loss 6-11, 11-8, 2-11, 10-12, 11-9, 13-11, 9-11

Group 23 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Mueena Mohamed Maldives Anolyn Lulu - VAN 3-4 - Loss 11-8, 10-12, 6-11, 8-11, 14-12, 11-5, 3-11

Group 16 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Krystal Harvey Barbados Aleena Edwards - TTO 4-2 - Win 6-11, 12-10, 11-6, 11-5, 8-11, 11-8

Group 23 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Anolyn Lulu Vanuatu Mueena Mohamed - MDV 4-3 - Win 8-11, 12-10, 11-6, 11-8, 12-14, 5-11, 11-3

Group 20 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Dawn Morgan Guernsey Nthabeleng Mokeki - LES 4-0 - Win 11-6, 11-3, 11-2, 11-4

Group 21 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Chelsea Edghill Guyana Magdeline Tshepiso Rebatenne - BOT 4-0 - Win 11-3, 11-3, 11-2, 11-5

Group 22 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Shenique Clare Jamaica Bernice Borquaye - GHA 4-2 - Win 12-10, 7-11, 4-11, 11-9, 11-5, 11-8

Group 23 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Widaad Gukhool Mauritius Anolyn Lulu - VAN 4-2 - Win 11-6, 11-8, 11-13, 9-11, 11-7, 11-9

Group 17 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Dadrian Lewis Jamaica Isabelle Chowree - MRI 0-4 - Loss 8-11, 8-11, 4-11, 5-11

Group 18 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Angelisa Freeman St. Kitts & Nevis Yvonne Foster - JAM 0-4 - Loss 1-11, 4-11, 5-11, 5-11

Group 20 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Nthabeleng Mokeki Lesotho Dawn Morgan - GGY 0-4 - Loss 6-11, 3-11, 2-11, 4-11

Group 21 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Magdeline tshepiso Rebatenne Botswana Chelsea Edghill - GUY 0-4 - Loss 3-11, 3-11, 2-11, 5-11

Group 16 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Krystal Harvey Barbados Kelsey le Maistre - JEY 1-4 - Loss 9-11, 4-11, 9-11, 11-8, 9-11

Group 23 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Sejal Dipan Thakkar Kenya Mueena Mohamed - MDV 1-4 - Loss 11-6, 9-11, 9-11, 6-11, 7-11

Group 19 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Anthonette Riley Barbados Celia Baah-Danso - GHA 2-4 - Loss 7-11, 3-11, 8-11, 11-7, 11-6, 9-11

Group 22 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Bernice Borquaye Ghana Shenique Clare - JAM 2-4 - Loss 10-12, 11-7, 11-4, 9-11, 5-11, 8-11

Group 23 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Anolyn Lulu Vanuatu Widaad Gukhool - MRI 2-4 - Loss 6-11, 8-11, 13-11, 11-9, 7-11, 9-11

Group 17 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Isabelle Chowree Mauritius Dadrian Lewis - JAM 4-0 - Win 11-8, 11-8, 11-4, 11-5

Group 18 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Yvonne Foster Jamaica Angelisa Freeman - SKN 4-0 - Win 11-1, 11-4, 11-5, 11-5

Group 16 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Kelsey Le Maistre Jersey Krystle Harvey - BAR 4-1 - Win 11-9, 11-4, 11-9, 8-11, 11-9

Group 23 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Mueena Mohamed Maldives Sejal Dipan Thakkar - KEN 4-1 - Win 6-11, 11-9, 11-9, 11-6, 11-7

Group 19 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Celia Baah-Danso Ghana Anthonette Riley - BAR 4-2 - Win 11-7, 11-3, 11-8, 7-11, 6-11, 11-9

Group 16 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Aleena Edwards Trinidad & Tobago Kelsey le Maistre - JEY 4-1 - Win 11-6, 7-11, 11-9, 11-5, 11-4

Group 17 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ashley Givan Northern Ireland Dadrian Lewis - JAM 4-1 - Win 11-4, 11-4, 11-9, 10-12, 11-7

Group 18 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Lynda Flaws Scotland Angelisa Freeman - SKN 4-0 - Win 11-9, 11-5, 11-6, 11-2

Group 19 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Betty Guo Canada Anthonette Riley - BAR 4-0 - Win 11-3, 11-7, 11-7, 11-2

Group 23 - Game 6

Position Name Country Opponent Result Note
Win Widaad Gukhool Mauritius Mueena Mohamed - MDV 4-1 - Win 11-3, 11-3, 11-3, 2-11, 11-9

Group 18 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Angelisa Freeman St. Kitts & Nevis Lynda Flaws - SCO 0-4 - Loss 9-11, 5-11, 6-11, 2-11

Group 19 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Anthonette Riley Barbados Betty Guo - CAN 0-4 - Loss 3-11, 7-11, 7-11, 2-11

Group 20 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Nthabeleng Mokeki Lesotho Corinna Whitaker - SCO 0-4 - Loss 2-11, 2-11, 1-11, 1-11

Group 16 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Kelsey Le Maistre Jersey Aleena Edwards - TTO 1-4 - Loss 6-11, 11-7, 9-11, 5-11, 4-11

Group 17 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Dadrian Lewis Jamaica Ashley Givan - NIR 1-4 - Loss 4-11, 4-11, 9-11, 12-10, 7-11

Group 21 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Magdeline tshepiso Rebatenne Botswana Cynthia Kwabi - GHA 1-4 - Loss 7-11, 9-11, 12-10, 2-11, 8-11

Group 22 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Sherrice Felix Barbados Bernice Borquaye - GHA 1-4 - Loss 8-11, 9-11, 11-3, 7-11, 9-11

Group 23 - Game 5

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Sejal Dipan Thakkar Kenya Anolyn Lulu - VAN 1-4 - Loss 5-11, 12-10, 6-11, 3-11, 4-11

Group 23 - Game 6

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Mueena Mohamed Maldives Widaad Gukhool - MRI 1-4 - Loss 3-11, 3-11, 3-11, 11-2, 9-11

Group 20 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Corinna Whitaker Scotland Nthabeleng Mokeki - LES 4-0 - Win 11-2, 11-2, 11-1, 11-1

Group 21 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Cynthia Kwabi Ghana Magdeline Tshepiso Rebatenne - BOT 4-1 - Win 11-7, 11-9, 10-12, 11-2, 11-8

Group 22 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Bernice Borquaye Ghana Sherrice Felix - BAR 4-1 - Win 11-8, 11-9, 3-11, 11-7, 11-9

Group 23 - Game 5

Position Name Country Opponent Result Note
Win Anolyn Lulu Vanuatu Sejal Dipan Thakkar - KEN 4-1 - Win 11-5, 10-12, 11-6, 11-3, 11-4

Group 10 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ziyu Zhang Australia Deborah Wong Yuen Kwong - MRI 4-0 - Win 11-9, 11-2, 11-3, 11-5

Group 11 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ho Ying Malaysia Della Mgenya Njani - KEN 4-0 - Win 11-5, 11-5, 11-1, 11-1

Group 12 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Megan Phillips Wales Larrysa Dover - DMA 4-0 - Win 11-4, 11-3, 11-3, 11-4

Group 14 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ng Sock Khim Malaysia Erandi Warusawithana - SRI 4-2 - Win 9-11, 11-2, 11-2, 11-7, 8-11, 11-5

Group 13 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Trenace Lowe Guyana Fathimath Jumana Nimal - MDV 4-1 - Win 11-9, 11-7, 12-14, 12-10, 11-2

Group 10 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Deborah Wong Yuen Kwong Mauritius Ziyu Zhang - AUS 0-4 - Loss 9-11, 2-11, 3-11, 5-11

Group 11 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Della Mgenya Njani Kenya Ying Ho - MAS 0-4 - Loss 5-11, 5-11, 1-11, 1-11

Group 12 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Larrysa Dover Dominica Megan Phillips - WAL 0-4 - Loss 4-11, 3-11, 3-11, 4-11

Group 15 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Pareina Matariki Vanuatu Gillian Edwards - SCO 0-4 - Loss 6-11, 7-11, 4-11, 5-11

Group 13 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Fathimath Jumana Nimal Maldives Trenace Lowe - GUY 1-4 - Loss 9-11, 7-11, 14-12, 10-12, 2-11

Group 14 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Erandi Warusavithana Sri Lanka Sock Khim Ng - MAS 2-4 - Loss 11-9, 2-11, 2-11, 7-11, 11-8, 5-11

Group 15 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Gillian Edwards Scotland Pareina Matariki - VAN 4-0 - Win 11-6, 11-7, 11-4, 11-5

Group 1 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Tin-Tin Ho England Shiura Shareef - MDV 4-0 - Win 11-7, 11-9, 11-6, 11-7

Group 2 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Charlotte Carey Wales Natalie Cummings - GUY 4-0 - Win 11-7, 11-6, 11-7, 11-7

Group 3 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Offiong Edem Nigeria Unica Velox - SVG 4-0 - Win 11-2, 11-2, 11-2, 11-2

Group 4 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Rheann Chung Trinidad & Tobago Neema Dennis Mwaisyula - TAN 4-0 - Win 11-5, 11-4, 11-5, 11-2

Group 5 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Cecilia Akpan Nigeria Boitshwarelo Butale - BOT 4-0 - Win 11-1, 11-5, 11-6, 11-4

Group 7 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Amanda Mogey Northern Ireland Farwa Babar - PAK 4-0 - Win 11-2, 11-9, 11-2, 11-4

Group 8 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ganiat Ogundele Nigeria Agnes Wiron Ngodoki - TAN 4-0 - Win 12-10, 11-3, 13-11, 11-8

Group 9 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ishara Madurangi Darshika Manikku Badu Sri Lanka Ludia Magandlen Natunga - UGA 4-0 - Win 11-7, 11-9, 11-7, 11-6

Group 6 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Win Annie Yang New Zealand Emma Ludlow - NIR 4-2 - Win 11-8, 9-11, 11-2, 9-11, 12-10, 11-8

Group 1 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Aminath Shareef Maldives Tin-Tin Ho - ENG 0-4 - Loss 7-11, 9-11, 6-11, 7-11

Group 2 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Natalie Cummings Guyana Charlotte Carey - WAL 0-4 - Loss 7-11, 6-11, 7-11, 7-11

Group 3 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Unica Velox St. Vincent & The Grenadines Offiong Edem - NGR 0-4 - Loss 2-11, 2-11, 2-11, 2-11

Group 4 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Neema Dennis Mwaisyula Tanzania Rheann Chung - TTO 0-4 - Loss 5-11, 4-11, 5-11, 2-11

Group 5 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Boitshwarelo Butale Botswana Cecilia Akpan - NGR 0-4 - Loss 1-11, 5-11, 6-11, 4-11

Group 7 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Farwa Babar Pakistan Amanda Mogey - NIR 0-4 - Loss 2-11, 9-11, 2-11, 4-11

Group 8 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Agnes Wiron Ngodoki Tanzania Ganiat Ogundele - NGR 0-4 - Loss 10-12, 3-11, 11-13, 8-11

Group 9 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Ludia Magandlen Natunga Uganda Ishara Madurangi - SRI 0-4 - Loss 7-11, 9-11, 7-11, 6-11

Group 6 - Game 2

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Emma Ludlow Northern Ireland Annie Yang - NZL 2-4 - Loss 8-11, 11-9, 2-11, 11-9, 10-12, 8-11

Group 14 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ng Sock Khim Malaysia Mwamvita Abdu Mohamed - TAN 4-0 - Win 11-6, 11-2, 11-5, 11-1

Group 15 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Alice Loveridge Guernsey Pareina Matariki - VAN 4-0 - Win 11-5, 11-2, 11-4, 11-4

Group 10 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Samantha Loi Papua New Guinea Deborah Wong Yuen Kwong - MRI 0-4 - Loss 5-11, 2-11, 3-11, 4-11

Group 11 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Laura Sinon Seychelles Della Mgenya Njani - KEN 0-4 - Loss 9-11, 2-11, 8-11, 9-11

Group 12 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Larrysa Dover Dominica Anniesa Benstrong - SEY 0-4 - Loss 1-11, 4-11, 4-11, 6-11

Group 14 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Mwamvita Abdu Mohamed Tanzania Sock Khim Ng - MAS 0-4 - Loss 6-11, 2-11, 5-11, 1-11

Group 15 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Pareina Matariki Vanuatu Alice Loveridge - GGY 0-4 - Loss 5-11, 2-11, 4-11, 4-11

Group 13 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Fathimath Jumana Nimal Maldives Hansani Piumila - SRI 1-4 - Loss 7-11, 9-11, 11-9, 6-11, 9-11

Group 10 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Deborah Wong Yuen Kwong Mauritius Samantha Loi - PNG 4-0 - Win 11-5, 11-2, 11-3, 11-4

Group 11 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Della Mgenya Njani Kenya Laura Sinon - SEY 4-0 - Win 11-9, 11-2, 11-8, 11-9

Group 12 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Anniesa Benstrong Seychelles Larrysa Dover - DMA 4-0 - Win 11-1, 11-4, 11-4, 11-6

Group 13 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Hansani Piumila Sri Lanka Fathimath Jumana Nimal - MDV 4-1 - Win 11-7, 11-9, 9-11, 11-6, 11-9

Group 2 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Jinita Azad Kumar Shah Kenya Natalie Cummings - GUY 0-4 - Loss 7-11, 7-11, 5-11, 6-11

Group 4 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Kaimalie Resture Tuvalu Neema Dennis Mwaisyula - TAN 0-4 - Loss 8-11, 3-11, 3-11, 3-11

Group 6 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Stella Grant Sierra Leone Emma Ludlow - NIR 0-4 - Loss 9-11, 2-11, 7-11, 5-11

Group 7 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Idau Chris Papua New Guinea Farwa Babar - PAK 0-4 - Loss 3-11, 5-11, 7-11, 4-11

Group 3 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Maryanne Loi Papua New Guinea Unica Velox - SVG 1-4 - Loss 6-11, 11-9, 8-11, 6-11, 3-11

Group 8 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Ashley Quashie Trinidad & Tobago Agnes Wiron Ngodoki - TAN 1-4 - Loss 6-11, 11-7, 12-14, 6-11, 5-11

Group 1 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Aminath Shareef Maldives Amina Lukaaya - UGA 2-4 - Loss 2-11, 5-11, 14-12, 11-8, 8-11, 6-11

Group 5 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Boitshwarelo Butale Botswana Abeera Sheikh - PAK 2-4 - Loss 7-11, 11-6, 11-9, 6-11, 3-11, 4-11

Group 9 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Rosanna Abel Vanuatu Ludia Magandlen Natunga - UGA 2-4 - Loss 11-9, 9-11, 9-11, 11-4, 10-12, 8-11

Group 2 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Natalie Cummings Guyana Jinita Azad Kumar Shah - KEN 4-0 - Win 11-7, 11-7, 11-5, 11-6

Group 4 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Neema Dennis Mwaisyula Tanzania Kaimalie Resture - TUV 4-0 - Win 11-8, 11-3, 11-3, 11-3

Group 6 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Emma Ludlow Northern Ireland Stella Grant - SLE 4-0 - Win 11-9, 11-2, 11-7, 11-5

Group 7 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Farwa Babar Pakistan Idau Boni Chris - PNG 4-0 - Win 11-3, 11-5, 11-7, 11-4

Group 3 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Unica Velox St. Vincent & The Grenadines Maryanne Robert Loi - PNG 4-1 - Win 11-6, 9-11, 11-8, 11-6, 11-3

Group 8 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Agnes Wiron Ngodoki Tanzania Ashley Quashie - TTO 4-1 - Win 11-6, 7-11, 14-12, 11-6, 11-5

Group 1 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Amina Lukaaya Uganda Shiura Shareef - MDV 4-2 - Win 11-2, 11-5, 12-14, 8-11, 11-8, 11-6

Group 5 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Abeera Sheikh Pakistan Boitshwarelo Butale - BOT 4-2 - Win 11-7, 6-11, 9-11, 11-6, 11-3, 11-4

Group 9 - Game 1

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ludia Magandlen Natunga Uganda Rosanna Abel - VAN 4-2 - Win 9-11, 11-9, 11-9, 4-11, 12-10, 11-8

Group 10 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ziyu Zhang Australia Samantha Loi - PNG 4-0 - Win 11-2, 11-2, 11-3, 11-3

Group 11 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ho Ying Malaysia Laura Sinon - SEY 4-0 - Win 11-3, 11-4, 11-7, 11-3

Group 12 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Megan Phillips Wales Anniesa Benstrong - SEY 4-1 - Win 11-13, 11-2, 12-10, 11-7, 11-9

Group 15 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Alice Loveridge Guernsey Gillian Edwards - SCO 4-2 - Win 11-7, 6-11, 6-11, 11-6, 11-6, 11-8

Group 13 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Trenace Lowe Guyana Hansani Piumila - SRI 4-0 - Win 12-10, 11-3, 11-8, 11-9

Group 10 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Samantha Loi Papua New Guinea Ziyu Zhang - AUS 0-4 - Loss 2-11, 2-11, 3-11, 3-11

Group 11 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Laura Sinon Seychelles Ying Ho - MAS 0-4 - Loss 3-11, 4-11, 7-11, 3-11

Group 13 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Hansani Piumila Sri Lanka Trenace Lowe - GUY 0-4 - Loss 10-12, 3-11, 8-11, 9-11

Group 12 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Anniesa Benstrong Seychelles Megan Phillips - WAL 1-4 - Loss 13-11, 2-11, 10-12, 7-11, 9-11

Group 14 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Mwamvita Abdu Mohamed Tanzania Erandi Warusawithana - SRI 1-4 - Loss 3-11, 3-11, 5-11, 11-9, 5-11

Group 15 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Gillian Edwards Scotland Alice Loveridge - GGY 2-4 - Loss 7-11, 11-6, 11-6, 6-11, 6-11, 8-11

Group 14 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Erandi Warusavithana Sri Lanka Mwamvita Abdu Mohamed - TAN 4-1 - Win 11-3, 11-3, 11-5, 9-11, 11-5

Group 1 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Tin-Tin Ho England Amina Lukaaya - UGA 4-0 - Win 11-3, 11-8, 11-7, 11-5

Group 2 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Charlotte Carey Wales Jinita Azad Kumar Shah - KEN 4-0 - Win 11-3, 11-6, 11-6, 11-2

Group 3 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Offiong Edem Nigeria Maryanne Robert Loi - PNG 4-0 - Win 11-4, 11-1, 11-3, 11-2

Group 4 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Rheann Chung Trinidad & Tobago Kaimalie Resture - TUV 4-0 - Win 11-3, 11-6, 11-3, 11-3

Group 5 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Cecilia Akpan Nigeria Abeera Sheikh - PAK 4-0 - Win 11-4, 11-4, 11-7, 11-8

Group 6 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Annie Yang New Zealand Stella Grant - SLE 4-0 - Win 11-1, 11-1, 11-4, 11-2

Group 7 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Amanda Mogey Northern Ireland Idau Boni Chris - PNG 4-0 - Win 11-3, 11-2, 11-1, 11-4

Group 8 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ganiat Ogundele Nigeria Ashley Quashie - TTO 4-0 - Win 11-1, 11-6, 11-6, 11-2

Group 9 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Win Ishara Madurangi Darshika Manikku Badu Sri Lanka Rosanna Abel - VAN 4-0 - Win 11-4, 11-4, 11-6, 11-4

Group 1 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Amina Lukaaya Uganda Tin-Tin Ho - ENG 0-4 - Loss 3-11, 8-11, 7-11, 5-11

Group 2 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Jinita Azad Kumar Shah Kenya Charlotte Carey - WAL 0-4 - Loss 3-11, 6-11, 6-11, 2-11

Group 3 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Maryanne Loi Papua New Guinea Offiong Edem - NGR 0-4 - Loss 4-11, 1-11, 3-11, 2-11

Group 4 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Kaimalie Resture Tuvalu Rheann Chung - TTO 0-4 - Loss 3-11, 6-11, 3-11, 3-11

Group 5 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Abeera Sheikh Pakistan Cecilia Akpan - NGR 0-4 - Loss 4-11, 4-11, 7-11, 8-11

Group 6 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Stella Grant Sierra Leone Annie Yang - NZL 0-4 - Loss 1-11, 1-11, 4-11, 2-11

Group 7 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Idau Chris Papua New Guinea Amanda Mogey - NIR 0-4 - Loss 3-11, 2-11, 1-11, 4-11

Group 8 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Ashley Quashie Trinidad & Tobago Ganiat Ogundele - NGR 0-4 - Loss 1-11, 6-11, 6-11, 2-11

Group 9 - Game 3

Position Name Country Opponent Result Note
Loss Rosanna Abel Vanuatu Ishara Madurangi - SRI 0-4 - Loss 4-11, 4-11, 6-11, 4-11